| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Emerytura pomostowa

Emerytura pomostowa

Emerytura pomostowa jest świadczeniem o charakterze przejściowym. Przysługuje pracownikom wykonującym prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Jest wypłacana uprawnionemu do dnia osiągnięcia przez niego wieku emerytalnego lub do dnia poprzedzającego dzień nabycia przez niego prawa do emerytury ustalonej na podstawie odrębnych przepisów.

Emerytura pomostowa

Warunki nabywania i utraty prawa do emerytur pomostowych zostały określone w ustawie z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz.U.2008.237.1656). Emerytura pomostowa jest świadczeniem o charakterze przejściowym. Oznacza to, że przysługuje uprawnionemu do osiągnięcia wieku emerytalnego. Istotą emerytury pomostowej jest więc zapewnienie pracownikowi, który wykonuje prace w szczególnych warunkach lub o szczególnych charakterze wymagające szczególnych zdolności psychicznych i fizycznych i co za tym idzie obarczonych szczególnym ryzykiem, prawa do „przejściowych” świadczeń, przed uzyskaniem pełnych praw emerytalnych. Jak bowiem wskazał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 12 października 2011 r. - w interesie publicznym leży odsunięcie takiego pracownika od wykonywania czynności obarczonych szczególnym ryzykiem, a w interesie pracownika umożliwienie mu nabycia „przejściowych” świadczeń, przed uzyskaniem pełnych praw emerytalnych (I OSK 508/2011, LexPolonica nr 3040688).

Emerytury pomostowe są przyznawane od 1 stycznia 2009 r. Przysługują one pracownikom wykonującym prace w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze, których wykaz został zawarty w załącznikach nr 1 i nr 2 ustawy o emeryturach pomostowych.

Polecamy również serwis: Składki na ubezpieczenia społeczne

Prace w szczególnych warunkach

Prace w szczególnych warunkach to prace związane z czynnikami ryzyka, które z wiekiem mogą z dużym prawdopodobieństwem spowodować trwałe uszkodzenie zdrowia, wykonywane w szczególnych warunkach środowiska pracy, determinowanych siłami natury lub procesami technologicznymi, które mimo zastosowania środków profilaktyki technicznej, organizacyjnej i medycznej stawiają przed pracownikami wymagania przekraczające poziom ich możliwości, ograniczony w wyniku procesu starzenia się jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego, w stopniu utrudniającym ich pracę na dotychczasowym stanowisku.

Prace o szczególnym charakterze

Prace o szczególnym charakterze to prace wymagające szczególnej odpowiedzialności oraz szczególnej sprawności psychofizycznej, których możliwość należytego wykonywania w sposób niezagrażający bezpieczeństwu publicznemu, w tym zdrowiu lub życiu innych osób, zmniejsza się przed osiągnięciem wieku emerytalnego na skutek pogorszenia sprawności psychofizycznej, związanego z procesem starzenia się.

W przypadku prac o szczególnym charakterze definicja kładzie nacisk na szczególną odpowiedzialność pracownika, związaną z wykonywanymi czynnościami. W tym zatem przypadku dominującą rolę odgrywa raczej czynnik interesu publicznego - ochrony innych osób przed niebezpieczeństwem związanym z faktem, że pracownik, który wykonuje te szczególnie odpowiedzialne czynności może nie mieć już należytej sprawności psychofizycznej, ze względu na jej naturalne obniżenie podyktowane wiekiem. W związku z tym istotne jest to, aby taki pracownik nie podejmował czynności wymagających wyższej sprawności psychofizycznej (Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 12 października 2011 r., I OSK 508/2011, LexPolonica nr 3040688).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK