REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oświadczenie o dalszym przekazywaniu składek do OFE

Marcin Mil
Oświadczenie o dalszym przekazywaniu składek do OFE. /Fot. Fotolia
Oświadczenie o dalszym przekazywaniu składek do OFE. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zmiany w systemie emerytalnym tylko z pozoru wiążą się z dodatkowymi obowiązkami ze strony przyszłych emerytów. Decydując się na wybór OFE zmuszeni będziemy jedynie do złożenia jednego wypełnionego oświadczenia.

Pobierz: Wzór oświadczenia o przekazaniu składki do OFE

Autopromocja

Zmiany w systemie emerytalnym

3 lutego 2014 r. nastąpiło przekazanie do ZUS 51,5% wartości aktywów w portfelach OFE, stanowiących równowartość instrumentów dłużnych gwarantowanych przez Skarb Państwa (m. in. obligacji) posiadanych przez fundusze.

Sprawdź, co Ci się bardziej opłaca – ZUS czy OFE? Kup poradnik z opiniami ekspertów

Znowelizowane w lutym przepisy przewidują również m. in.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • zakaz reklamy OFE do końca lipca tego roku,
  • zakaz inwestowania w obligacje państwowe,
  • stopniowe przenoszenie na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowanie na zusowskim subkoncie środków z OFE przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego,
  • dziedziczność środków stanowiących podstawę wyliczenia emerytury przez okres 3 lat po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Zobacz także: Emerytury i renty od 1 marca 2014 r.

Procedura przejścia do OFE

W przypadku osób decydujących się na pozostawienie swojej składki w ZUS kwestia formalności jest nad wyraz jasna – ich składki pozostaną na subkoncie bez konieczności podejmowania jakichkolwiek kroków urzędowych.

Procedura, której wynikiem będzie przeniesienie składek do OFE wymaga minimalnych nakładów pracy i obejmuje złożenie w ZUS wypełnionego oświadczenia – można to zrobić osobiście, listownie lub przez Internet.

Przyszli emeryci mają czas na dokonanie wyboru od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r. W przypadku nie podjęcia decyzji do końca wyznaczonego terminu 100 % ich środków będzie przekazywana do ZUS. W przypadku zdecydowania się na OFE składka emerytalna będzie trafiać w większości do ZUS (85% składki), a w części do OFE (15% składki).

Polecamy również: Zmiany w OFE

OFE czy ZUS?

Nie lada problem stanowi dylemat czy nasze środki emerytalne gromadzone mają być w ZUS czy w OFE. Wśród ekspertów znajdziemy zwolenników zarówno jednej, jak i drugiej opcji, oraz takich, którzy nie dopatrują się nad wyraz odczuwalnego dla przyszłych emerytów wymiaru reformy (głównie przewidujących krach systemu emerytalnego opartego zarówno na I jak i II filarze).

Debaty na tym tle toczone są przede wszystkim w oparciu o analizy ryzyka towarzyszącego poszczególnym rozwiązaniom.

Zwolennicy ZUS podnoszą, że sektor państwowy stanowi stabilniejsze zabezpieczenie interesów emerytów – głównie z uwagi na funkcję społecznego gwaranta, jaką z założenia pełni ZUS, oraz zależność kondycji OFE od praw rynkowych (przede wszystkim wynikającą z oparcia o rynki kapitałowe).

Opowiadający się za OFE zwracają uwagę na mechanizm konieczny w odpowiedzialnym inwestowaniu, jakim jest dywersyfikacja środków (akcentując ponad to potrzebę oszczędzania w ramach III filaru). Przewidują również brak efektywności państwowego systemu ubezpieczeń spowodowaną kryzysem demograficznym. 

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

REKLAMA

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA

Jawność wynagrodzeń w Polsce. Jakie zmiany wprowadzi dyrektywa unijna od 2026 roku? Dlaczego warto wiedzieć ile zarabia kolega z pracy?

Różne badania potwierdzają, że wysokość wynagrodzenia jest dla pracowników bardzo ważna ale i tak brak widełek płacowych w ogłoszeniu o pracę zwykle nie zniechęca kandydata do wysłania aplikacji. W naszej kulturze jest często obecna zasada, że o pieniądzach się nie rozmawia. Znajduje to swój wyraz nie tylko w procesie rekrutacji, lecz także przez cały okres zatrudnienia. Jak wynika z raportu Aplikuj.pl "Czy potrafimy rozmawiać o pieniądzach z pracodawcą" z kwietnia 2024 r., ponad połowa pracowników przyznaje, że w ich miejscu nie panuje jawność wynagrodzeń. Jednak już wkrótce ma się to zmienić.

Nowy Kodeks Pracy jeszcze nie teraz - likwidacja Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy

Niespełna 50 lat temu uchwalono Kodeks Pracy. To niezwykle ważny akt prawny, który reguluje prawa i obowiązki pracowników oraz pracodawców. Kodeks był wielokrotnie nowelizowany, ponieważ realia życia społeczno-gospodarczego ciągle się zmieniają. Aktualny rynek pracy nie jest już tym samym rynkiem pracy co 10 czy 20 lat temu, a tym tym bardziej 50! Jednak na ten moment nie będzie rewolucyjnych zmian w KP, ponieważ rząd postanowił znieść funkcjonowanie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. Szkoda, tym bardziej, że powołano nowe Komisje: Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego (KKPC), Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego (KKPK), Komisje, tj: Kodyfikacyjna Prawa Rodzinnego oraz Komisja Kodyfikacyjna Ustroju Sądownictwa i Prokuratury.

REKLAMA