| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Czy można pobierać rentę wypadkową w razie nabycia prawa do emerytury

Czy można pobierać rentę wypadkową w razie nabycia prawa do emerytury

Pobieram rentę wypadkową i od marca 2013 r. będzie mi również przysługiwało prawo do emerytury. Czy będę mogła pobierać oba te świadczenia, czy tylko jedno z nich?

Jeśli nie osiąga Pani żadnego przychodu, powodującego obowiązek ubezpieczeń społecznych, może Pani pobierać rentę wypadkową i połowę emerytury lub emeryturę i połowę renty (w zależności od tego, co jest dla Pani korzystniejsze). Gdy natomiast osiąga Pani przychód, który powoduje obowiązek ubezpieczeń społecznych, będzie Pani miała prawo tylko do jednego świadczenia – wybranego lub korzystniejszego. Szczegóły w uzasadnieniu.

Osoba uprawniona do emerytury i renty z tytułu niezdolności do pracy wskutek wypadku przy pracy (choroby zawodowej) ma prawo do wypłaty emerytury zwiększonej o połowę renty albo renty zwiększonej o połowę emerytury (art. 26 ust. 1 ustawy wypadkowej).

Osoba osiągająca przychód skutkujący obowiązkiem ubezpieczeń społecznych – bez względu na jego wysokość – może pobierać tylko jedno, wskazane przez siebie świadczenie, a więc:

  • rentę z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową albo
  • emeryturę.

WAŻNE!

Osobie mającej prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy (powstałej na skutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej) oraz emerytury i osiągającej przychód (niezależnie od jego wysokości) przysługuje prawo do jednego, wybranego świadczenia.

PRZYKŁAD

Od 2009 r. pracownik pobiera wcześniejszą emeryturę (ukończył 55 lat i udokumentował 30 lat pracy). Od 2012 r. emerytura została zawieszona z powodu przekroczenia kwoty granicznej przychodu. W 2013 r. pracownik uległ wypadkowi przy pracy i nabył prawo do renty wypadkowej. Pracownik będzie miał prawo do renty wypadkowej powiększonej o połowę emerytury albo emerytury powiększonej o połowę renty. Gdyby natomiast kontynuował zatrudnienie lub osiągnął przychód (z tytułu zatrudnienia, pracy zarobkowej lub pozarolniczej działalności), który podlega obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, pracownik będzie miał prawo do jednego świadczenia (wybranego lub korzystniejszego).

Wybrane świadczenie (emerytura lub renta) będzie podlegało zmniejszeniu lub zawieszeniu na ogólnych zasadach wskazanych w art. 103 ustawy emerytalnej. Jeżeli emeryt lub rencista osiągnie przychód powodujący obowiązek ubezpieczenia społecznego w kwocie:

  • nieprzekraczającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ZUS będzie wypłacał świadczenie w pełnej wysokości,
  • przekraczającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, nie wyższej niż 130% tego wynagrodzenia, ZUS zmniejszy wysokość świadczenia,
  • powyżej 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ZUS zawiesi świadczenie.

Powyższa zasada nie dotyczy osób, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

PrimeSoft Polska Sp. z o.o.

Specjalista z zakresu systemów IT, zarządzania i workflow|BPM

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »