| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Zaświadczenia dla emerytów i rencistów o uzyskanym przychodzie – jakie obowiązki ma pracodawca

Zaświadczenia dla emerytów i rencistów o uzyskanym przychodzie – jakie obowiązki ma pracodawca

Pracodawcy i zleceniodawcy są zobowiązani do poinformowania ZUS o zatrudnieniu emeryta lub rencisty oraz o kwocie przewidywanego osiągniętego przychodu. Należy to zrobić niezwłocznie po nawiązaniu współpracy z osobą pobierającą takie świadczenie. Po zakończeniu roku pracodawca (zleceniodawca) oraz pracownik (zleceniobiorca) do końca lutego każdego następnego roku muszą zawiadomić ZUS o wysokości uzyskanego przychodu za rok ubiegły.

Emeryci i renciści prowadzący pozarolniczą działalność

Emeryci i renciści prowadzący pozarolniczą działalność wykazują przychód w takiej wysokości, w jakiej została ustalona dla danego roku, w myśl ustawy systemowej, podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe.

W przypadku gdy osoba prowadząca działalność gospodarczą nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym (np. ze względu na ustalone prawo do emerytury lub inny tytuł do ubezpieczeń) i nie przystąpiła do tych ubezpieczeń dobrowolnie, w składanym oświadczeniu wykazuje przychód w kwocie, która stanowiłaby podstawę wymiaru składek, gdyby była objęta obowiązkowymi lub dobrowolnymi ubezpieczeniami.

Powyższej zasady nie stosuje się do osób wykonujących dwa lub więcej rodzajów pozarolniczej działalności. W takim przypadku występuje tylko jeden tytuł ubezpieczeniowy, dotyczący pozarolniczej działalności, podczas gdy emeryt lub rencista wykonuje jej kilka rodzajów.

Nie zachodzi tu zatem przypadek wykluczenia świadczeniobiorcy z obowiązku ubezpieczeń społecznych z uwagi na podleganie temu obowiązkowi z innego tytułu. Tak więc, przykładowo, nie podlega sumowaniu przychód uzyskany przez emeryta prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą, będącego jednocześnie wspólnikiem w spółce komandytowej, jawnej czy partnerskiej.

WAŻNE!

Przychód uzyskany przez emeryta prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą, będącego jednocześnie wspólnikiem w spółce komandytowej, jawnej czy partnerskiej, nie podlega sumowaniu.

Emeryt, który prowadził działalność gospodarczą i sam za siebie opłacał składki, uzyskany przychód musi potwierdzić własnym oświadczeniem przesłanym do ZUS.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Admiral Tax Ltd

Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK