| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Odwołanie się od prawomocnej decyzji ZUS dotyczącej wysokości emerytury

Odwołanie się od prawomocnej decyzji ZUS dotyczącej wysokości emerytury

Osoba ubezpieczona może złożyć wniosek do ZUS o ponowne ustalenie wysokości emerytury w związku z zaniżonym stażem pracy. Może zdarzyć się, że po ponownym ustaleniu wysokości emerytury, ZUS w dalszym ciągu będzie ją zaniżał. Czy w takiej sytuacji możliwe jest odwołanie się od prawomocnej decyzji ZUS dotyczącej wysokości emerytury?

PROBLEM

Nasza pracownica od października 2006 r. pobiera wcześniejszą emeryturę. Do ustalenia wysokości świadczenia ZUS uwzględnił 21 lat i 7 miesięcy okresów składkowych i nieskładkowych. Ponieważ według obliczeń ubezpieczonej długość stażu pracy wynosiła ponad 23 lata, w 2013 r. złożyła do ZUS wniosek o ponowne ustalenie wysokości emerytury w związku z zaniżonym stażem pracy. ZUS przyznał się do popełnionego błędu i na nowo ustalił wysokość emerytury, przyjmując staż emerytalny w wymiarze 23 lata i 2 miesiące okresów składkowych i nieskładkowych. Decyzja w sprawie została wydana 13 grudnia 2013 r. Pracownica otrzymała wyrównanie za 3 lata. Jednak zgodnie z moimi obliczeniami ZUS w dalszym ciągu zaniża staż o 6 miesięcy. Czy w takiej sytuacji jest jeszcze możliwość ponownej korekty decyzji, skoro emeryturę przyznano w 2006 r.?

RADA

Tak. Od decyzji wydawanych przez organ rentowy przysługują środki odwoławcze. Odwołanie od decyzji ZUS można wnieść do sądu okręgowego – sądu pracy i ubezpieczeń społecznych w terminie miesiąca od dnia otrzymania decyzji.

Zobacz również serwis: Emerytury i renty

UZASADNIENIE

Jeśli w dalszym ciągu Państwa pracownica nie zgadza się z wyliczonym przez organ rentowy stażem pracy, może złożyć odwołanie od decyzji z 13 grudnia 2013 r. Nie ma przy tym znaczenia, że decyzja dotyczy emerytury przyznanej w 2006 r. Odwołanie od decyzji ZUS składa się w terminie miesiąca od daty jej otrzymania. Jeżeli termin jest oznaczony jako miesiąc, taki termin należy liczyć jako 30 dni.

PRZYKŁAD

ZUS wydał decyzję 13 grudnia 2013 r. Ubezpieczony otrzymał ją 20 grudnia i ma miesiąc na wniesienie odwołania. Miesięczny termin należy liczyć jako kolejne 30 dni. Termin upłynął 20 stycznia 2014 r.

Jeżeli świadczenie emerytalne zostało źle naliczone z powodu błędu ZUS, organ wypłaci wyrównanie za okres nie dłuższy niż 3 lata.

W sytuacji każdej prawomocnej decyzji (od której nie przysługuje już odwołanie), świadczeniobiorca może w każdej chwili zgłosić wniosek o wznowienie postępowania z uwagi na to, że przy ustalaniu wysokości świadczenia został popełniony błąd przez ZUS. ZUS ma obowiązek dokonania odpowiedniej korekty świadczenia (jeżeli wniosek jest zasadny), a wyrównanie wypłaci za okres nie dłuższy niż 3 lata.

Podwyższone świadczenie wypłaca się poczynając od miesiąca, w którym powstało prawo do podwyższenia. Jednak wyrównanie przysługuje za okres nie dłuższy niż 3 lata poprzedzające miesiąc zgłoszenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy lub wydania decyzji z urzędu.

Polecamy także: Wniosek do ZUS o przeliczenie kapitału początkowego

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 23.06.2014

Autor:

wieloletnia pracownica ZUS, specjalista i praktyk z zakresu ubezpieczeń społecznych, specjalizuje się w problematyce emerytur, rent, kapitału początkowego, autorka wielu publikacji

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Wysokość emerytury - odwołanie. /Fot. Fotolia
Wysokość emerytury - odwołanie. /Fot. Fotolia

Serwis Inforlex RODO 3 m-ce + książka RODO dla księgowych i biur rachunkowych198.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK