| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Czy można pobierać rentę wypadkową w razie nabycia prawa do emerytury

Czy można pobierać rentę wypadkową w razie nabycia prawa do emerytury

Pobieram rentę wypadkową i od marca 2013 r. będzie mi również przysługiwało prawo do emerytury. Czy będę mogła pobierać oba te świadczenia, czy tylko jedno z nich?

Okresowa emerytura kapitałowa a zbieg prawa do świadczeń

W przedstawionym pytaniu nie określiła Pani, według jakiego systemu zostanie wyliczona emerytura. Ze względu na datę urodzenia (1953 r.) może Pani nabyć prawo do emerytury z nowego systemu emerytalnego (wysokość emerytury jest uzależniona od kwoty składek wpłaconych przez ubezpieczonego). Będzie Pani miała wówczas prawo również do okresowej emerytury kapitałowej (jeśli zapewni to stan środków zgromadzonych w OFE). Nowy system emerytalny nie objął wszystkich ubezpieczonych. Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r. zostały, z pewnymi wyjątkami, objęte zasadami nowego systemu emerytalnego. W związku z tym może mieć Pani prawo do okresowej emerytury kapitałowej.

Okresowa emerytura kapitałowa jest wypłacana wraz z emeryturą lub rentą przyznaną na podstawie ustawy emerytalnej. Okresowa emerytura kapitałowa jest wypłacana z rentą w przypadku, gdy występuje zbieg prawa do emerytury z FUS z prawem do renty:

  • z tytułu niezdolności do pracy,
  • rodzinnej,

oraz gdy renta jest świadczeniem korzystniejszym kwotowo niż emerytura albo wybranym przez osobę uprawnioną.

PRZYKŁAD

Pracownica (urodzona 25 stycznia 1952 r.), która odprowadza składki do OFE, od 4 lat pobiera rentę rodzinną. 28 stycznia 2013 r. wystąpiła z wnioskiem o emeryturę. ZUS ustalił prawo do emerytury z FUS i do okresowej emerytury kapitałowej. Po ustaleniu prawa do emerytury z FUS i obliczeniu jej wysokości okazało się, iż pobierana przez zainteresowaną renta rodzinna jest wyższym świadczeniem niż emerytura. ZUS wyda decyzję ustalającą prawo do emerytury z FUS i do okresowej emerytury kapitałowej, lecz nie podejmie wypłaty emerytury z FUS. Podejmie natomiast wypłatę okresowej emerytury kapitałowej wraz z rentą rodzinną.

PRZYKŁAD

Pracownica (urodzona 1 stycznia 1952 r.), będąca członkiem OFE, pobiera od 10 lat rentę z tytułu niezdolności do pracy. 2 lutego 2013 r. wystąpiła z wnioskiem o ustalenie prawa do emerytury. ZUS ustalił, na wniosek zainteresowanej, prawo do emerytury z FUS, co oznacza, że zainteresowana nie utraciła prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, która – jak się okazało – jest korzystniejsza niż emerytura z FUS. ZUS wyda decyzję ustalającą prawo do emerytury z FUS i do okresowej emerytury kapitałowej, lecz nie podejmie wypłaty emerytury z FUS. W tym przypadku ZUS podejmie wypłatę okresowej emerytury kapitałowej wraz z rentą z tytułu niezdolności do pracy.

Jeśli osoba uprawniona do okresowej emerytury kapitałowej i do emerytury z ustawy emerytalnej jest równocześnie uprawniona do renty (z tytułu niezdolności do pracy, spowodowanej wypadkiem lub chorobą zawodową albo do renty inwalidy wojskowego z tytułu niezdolności do pracy pozostającej w związku ze służbą wojskową), to:

  • rentę inwalidy wojskowego lub wypadkową wypłaca się w pełnej wysokości, a emeryturę w połowie albo
  • okresową emeryturę kapitałową i emeryturę z FUS wypłaca się w pełnej wysokości, a rentę inwalidy wojskowego lub wypadkową w połowie.

Świadczenie emerytalne nie może być niższe niż okresowa emerytura kapitałowa. Jeżeli jest niższe, okresowa emerytura kapitałowa będzie wypłacana w pełnej wysokości.

W przypadku zbiegu prawa do wypłaty emerytury z ustawy emerytalnej i okresowej emerytury kapitałowej oraz renty wypłacanej przez inny organ emerytalny niż ZUS, to w zależności od tego, które świadczenie jest korzystniejsze lub zostało wybrane przez świadczeniobiorcę, przysługuje:

  • prawo do wypłaty okresowej emerytury kapitałowej,
  • emerytura z ustawy emerytalnej albo renta wypłacana przez inny organ rentowy.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Meclik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »