| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Zaświadczenia dla emerytów i rencistów o uzyskanym przychodzie – jakie obowiązki ma pracodawca

Zaświadczenia dla emerytów i rencistów o uzyskanym przychodzie – jakie obowiązki ma pracodawca

Pracodawcy i zleceniodawcy są zobowiązani do poinformowania ZUS o zatrudnieniu emeryta lub rencisty oraz o kwocie przewidywanego osiągniętego przychodu. Należy to zrobić niezwłocznie po nawiązaniu współpracy z osobą pobierającą takie świadczenie. Po zakończeniu roku pracodawca (zleceniodawca) oraz pracownik (zleceniobiorca) do końca lutego każdego następnego roku muszą zawiadomić ZUS o wysokości uzyskanego przychodu za rok ubiegły.

Pracownik mający prawo do renty otrzymał w styczniu 2013 r. nagrodę roczną za 2012 r. Kwotę tę należy wykazać w zaświadczeniu za 2013 r., a nie za 2012 r.

Pracownica rozwiązała umowę o pracę z datą 31 grudnia 2012 r. i przeszła na rentę. W lutym 2013 r. były pracodawca wypłacił nagrodę z zysku za poprzedni rok. Pracodawca i rencistka nie mają obowiązku informować ZUS o uzyskanym dochodzie, ponieważ prawo do nagrody przysługiwało z tytułu stosunku pracy powstałego przed nabyciem prawa do świadczenia.

Pracownica pobiera rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy od 1 stycznia 2012 r. oraz kontynuuje zatrudnienie w dotychczasowym miejscu pracy. W marcu 2012 r. wypłacono jej „trzynastkę” za 2011 r. Przychód ten nie podlega wliczeniu do przychodu osiągniętego w 2012 r. i nie podlega rozliczeniu, ponieważ został uzyskany za pracę świadczoną przed przyznaniem renty. Przychód osiągnięty po ustaniu prawa do świadczenia nie podlega rozliczeniu, mimo że został uzyskany z tytułu działalności wykonywanej w okresie, gdy prawo do świadczenia istniało.

Przychód osiągnięty z tytułu pracy wykonywanej w okresie, w którym wypłata świadczenia była zawieszona

Przychód osiągnięty z tytułu pracy wykonywanej w okresie, w którym wypłata świadczenia była zawieszona, uważa się za przychód uzyskany w tym okresie, jeżeli jest to dla emeryta lub rencisty korzystniejsze.

W przypadku gdy wypłacona należność częściowo dotyczy okresu, w którym zainteresowany był uprawniony do emerytury lub renty, do przychodu wpływającego na zawieszenie prawa do tego świadczenia lub zmniejszenia jego wysokości wlicza się odpowiednią część tej kwoty, przysługującą za okres, w którym zainteresowany był uprawniony do emerytury lub renty.

Pracownikowi, który ma prawo do renty rodzinnej (od 1 listopada 2011 r.), w marcu 2012 r. wypłacono nagrodę z zysku za IV kwartał 2011 r. Wliczeniu do przychodu za marzec 2012 r. podlega kwota nagrody przysługująca za listopad i grudzień 2011 r., a więc 2/3 kwoty nagrody.

Dołącz do nas na Facebooku!

Zaświadczenie o przychodzie emeryta lub rencisty

Obowiązujące przepisy nie zawierają wzoru zaświadczenia wystawianego przez pracodawcę (o przychodzie emeryta/rencisty uzyskanym w poprzednim roku kalendarzowym). Powinno ono jednak spełniać pewne wymagania formalne. Przede wszystkim powinno zawierać dane zakładu pracy oraz dane osoby ubezpieczonej (jej imię, nazwisko, adres zamieszkania, serię i nr dokumentu tożsamości, nr PESEL), a także pieczątkę zakładu pracy. Ponadto zaświadczenie powinno być opatrzone podpisem i pieczątką imienną osoby wystawiającej oraz zawierać symbol i numer pobieranego świadczenia, do którego jest uprawniona ubezpieczona osoba.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawa Sportowego i Gospodarczego „Dauerman”

Kancelaria specjalizuje się w prawie sportowym i gospodarczym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK