| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Renta socjalna 2014

Renta socjalna 2014

Renta socjalna podlega waloryzacji na zasadach przewidzianych dla emerytur i rent z FUS. W 2014 r. wskaźnik waloryzacji rent i emerytur pozostanie na minimalnym ustawowym poziomie. Według szacunków, świadczenia w przyszłym roku wzrosną o 2,14 %. Oznacza to, że renciści mogą liczyć tylko na symboliczną podwyżkę.

Jeśli ZUS stwierdzi, że osoba ubiegająca się o rentę udowodniła okoliczności niezbędne do ustalenia prawa do renty, kieruje tę osobę na badanie do lekarza orzecznika w celu wydania orzeczenia o niezdolności do pracy.

Zobacz: Dorabianie do renty socjalnej

Decyzja ZUS

Decyzję w sprawie przyznania renty wydaje i świadczenie to wypłaca jednostka organizacyjna ZUS-u właściwa ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu osoby ubiegającej się o rentę socjalną. W decyzji przyznającej rentę ZUS ustala okres, przez który renta socjalna przysługuje, oraz jej wysokość.

Co ważne, postępowanie w sprawie renty socjalnej podlega umorzeniu, jako bezprzedmiotowe, jeżeli osoba ubiegająca się o rentę socjalną zmarła przed wydaniem decyzji w sprawie tej renty.

Wysokość renty socjalnej

Renta socjalna wynosi 84% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy określonej w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Waloryzuje się ją na zasadach i w trybie określonym dla emerytur i rent z FUS.

Ponieważ Komisja Trójstronna nie uzgodniła wskaźnika waloryzacji na 2014 rok, jej poziom został ustalony przez ministra pracy i polityki społecznej. Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2014 r. pozostanie na minimalnym ustawowym poziomie. Według rządowych szacunków oznacza to, że świadczenia w przyszłym roku wzrosną o 2,14 %. Oznacza to, że renciści nie mają co liczyć na duże podwyżki. Ich świadczenia wzrosną jedynie symbolicznie.

reklama

Aktualizacja: 23.06.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Renta socjalna. /Fot. Fotolia
Renta socjalna. /Fot. Fotolia

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Chronos-Investment Sp. z o. o.

Usługi księgowe i doradztwo podatkowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »