| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Odwołanie się od prawomocnej decyzji ZUS dotyczącej wysokości emerytury

Odwołanie się od prawomocnej decyzji ZUS dotyczącej wysokości emerytury

Osoba ubezpieczona może złożyć wniosek do ZUS o ponowne ustalenie wysokości emerytury w związku z zaniżonym stażem pracy. Może zdarzyć się, że po ponownym ustaleniu wysokości emerytury, ZUS w dalszym ciągu będzie ją zaniżał. Czy w takiej sytuacji możliwe jest odwołanie się od prawomocnej decyzji ZUS dotyczącej wysokości emerytury?

PRZYKŁAD

Pracownica pobiera rentę z tytułu niezdolności do pracy od 12 marca 2012 r. Jednak dopiero w styczniu 2014 r. znalazła błąd w wyliczeniu podstawy wymiaru emerytury. ZUS nie uwzględnił nagrody dotyczącej 2000 r., od której zostały odprowadzone składki, a ten rok był uwzględniony w podstawie obliczenia renty. Ubezpieczona w styczniu 2014 r. złożyła wniosek o ponowne wyliczenie świadczenia. ZUS dokonał korekty wyliczenia emerytury za okres od 12 marca 2012 r. do 31 grudnia 2013 r. wraz z należnymi odsetkami. Od 1 stycznia 2014 r. zainteresowana pobiera rentę ustaloną w prawidłowej wysokości.

Odwołanie od decyzji ZUS można wnieść do sądu okręgowego – sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Wnosi się je na piśmie lub ustnie do protokołu sporządzonego przez organ rentowy. Termin na wniesienie odwołania wynosi miesiąc od dnia otrzymania decyzji.

Organ rentowy po otrzymaniu odwołania jest zobowiązany do wnikliwego przeanalizowania postawionych w odwołaniu zarzutów. Jeżeli odwołanie zostanie uznane w całości za słuszne, organ rentowy niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie 30 dni od wniesienia odwołania, powinien uchylić swoją decyzję. W takim przypadku sprawie nie nadaje się dalszego biegu. Jeżeli natomiast organ rentowy w części lub w całości podtrzymuje swoje stanowisko, przekazuje odwołanie do sądu niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni od wniesienia odwołania – wraz z uzasadnieniem.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Podstawa prawna:

Więcej przeczytasz w Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń >>>

Czytaj także

Aktualizacja: 23.06.2014

Autor:

wieloletnia pracownica ZUS, specjalista i praktyk z zakresu ubezpieczeń społecznych, specjalizuje się w problematyce emerytur, rent, kapitału początkowego, autorka wielu publikacji

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Wysokość emerytury - odwołanie. /Fot. Fotolia
Wysokość emerytury - odwołanie. /Fot. Fotolia

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Szymon Kujda

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK