| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Skargę na wznowienie postępowania w sprawie wypłaty zawieszonej emerytury należy złożyć do 22 lutego 2013 r.

Skargę na wznowienie postępowania w sprawie wypłaty zawieszonej emerytury należy złożyć do 22 lutego 2013 r.

Osoby, którym ZUS zawiesił z powodu kontynuowania stosunku pracy emeryturę przyznaną przed 2011 r., mogą ubiegać się o podjęcie jej wypłaty. W tym celu do 22 lutego 2013 r. (czyli 3 miesiące od ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego, jeśli w sprawie zapadł prawomocny wyrok) należy złożyć skargę o wznowienie postępowania do właściwego sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

Podjęcie wypłaty zawsze możliwe

Osoby, które nie zgłosiły do ZUS skargi o wznowienie postępowania do 24 grudnia 2012 r. i termin ten nie został im przywrócony, mogą mimo to liczyć na podjęcie wypłaty zawieszonego świadczenia w związku z kontynuowaniem stosunku pracy. W takim przypadku osoby te mogą zgłosić wniosek o podjęcie wypłaty emerytury (art. 135 ust. 1 ustawy emerytalnej). W razie ustania przyczyny powodującej wstrzymanie wypłaty świadczenia, wypłatę wznawia się od miesiąca ustania tej przyczyny, jednak nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek o wznowienie wypłaty lub wydano z urzędu decyzję o jej wznowieniu.

W związku z ogłoszeniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 13 listopada 2012 r. ustała przyczyna powodująca wstrzymanie wypłaty świadczenia, jaką było stosowanie przepisu art. 103a ustawy emerytalnej również do osób, które nabyły prawo do emerytury przed 1 stycznia 2011 r. W razie zgłoszenia wniosku (art. 135 ust. 1 ustawy emerytalnej) ZUS wznowi wypłatę zawieszonej emerytury od pierwszego dnia miesiąca, w którym zostanie zgłoszony ten wniosek.

PRZYKŁAD

Marek J. jest uprawniony do emerytury, którą od 1 października 2011 r. ZUS zawiesił w związku z kontynuowaniem stosunku pracy. Od decyzji wstrzymującej wypłatę świadczenia nie złożył odwołania. Z własnej winy nie zgłosił jednak skargi o wznowienie postępowania w ustawowym terminie, tj. do 24 grudnia 2012 r. Mimo to może w każdym czasie zgłosić do ZUS wniosek o podjęcie wypłaty emerytury na podstawie art. 135 ust. 1 ustawy emerytalnej. Świadczenie będzie wtedy wypłacane od pierwszego dnia miesiąca, w którym świadczeniobiorca złoży taki wniosek.

Podstawa prawna:

  • art. 103a, art. 135 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.),
  • art. 58–60, art. 145a, art. 149 Kodeksu postępowania administracyjnego,
  • art. 4011, art. 405 i art. 407 Kodeksu postępowania cywilnego.
reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR
Personel i Zarządzanie367.20 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK