| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Skargę na wznowienie postępowania w sprawie wypłaty zawieszonej emerytury należy złożyć do 22 lutego 2013 r.

Skargę na wznowienie postępowania w sprawie wypłaty zawieszonej emerytury należy złożyć do 22 lutego 2013 r.

Osoby, którym ZUS zawiesił z powodu kontynuowania stosunku pracy emeryturę przyznaną przed 2011 r., mogą ubiegać się o podjęcie jej wypłaty. W tym celu do 22 lutego 2013 r. (czyli 3 miesiące od ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego, jeśli w sprawie zapadł prawomocny wyrok) należy złożyć skargę o wznowienie postępowania do właściwego sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

Trybunał Konstytucyjny na posiedzeniu 13 listopada 2012 r. orzekł niezgodność z konstytucją art. 103a ustawy emerytalnej w zakresie, w jakim znajduje zastosowanie do osób, które nabyły prawo do emerytury przed 1 stycznia 2011 r. (sygn. K 2/12). Przepis ten nałożył obowiązek rozwiązania stosunku pracy (w celu nabycia prawa do wypłaty emerytury) na osoby, które nabyły prawo do świadczenia przed 1 stycznia 2011 r. Do 30 września 2011 r. osoby te musiały wybrać między wykonywaniem zatrudnienia a pobieraniem świadczenia emerytalnego. Jeśli do tego czasu nie rozwiązały stosunku pracy, ZUS zawiesił im prawo do emerytury od 1 października 2011 r.

Kontrowersyjna regulacja utraciła moc z chwilą ogłoszenia sentencji wyroku w Dzienniku Ustaw (co nastąpiło 22 listopada 2012 r.). Od tego czasu osoby uprawnione do emerytury przyznanej przed 1 stycznia 2011 r. i zawieszonej po 30 września 2011 r., nawet jeśli nie rozwiązały stosunku pracy, mogą ubiegać się o podjęcie wypłaty świadczenia.

Ogłoszenie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 13 listopada 2012 r. nie wpływa natomiast na sytuację osób, które nabyły prawo do emerytury po wejściu w życie zakwestionowanych przez Trybunał przepisów, tj. po 31 grudnia 2010 r. Jeśli nie rozwiązały one stosunku pracy nawiązanego przed przejściem na to świadczenie i w związku z tym ZUS zawiesił im prawo do emerytury, nadal nie mogą otrzymywać przyznanego świadczenia. Trybunał nie zakwestionował bowiem w odniesieniu do tej grupy osób konstytucyjności regulacji zakazującej łączenia pracy z pobieraniem emerytury.

PRZYKŁAD

Hanna D. od 1 marca 2009 r. jest uprawniona do emerytury. Nie rozwiązała jednak stosunku pracy ani w związku z przejściem na to świadczenie, ani do końca września 2011 r. W związku z tym od 1 października 2011 r. ZUS zawiesił jej prawo do emerytury. Po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 13 listopada 2012 r. może ona ubiegać się o podjęcie wypłaty zawieszonego świadczenia.

PRZYKŁAD

Marek J. jest uprawniony do emerytury od 1 kwietnia 2012 r. W związku z tym, że nie rozwiązał dotychczasowego stosunku pracy, ZUS zawiesił mu prawo do tego świadczenia od razu po jego przyznaniu. Wydanie i ogłoszenie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 13 listopada 2012 r. nie ma dla niego żadnego znaczenia. Aby pobierać emeryturę, nadal musi rozwiązać stosunek pracy.

Skarga o wznowienie postępowania do 22 lutego 2013 r.

W przypadku gdy od decyzji ZUS zawieszającej prawo do emerytury zostało złożone odwołanie i postępowanie przed sądem powszechnym zakończyło się wydaniem prawomocnego wyroku, osoba, która chciałaby otrzymywać swoje świadczenie, powinna złożyć skargę o wznowienie postępowania do sądu, który wydał ten wyrok (lub do sądu wyższej instancji, jeśli zostały zaskarżone wyroki sądów różnych instancji). Powinna to zrobić w terminie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Termin ten upłynie 22 lutego 2013 r.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK