| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Zaświadczenia dla emerytów i rencistów o uzyskanym przychodzie – jakie obowiązki ma pracodawca

Zaświadczenia dla emerytów i rencistów o uzyskanym przychodzie – jakie obowiązki ma pracodawca

Pracodawcy i zleceniodawcy są zobowiązani do poinformowania ZUS o zatrudnieniu emeryta lub rencisty oraz o kwocie przewidywanego osiągniętego przychodu. Należy to zrobić niezwłocznie po nawiązaniu współpracy z osobą pobierającą takie świadczenie. Po zakończeniu roku pracodawca (zleceniodawca) oraz pracownik (zleceniobiorca) do końca lutego każdego następnego roku muszą zawiadomić ZUS o wysokości uzyskanego przychodu za rok ubiegły.

Możliwość dokonania dobrowolnej wpłaty na FUS

W przypadku gdy w wyniku rozliczenia świadczenia ZUS ustali, że przychód uzyskany przez emeryta lub rencistę w 2012 r. przekroczył wyższą kwotę graniczną (55 921,00 zł) o kwotę niższą niż kwota nienależnie pobranych świadczeń, emeryt lub rencista może dokonać dobrowolnej wpłaty na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych. Kwota tej wpłaty stanowi różnicę między uzyskanym przychodem a wyższą kwotą graniczną (55 921,00 zł), przy czym podlega ona pomniejszeniu o zaliczkę pobraną na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Jeżeli świadczenie było w całym roku zawieszone, to wówczas ZUS zwróci świadczeniobiorcy kwotę świadczenia po pomniejszeniu maksymalnej kwoty zmniejszenia (ewentualnie po pomniejszeniu kwoty wpłaty na FUS, jeżeli będzie zgoda świadczeniobiorcy na takie działanie).

W przypadku gdy świadczenie było w całym roku zmniejszone o maksymalną kwotę zmniejszenia, to ZUS uzna, że świadczenie jest rozliczone.

ZUS przyjmuje, że świadczenie jest rozliczone, jeśli świadczenie było w całym roku zmniejszone o maksymalną kwotę zmniejszenia.

Natomiast, jeżeli świadczenie było przez część roku wypłacane w pełnej wysokości, a przez część roku zmniejszone lub zawieszone, ZUS dokona ostatecznego rozliczenia.

Rozliczenie świadczenia podlegającego zmniejszeniu

W przypadku gdy emeryt lub rencista osiągnął przychód w wysokości przekraczającej niższą kwotę graniczną przychodu (29 772,30 zł), ale nie przekroczył wyższej kwoty granicznej (55 921,00 zł) i gdy świadczenie było w całym roku zmniejszone o maksymalną kwotę zmniejszenia, to ZUS uzna, że świadczenie jest rozliczone w całym 2012 r. Należy wówczas uznać, że w całym 2012 r. świadczenie podlegało zmniejszeniu. Zmniejszenie to jest równe kwocie, o jaką uzyskany przychód przekroczył niższą kwotę graniczną przychodu, nie wyższe jednak od maksymalnej kwoty zmniejszenia.

Zmniejszenie świadczenia jest równe kwocie, o jaką uzyskany przychód przekroczył kwotę 29 772,30 zł, nie wyższe od kwoty 55 921,00 zł.

Również w tym przypadku, w zależności od tego, w jakiej wysokości emerytura lub renta była wypłacana w 2012 r., w wyniku rozliczenia możliwe jest ustalenie kwoty nienależnie pobranego świadczenia przez emeryta/rencistę albo kwoty, jaką ZUS zwróci świadczeniobiorcy. Możliwe jest również ustalenie, że świadczenie było wypłacone w prawidłowej wysokości.

Podstawa prawna:

  • art. 24a, art. 27, art. 103–105, art. 127 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.),
  • art. 1 ustawy z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2012 r. poz. 637),
  • § 5 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 22 lipca 1992 r. w sprawie szczegółowych zasad zawieszania lub zmniejszania emerytury i renty (Dz.U. Nr 58, poz. 290 ze zm.).

Zadaj pytanie na FORUM!

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

mgr. inż. Bogumił Leśniewski

Specjalista ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK