| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Zaświadczenia dla emerytów i rencistów o uzyskanym przychodzie – jakie obowiązki ma pracodawca

Zaświadczenia dla emerytów i rencistów o uzyskanym przychodzie – jakie obowiązki ma pracodawca

Pracodawcy i zleceniodawcy są zobowiązani do poinformowania ZUS o zatrudnieniu emeryta lub rencisty oraz o kwocie przewidywanego osiągniętego przychodu. Należy to zrobić niezwłocznie po nawiązaniu współpracy z osobą pobierającą takie świadczenie. Po zakończeniu roku pracodawca (zleceniodawca) oraz pracownik (zleceniobiorca) do końca lutego każdego następnego roku muszą zawiadomić ZUS o wysokości uzyskanego przychodu za rok ubiegły.

Możliwość dokonania dobrowolnej wpłaty na FUS

W przypadku gdy w wyniku rozliczenia świadczenia ZUS ustali, że przychód uzyskany przez emeryta lub rencistę w 2012 r. przekroczył wyższą kwotę graniczną (55 921,00 zł) o kwotę niższą niż kwota nienależnie pobranych świadczeń, emeryt lub rencista może dokonać dobrowolnej wpłaty na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych. Kwota tej wpłaty stanowi różnicę między uzyskanym przychodem a wyższą kwotą graniczną (55 921,00 zł), przy czym podlega ona pomniejszeniu o zaliczkę pobraną na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Jeżeli świadczenie było w całym roku zawieszone, to wówczas ZUS zwróci świadczeniobiorcy kwotę świadczenia po pomniejszeniu maksymalnej kwoty zmniejszenia (ewentualnie po pomniejszeniu kwoty wpłaty na FUS, jeżeli będzie zgoda świadczeniobiorcy na takie działanie).

W przypadku gdy świadczenie było w całym roku zmniejszone o maksymalną kwotę zmniejszenia, to ZUS uzna, że świadczenie jest rozliczone.

ZUS przyjmuje, że świadczenie jest rozliczone, jeśli świadczenie było w całym roku zmniejszone o maksymalną kwotę zmniejszenia.

Natomiast, jeżeli świadczenie było przez część roku wypłacane w pełnej wysokości, a przez część roku zmniejszone lub zawieszone, ZUS dokona ostatecznego rozliczenia.

Rozliczenie świadczenia podlegającego zmniejszeniu

W przypadku gdy emeryt lub rencista osiągnął przychód w wysokości przekraczającej niższą kwotę graniczną przychodu (29 772,30 zł), ale nie przekroczył wyższej kwoty granicznej (55 921,00 zł) i gdy świadczenie było w całym roku zmniejszone o maksymalną kwotę zmniejszenia, to ZUS uzna, że świadczenie jest rozliczone w całym 2012 r. Należy wówczas uznać, że w całym 2012 r. świadczenie podlegało zmniejszeniu. Zmniejszenie to jest równe kwocie, o jaką uzyskany przychód przekroczył niższą kwotę graniczną przychodu, nie wyższe jednak od maksymalnej kwoty zmniejszenia.

Zmniejszenie świadczenia jest równe kwocie, o jaką uzyskany przychód przekroczył kwotę 29 772,30 zł, nie wyższe od kwoty 55 921,00 zł.

Również w tym przypadku, w zależności od tego, w jakiej wysokości emerytura lub renta była wypłacana w 2012 r., w wyniku rozliczenia możliwe jest ustalenie kwoty nienależnie pobranego świadczenia przez emeryta/rencistę albo kwoty, jaką ZUS zwróci świadczeniobiorcy. Możliwe jest również ustalenie, że świadczenie było wypłacone w prawidłowej wysokości.

Podstawa prawna:

  • art. 24a, art. 27, art. 103–105, art. 127 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.),
  • art. 1 ustawy z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2012 r. poz. 637),
  • § 5 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 22 lipca 1992 r. w sprawie szczegółowych zasad zawieszania lub zmniejszania emerytury i renty (Dz.U. Nr 58, poz. 290 ze zm.).

Zadaj pytanie na FORUM!

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK