| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Renta socjalna

Renta socjalna

Renta socjalna jest świadczeniem wypłacanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych osobom niezdolnym do pracy. Ma ona na celu zrekompensowanie niemożności uzyskania zarobku koniecznego do pokrycia kosztów utrzymania.

Zobacz także: Emerytury i renty - obowiązki pracodawcy

W przypadku zbiegu uprawnień do renty socjalnej i renty rodzinnej, kwota należnej renty socjalnej ulega obniżeniu w takim stopniu, aby łączna kwota obu świadczeń nie przekraczała 200 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Należna renta socjalna, nie może być jednak obniżona w takim stopniu, aby jej wartość była niższa niż 10 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Jeśli kwota renty rodzinnej przekracza 200 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta socjalna nie przysługuje w ogóle.

Zawieszenie prawa do renty socjalnej

Na zawieszenie prawa do renty socjalnej ma wpływ przychód osiągnięty przez uprawnionego z wielu źródeł, między innymi z tytułu prowadzenia działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego oraz z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej, jeśli osiągnięte przez uprawnionego do renty socjalnej przychody, przekraczają łącznie 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do celów emerytalnych. Ostatni komunikat Prezesa GUS-u w sprawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia miał miejsce 13 maja 2013 roku i dotyczył pierwszego kwartału tego roku. Zgodnie z nim, przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pierwszy kwartał 2013 roku wynosiło 3740,05, wobec czego kwota przychodu, która uzasadnia w obecnym czasie zawieszenie renty socjalnej wynosi 2 618,10 zł.

Polecamy serwis: Składki i inne świadczenia

Osoba, która pobiera rentę socjalną, a która osiągnęła przychód w wysokości warunkującej jej zawieszenie, jest zobowiązania do powiadomienia o tym fakcie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Mikos

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK