| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Zaświadczenia dla emerytów i rencistów o uzyskanym przychodzie – jakie obowiązki ma pracodawca

Zaświadczenia dla emerytów i rencistów o uzyskanym przychodzie – jakie obowiązki ma pracodawca

Pracodawcy i zleceniodawcy są zobowiązani do poinformowania ZUS o zatrudnieniu emeryta lub rencisty oraz o kwocie przewidywanego osiągniętego przychodu. Należy to zrobić niezwłocznie po nawiązaniu współpracy z osobą pobierającą takie świadczenie. Po zakończeniu roku pracodawca (zleceniodawca) oraz pracownik (zleceniobiorca) do końca lutego każdego następnego roku muszą zawiadomić ZUS o wysokości uzyskanego przychodu za rok ubiegły.

Rozliczenie roczne

Roczne rozliczenie świadczeń polega na porównaniu kwot przychodu, uzyskanego przez emeryta lub rencistę w rozliczanym roku, z kwotami granicznymi ustalonymi dla tego roku. Dalszy tryb postępowania co do obliczenia kwoty nienależnie pobranego świadczenia, wyrównania bądź uznania, że świadczenie rozliczono, jest uzależniony od tego, czy i w jakiej wysokości świadczenie było wypłacane w 2012 r. W przypadku gdy osiągnięty w ciągu całego roku przychód nie przekroczył niższej kwoty rocznej, będzie to oznaczało, że świadczenie przysługiwało w całym roku w pełnej wysokości. Niższa kwota graniczna to suma dopuszczalnych kwot przychodu w kolejnych miesiącach roku, stanowiąca 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w każdym z kolejnych miesięcy tego roku. W 2012 r. było to 29 772,30 zł. Wyższa kwota graniczna to 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w każdym z miesięcy tego roku. W 2012 r. było to 55 291,00 zł.

Jeżeli przychód przekroczył niższą kwotę graniczną (29 772,30 zł), ale nie przekroczył wyższej kwoty granicznej (55 291,00 zł), ZUS uzna, że świadczenie powinno być wypłacane w zmniejszonej wysokości za cały rok. Przykładowo, gdy świadczenie było wypłacane w pełnej wysokości, ZUS zobowiąże zainteresowanego do zwrotu kwoty przekroczenia. Natomiast jeśli świadczenie było zawieszone, ZUS przekaże stosowne wyrównanie.

Jeżeli w wyniku porównania okaże się, że przychód z poprzedniego roku kalendarzowego przekroczył wyższą kwotę graniczną (55 921,00 zł), organ rentowy ustali, że w całym roku świadczenie podlegało zawieszeniu.

Rozliczenie miesięczne

Rozliczenie to polega na porównaniu kwot przychodu osiągniętego w poszczególnych miesiącach danego roku z dopuszczalnymi kwotami przychodu w każdym z tych miesięcy. Bilans kwot za poszczególne miesiące pozwoli na pełną ocenę, czy takie rozliczenie jest korzystne.

ZUS jest zobowiązany do sprawdzenia, które rozliczenie jest korzystniejsze: roczne czy miesięczne. Może to jednak uczynić tylko wówczas, gdy będzie posiadał zaświadczenie zawierające informację o wypłaconych kwotach za poszczególne miesiące.

ZUS sprawdzi, jakie rozliczenie jest korzystniejsze (roczne czy miesięczne), gdy w zaświadczeniu o przychodzie za poprzedni rok będzie informacja o wypłaconych kwotach za poszczególne miesiące.

Jeżeli emeryt lub rencista w 2012 r. pracował u jednego pracodawcy i z tytułu tego zatrudnienia osiągał przychód nieprzekraczający 70% przeciętnego wynagrodzenia (29 772,30 zł), wystarczające jest wystawienie zaświadczenia o łącznej kwocie przychodu uzyskanego w całym roku. W innym przypadku wskazane jest wystawienie zaświadczenia w rozbiciu na poszczególne miesiące.

Rozliczenie świadczenia podlegającego zawieszeniu

W 2012 r. świadczenie mogło być zawieszone przez cały rok lub przez kilka miesięcy, zmniejszone lub wypłacane w pełnej wysokości. Jeżeli uzyskany przychód uzasadniał jego zawieszenie w całym roku, organ rentowy ustala łączną kwotę świadczeń, jaka przysługiwała w 2012 r., a następnie:

  • uzna, że świadczenie jest rozliczone, jeżeli było zawieszone przez cały rok,
  • ustali kwotę nienależnie pobranego świadczenia, które świadczeniobiorca jest zobowiązany zwrócić do ZUS, jeżeli świadczenie było wypłacane przez część roku w pełnej lub zmniejszonej wysokości.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Bernard Waszczyk

Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK