| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Zaświadczenia dla emerytów i rencistów o uzyskanym przychodzie – jakie obowiązki ma pracodawca

Zaświadczenia dla emerytów i rencistów o uzyskanym przychodzie – jakie obowiązki ma pracodawca

Pracodawcy i zleceniodawcy są zobowiązani do poinformowania ZUS o zatrudnieniu emeryta lub rencisty oraz o kwocie przewidywanego osiągniętego przychodu. Należy to zrobić niezwłocznie po nawiązaniu współpracy z osobą pobierającą takie świadczenie. Po zakończeniu roku pracodawca (zleceniodawca) oraz pracownik (zleceniobiorca) do końca lutego każdego następnego roku muszą zawiadomić ZUS o wysokości uzyskanego przychodu za rok ubiegły.

Emeryci i renciści prowadzący pozarolniczą działalność

Emeryci i renciści prowadzący pozarolniczą działalność wykazują przychód w takiej wysokości, w jakiej została ustalona dla danego roku, w myśl ustawy systemowej, podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe.

W przypadku gdy osoba prowadząca działalność gospodarczą nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym (np. ze względu na ustalone prawo do emerytury lub inny tytuł do ubezpieczeń) i nie przystąpiła do tych ubezpieczeń dobrowolnie, w składanym oświadczeniu wykazuje przychód w kwocie, która stanowiłaby podstawę wymiaru składek, gdyby była objęta obowiązkowymi lub dobrowolnymi ubezpieczeniami.

Powyższej zasady nie stosuje się do osób wykonujących dwa lub więcej rodzajów pozarolniczej działalności. W takim przypadku występuje tylko jeden tytuł ubezpieczeniowy, dotyczący pozarolniczej działalności, podczas gdy emeryt lub rencista wykonuje jej kilka rodzajów.

Nie zachodzi tu zatem przypadek wykluczenia świadczeniobiorcy z obowiązku ubezpieczeń społecznych z uwagi na podleganie temu obowiązkowi z innego tytułu. Tak więc, przykładowo, nie podlega sumowaniu przychód uzyskany przez emeryta prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą, będącego jednocześnie wspólnikiem w spółce komandytowej, jawnej czy partnerskiej.

WAŻNE!

Przychód uzyskany przez emeryta prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą, będącego jednocześnie wspólnikiem w spółce komandytowej, jawnej czy partnerskiej, nie podlega sumowaniu.

Emeryt, który prowadził działalność gospodarczą i sam za siebie opłacał składki, uzyskany przychód musi potwierdzić własnym oświadczeniem przesłanym do ZUS.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Kwapisz

Radca prawny.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK