| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Skargę na wznowienie postępowania w sprawie wypłaty zawieszonej emerytury należy złożyć do 22 lutego 2013 r.

Skargę na wznowienie postępowania w sprawie wypłaty zawieszonej emerytury należy złożyć do 22 lutego 2013 r.

Osoby, którym ZUS zawiesił z powodu kontynuowania stosunku pracy emeryturę przyznaną przed 2011 r., mogą ubiegać się o podjęcie jej wypłaty. W tym celu do 22 lutego 2013 r. (czyli 3 miesiące od ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego, jeśli w sprawie zapadł prawomocny wyrok) należy złożyć skargę o wznowienie postępowania do właściwego sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

Wniesienie skargi do ZUS

Jeśli świadczeniobiorca wniesie skargę do organu rentowego, ZUS zwróci ją wnioskodawcy, pouczając o możliwości jej wniesienia bezpośrednio do sądu i wydając w tej sprawie decyzję. Od tej decyzji świadczeniobiorca może odwołać się również do sądu okręgowego pracy i ubezpieczeń społecznych na ogólnych zasadach, a więc w terminie miesiąca od dnia jej otrzymania.

Brak prawomocnego orzeczenia

Może się też zdarzyć, że świadczeniobiorca odwołał się od decyzji ZUS zawieszającej prawo do emerytury (w związku z kontynuowaniem zatrudnienia), ale postępowanie odwoławcze nie zostało jeszcze zakończone prawomocnym wyrokiem sądu. W takim przypadku należy zaczekać na zakończenie postępowania odwoławczego przed sądem i dopiero w razie niekorzystnego wyroku zgłosić do właściwego sądu skargę o wznowienie postępowania.

Jeśli taka skarga zostałaby zgłoszona do ZUS przed wydaniem prawomocnego wyroku, wydałby on postanowienie o wznowieniu postępowania, a następnie zawiesiłby je do czasu zakończenia postępowania sądowego. W takiej sytuacji, po uprawomocnieniu się wyroku sądu oddalającego lub uwzględniającego odwołanie, ZUS umorzy postępowanie. Skargę świadczeniobiorcy rozpatrzy jedynie wówczas, gdy odwołanie zostanie odrzucone przez sąd (np. z powodu wniesienia go po ustawowym terminie) lub cofnięte przez osobę odwołującą się od decyzji ZUS.

PRZYKŁAD

Maria K. jest uprawniona do emerytury, która została zawieszona od 1 października 2011 r. Od decyzji wstrzymującej wypłatę świadczenia odwołała się do sądu okręgowego pracy i ubezpieczeń społecznych. 20 listopada uprawomocnił się wyrok sądu oddalający odwołanie zainteresowanej. Obecnie może ona, najpóźniej 22 lutego 2013 r., zgłosić do sądu skargę o wznowienie postępowania.

Krótki termin na złożenie skargi do ZUS

Osoby, które nie skarżyły decyzji ZUS do sądu, miały czas do 24 grudnia 2012 r. na wniesienie do ZUS skargi o wznowienie postępowania. Osoby, które nie dotrzymały tego terminu, mogą jednak ubiegać się o jego przywrócenie, jeśli wykażą, że uchybienie to nastąpiło bez ich winy. W takim przypadku ZUS wydaje postanowienie, na które nie przysługuje zażalenie. Jeśli natomiast nie ma podstaw do przywrócenia terminu, organ rentowy wydaje w tej sprawie decyzję, od której przysługuje odwołanie do sądu powszechnego.

PRZYKŁAD

Maria K. jest uprawniona do emerytury od 10 listopada 2009 r. ZUS wypłacał jej świadczenie mimo kontynuowania nawiązanego wcześniej stosunku pracy. Od 1 października 2011 r. emerytura Marii K. została zawieszona w związku z nierozwiązaniem stosunku pracy. Uprawniona nie odwołała się od decyzji ZUS wstrzymującej wypłatę świadczenia. 4 stycznia 2013 r. zgłosiła do ZUS skargę o wznowienie postępowania, wnioskując jednocześnie o przywrócenie terminu na jej złożenie, który upłynął 24 grudnia 2012 r. Do wniosku dołączyła zaświadczenie potwierdzające jej pobyt w szpitalu od 1 listopada do 30 grudnia 2012 r. ZUS uznał, że uprawniona przekroczyła termin na wniesienie skargi bez własnej winy. Dokonując przywrócenia terminu przystąpił do rozpatrzenia złożonej skargi.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK