| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Skargę na wznowienie postępowania w sprawie wypłaty zawieszonej emerytury należy złożyć do 22 lutego 2013 r.

Skargę na wznowienie postępowania w sprawie wypłaty zawieszonej emerytury należy złożyć do 22 lutego 2013 r.

Osoby, którym ZUS zawiesił z powodu kontynuowania stosunku pracy emeryturę przyznaną przed 2011 r., mogą ubiegać się o podjęcie jej wypłaty. W tym celu do 22 lutego 2013 r. (czyli 3 miesiące od ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego, jeśli w sprawie zapadł prawomocny wyrok) należy złożyć skargę o wznowienie postępowania do właściwego sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

Trybunał Konstytucyjny na posiedzeniu 13 listopada 2012 r. orzekł niezgodność z konstytucją art. 103a ustawy emerytalnej w zakresie, w jakim znajduje zastosowanie do osób, które nabyły prawo do emerytury przed 1 stycznia 2011 r. (sygn. K 2/12). Przepis ten nałożył obowiązek rozwiązania stosunku pracy (w celu nabycia prawa do wypłaty emerytury) na osoby, które nabyły prawo do świadczenia przed 1 stycznia 2011 r. Do 30 września 2011 r. osoby te musiały wybrać między wykonywaniem zatrudnienia a pobieraniem świadczenia emerytalnego. Jeśli do tego czasu nie rozwiązały stosunku pracy, ZUS zawiesił im prawo do emerytury od 1 października 2011 r.

Kontrowersyjna regulacja utraciła moc z chwilą ogłoszenia sentencji wyroku w Dzienniku Ustaw (co nastąpiło 22 listopada 2012 r.). Od tego czasu osoby uprawnione do emerytury przyznanej przed 1 stycznia 2011 r. i zawieszonej po 30 września 2011 r., nawet jeśli nie rozwiązały stosunku pracy, mogą ubiegać się o podjęcie wypłaty świadczenia.

Ogłoszenie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 13 listopada 2012 r. nie wpływa natomiast na sytuację osób, które nabyły prawo do emerytury po wejściu w życie zakwestionowanych przez Trybunał przepisów, tj. po 31 grudnia 2010 r. Jeśli nie rozwiązały one stosunku pracy nawiązanego przed przejściem na to świadczenie i w związku z tym ZUS zawiesił im prawo do emerytury, nadal nie mogą otrzymywać przyznanego świadczenia. Trybunał nie zakwestionował bowiem w odniesieniu do tej grupy osób konstytucyjności regulacji zakazującej łączenia pracy z pobieraniem emerytury.

PRZYKŁAD

Hanna D. od 1 marca 2009 r. jest uprawniona do emerytury. Nie rozwiązała jednak stosunku pracy ani w związku z przejściem na to świadczenie, ani do końca września 2011 r. W związku z tym od 1 października 2011 r. ZUS zawiesił jej prawo do emerytury. Po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 13 listopada 2012 r. może ona ubiegać się o podjęcie wypłaty zawieszonego świadczenia.

PRZYKŁAD

Marek J. jest uprawniony do emerytury od 1 kwietnia 2012 r. W związku z tym, że nie rozwiązał dotychczasowego stosunku pracy, ZUS zawiesił mu prawo do tego świadczenia od razu po jego przyznaniu. Wydanie i ogłoszenie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 13 listopada 2012 r. nie ma dla niego żadnego znaczenia. Aby pobierać emeryturę, nadal musi rozwiązać stosunek pracy.

Skarga o wznowienie postępowania do 22 lutego 2013 r.

W przypadku gdy od decyzji ZUS zawieszającej prawo do emerytury zostało złożone odwołanie i postępowanie przed sądem powszechnym zakończyło się wydaniem prawomocnego wyroku, osoba, która chciałaby otrzymywać swoje świadczenie, powinna złożyć skargę o wznowienie postępowania do sądu, który wydał ten wyrok (lub do sądu wyższej instancji, jeśli zostały zaskarżone wyroki sądów różnych instancji). Powinna to zrobić w terminie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Termin ten upłynie 22 lutego 2013 r.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR
Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK