| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Zaświadczenia dla emerytów i rencistów o uzyskanym przychodzie – jakie obowiązki ma pracodawca

Zaświadczenia dla emerytów i rencistów o uzyskanym przychodzie – jakie obowiązki ma pracodawca

Pracodawcy i zleceniodawcy są zobowiązani do poinformowania ZUS o zatrudnieniu emeryta lub rencisty oraz o kwocie przewidywanego osiągniętego przychodu. Należy to zrobić niezwłocznie po nawiązaniu współpracy z osobą pobierającą takie świadczenie. Po zakończeniu roku pracodawca (zleceniodawca) oraz pracownik (zleceniobiorca) do końca lutego każdego następnego roku muszą zawiadomić ZUS o wysokości uzyskanego przychodu za rok ubiegły.

Pracownik mający prawo do renty otrzymał w styczniu 2013 r. nagrodę roczną za 2012 r. Kwotę tę należy wykazać w zaświadczeniu za 2013 r., a nie za 2012 r.

Pracownica rozwiązała umowę o pracę z datą 31 grudnia 2012 r. i przeszła na rentę. W lutym 2013 r. były pracodawca wypłacił nagrodę z zysku za poprzedni rok. Pracodawca i rencistka nie mają obowiązku informować ZUS o uzyskanym dochodzie, ponieważ prawo do nagrody przysługiwało z tytułu stosunku pracy powstałego przed nabyciem prawa do świadczenia.

Pracownica pobiera rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy od 1 stycznia 2012 r. oraz kontynuuje zatrudnienie w dotychczasowym miejscu pracy. W marcu 2012 r. wypłacono jej „trzynastkę” za 2011 r. Przychód ten nie podlega wliczeniu do przychodu osiągniętego w 2012 r. i nie podlega rozliczeniu, ponieważ został uzyskany za pracę świadczoną przed przyznaniem renty. Przychód osiągnięty po ustaniu prawa do świadczenia nie podlega rozliczeniu, mimo że został uzyskany z tytułu działalności wykonywanej w okresie, gdy prawo do świadczenia istniało.

Przychód osiągnięty z tytułu pracy wykonywanej w okresie, w którym wypłata świadczenia była zawieszona

Przychód osiągnięty z tytułu pracy wykonywanej w okresie, w którym wypłata świadczenia była zawieszona, uważa się za przychód uzyskany w tym okresie, jeżeli jest to dla emeryta lub rencisty korzystniejsze.

W przypadku gdy wypłacona należność częściowo dotyczy okresu, w którym zainteresowany był uprawniony do emerytury lub renty, do przychodu wpływającego na zawieszenie prawa do tego świadczenia lub zmniejszenia jego wysokości wlicza się odpowiednią część tej kwoty, przysługującą za okres, w którym zainteresowany był uprawniony do emerytury lub renty.

Pracownikowi, który ma prawo do renty rodzinnej (od 1 listopada 2011 r.), w marcu 2012 r. wypłacono nagrodę z zysku za IV kwartał 2011 r. Wliczeniu do przychodu za marzec 2012 r. podlega kwota nagrody przysługująca za listopad i grudzień 2011 r., a więc 2/3 kwoty nagrody.

Dołącz do nas na Facebooku!

Zaświadczenie o przychodzie emeryta lub rencisty

Obowiązujące przepisy nie zawierają wzoru zaświadczenia wystawianego przez pracodawcę (o przychodzie emeryta/rencisty uzyskanym w poprzednim roku kalendarzowym). Powinno ono jednak spełniać pewne wymagania formalne. Przede wszystkim powinno zawierać dane zakładu pracy oraz dane osoby ubezpieczonej (jej imię, nazwisko, adres zamieszkania, serię i nr dokumentu tożsamości, nr PESEL), a także pieczątkę zakładu pracy. Ponadto zaświadczenie powinno być opatrzone podpisem i pieczątką imienną osoby wystawiającej oraz zawierać symbol i numer pobieranego świadczenia, do którego jest uprawniona ubezpieczona osoba.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

inFakt

inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK