| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Skargę na wznowienie postępowania w sprawie wypłaty zawieszonej emerytury należy złożyć do 22 lutego 2013 r.

Skargę na wznowienie postępowania w sprawie wypłaty zawieszonej emerytury należy złożyć do 22 lutego 2013 r.

Osoby, którym ZUS zawiesił z powodu kontynuowania stosunku pracy emeryturę przyznaną przed 2011 r., mogą ubiegać się o podjęcie jej wypłaty. W tym celu do 22 lutego 2013 r. (czyli 3 miesiące od ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego, jeśli w sprawie zapadł prawomocny wyrok) należy złożyć skargę o wznowienie postępowania do właściwego sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

Podjęcie wypłaty zawsze możliwe

Osoby, które nie zgłosiły do ZUS skargi o wznowienie postępowania do 24 grudnia 2012 r. i termin ten nie został im przywrócony, mogą mimo to liczyć na podjęcie wypłaty zawieszonego świadczenia w związku z kontynuowaniem stosunku pracy. W takim przypadku osoby te mogą zgłosić wniosek o podjęcie wypłaty emerytury (art. 135 ust. 1 ustawy emerytalnej). W razie ustania przyczyny powodującej wstrzymanie wypłaty świadczenia, wypłatę wznawia się od miesiąca ustania tej przyczyny, jednak nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek o wznowienie wypłaty lub wydano z urzędu decyzję o jej wznowieniu.

W związku z ogłoszeniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 13 listopada 2012 r. ustała przyczyna powodująca wstrzymanie wypłaty świadczenia, jaką było stosowanie przepisu art. 103a ustawy emerytalnej również do osób, które nabyły prawo do emerytury przed 1 stycznia 2011 r. W razie zgłoszenia wniosku (art. 135 ust. 1 ustawy emerytalnej) ZUS wznowi wypłatę zawieszonej emerytury od pierwszego dnia miesiąca, w którym zostanie zgłoszony ten wniosek.

PRZYKŁAD

Marek J. jest uprawniony do emerytury, którą od 1 października 2011 r. ZUS zawiesił w związku z kontynuowaniem stosunku pracy. Od decyzji wstrzymującej wypłatę świadczenia nie złożył odwołania. Z własnej winy nie zgłosił jednak skargi o wznowienie postępowania w ustawowym terminie, tj. do 24 grudnia 2012 r. Mimo to może w każdym czasie zgłosić do ZUS wniosek o podjęcie wypłaty emerytury na podstawie art. 135 ust. 1 ustawy emerytalnej. Świadczenie będzie wtedy wypłacane od pierwszego dnia miesiąca, w którym świadczeniobiorca złoży taki wniosek.

Podstawa prawna:

  • art. 103a, art. 135 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.),
  • art. 58–60, art. 145a, art. 149 Kodeksu postępowania administracyjnego,
  • art. 4011, art. 405 i art. 407 Kodeksu postępowania cywilnego.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR
Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK