| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Renta socjalna 2014

Renta socjalna 2014

Renta socjalna podlega waloryzacji na zasadach przewidzianych dla emerytur i rent z FUS. W 2014 r. wskaźnik waloryzacji rent i emerytur pozostanie na minimalnym ustawowym poziomie. Według szacunków, świadczenia w przyszłym roku wzrosną o 2,14 %. Oznacza to, że renciści mogą liczyć tylko na symboliczną podwyżkę.

Jeśli ZUS stwierdzi, że osoba ubiegająca się o rentę udowodniła okoliczności niezbędne do ustalenia prawa do renty, kieruje tę osobę na badanie do lekarza orzecznika w celu wydania orzeczenia o niezdolności do pracy.

Zobacz: Dorabianie do renty socjalnej

Decyzja ZUS

Decyzję w sprawie przyznania renty wydaje i świadczenie to wypłaca jednostka organizacyjna ZUS-u właściwa ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu osoby ubiegającej się o rentę socjalną. W decyzji przyznającej rentę ZUS ustala okres, przez który renta socjalna przysługuje, oraz jej wysokość.

Co ważne, postępowanie w sprawie renty socjalnej podlega umorzeniu, jako bezprzedmiotowe, jeżeli osoba ubiegająca się o rentę socjalną zmarła przed wydaniem decyzji w sprawie tej renty.

Wysokość renty socjalnej

Renta socjalna wynosi 84% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy określonej w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Waloryzuje się ją na zasadach i w trybie określonym dla emerytur i rent z FUS.

Ponieważ Komisja Trójstronna nie uzgodniła wskaźnika waloryzacji na 2014 rok, jej poziom został ustalony przez ministra pracy i polityki społecznej. Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2014 r. pozostanie na minimalnym ustawowym poziomie. Według rządowych szacunków oznacza to, że świadczenia w przyszłym roku wzrosną o 2,14 %. Oznacza to, że renciści nie mają co liczyć na duże podwyżki. Ich świadczenia wzrosną jedynie symbolicznie.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK