| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > ZUS czy OFE – Wybór do końca lipca

ZUS czy OFE – Wybór do końca lipca

Do 31 lipca 2014 r. przyszli emeryci mogą zadecydować czy ich składki ostatecznie ulokowane zostaną w ZUS, czy w ZUS i w OFE. Zarówno pierwsze, jak i drugie rozwiązanie wiąże się z pewnym stopniem ryzyka, którego charakter zróżnicowany jest w zależności od specyfiki miejsca, do którego ostatecznie trafią pieniądze.

Ponadto ZUS z założenia ma pełnić funkcję instytucji realizującej konstytucyjne prawo do zabezpieczenia społecznego, natomiast OFE, jako podmioty prywatne, zorientowane są przede wszystkim na generowanie własnego zysku.

OFE

Zwolennicy OFE konsekwentnie wskazują, że inwestowanie w ramach każdego z filarów (również III) wzmacnia dywersyfikację środków i umożliwia w miarę równomierne rozłożenie ryzyka na trzy segmenty.

Dodatkowo wartość jaką stanowi umożliwienie samodzielnego kształtowania swojego bezpieczeństwa materialnego na zasadach rynkowych wpisuje się w zmieniony w latach 90. model gospodarki.

Podnosi się tu również, że OFE mają szansę wygenerować wyższą stopę zwrotu niż waloryzacja na subkontach w ZUS, głównie z uwagi na faktyczne uczestnictwo w kapitałowej części systemu (z akcjami a nie obligacjami).

Przejście na emeryturę

Realność wyboru między ZUS a OFE

Nie brak jednak głosów, że ponieważ różnica między wysokością emerytur wypłacanych z obu źródeł będzie niemal niezauważalna, wybór między ZUS a OFE ma charakter co najwyżej symboliczny.

Zwolennicy tego stanowiska podnoszą, że przyszły kryzys emerytalny dosięgnie w równej mierze przedstawicieli jednej, jak i drugiej opcji, dlatego też niezbędne jest inwestowanie w ramach III filaru oraz poszukiwanie rozwiązań zapewniających stabilność poza systemem emerytalnym.

Zapisz się na nasz newsletter

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Gajewska – Cygan

Właścicielka i dyrektor zarządzającym w Grupie Tempo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK