| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Emerytura w dotychczasowym i podwyższonym wieku emerytalnym

Emerytura w dotychczasowym i podwyższonym wieku emerytalnym

Osoby, które do końca 2012 r. nie ukończyły dotychczas obowiązującego wieku emerytalnego, przejdą na emeryturę w wieku odpowiednio podwyższonym. Później niż pod rządami poprzednich przepisów uprawnienia emerytalne uzyskają też rolnicy, sędziowie i prokuratorzy.

Nowe świadczenie – emerytura częściowa

Od 1 stycznia 2013 r. została wprowadzona również możliwość uzyskania tzw. emerytury częściowej dla osób, które nie ukończyły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego, odpowiednio wydłużonego nowelizacją z 11 maja 2012 r.

Emerytura częściowa może być przyznana osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r., które:

  • osiągnęły wiek wynoszący co najmniej 62 lata dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn oraz
  • posiadają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn.

Jako pierwsi emeryturę częściową będą mogli uzyskać (po ukończeniu 65 lat w I kwartale 2014 r.) mężczyźni urodzeni w I kwartale 1949 r., dla których wydłużony wiek emerytalny wyniesie 65 lat i 5 miesięcy. Ze względu na to, że w przypadku kobiet podwyższony wiek emerytalny wynoszący co najmniej 62 lata i 1 miesiąc będzie dotyczył tych urodzonych dopiero po 31 grudnia 1958 r., jako pierwsze o emeryturę częściową będą mogły ubiegać się kobiety urodzone w I kwartale 1959 r., po ukończeniu 62 lat w I kwartale 2021 r.

Emerytura częściowa będzie wynosiła 50% pełnej kwoty emerytury i nie zostanie objęta gwarancją najniższego świadczenia w przypadku, gdy jego wyliczona kwota będzie niższa od minimalnej emerytury.

Osoby, które zdecydują się przejść na emeryturę częściową, nie będą musiały rozwiązywać stosunku pracy, aby pobierać to świadczenie. Co więcej, będą mogły uzyskiwać przychód z działalności zarobkowej w nieograniczonej wysokości beż żadnych konsekwencji dla wypłacanej emerytury. Muszą jednak pamiętać o tym, że kwoty pobranej emerytury częściowej pomniejszą podstawę obliczenia pełnej emerytury przyznanej po ukończeniu podwyższonego wieku emerytalnego.

Prawo do emerytury częściowej będą mogli również nabyć rolnicy po ukończeniu wieku 62 lat (kobiety) i 65 lat (mężczyźni), jeśli podlegali ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym co najmniej 35 lat (w przypadku kobiet) oraz 40 lat (w przypadku mężczyzn).

Zmiany dla sędziów i prokuratorów

Na mocy nowelizacji z 11 maja 2012 r. stopniowemu podwyższeniu będzie również podlegał wiek, w którym sędzia lub prokurator może przejść w stan spoczynku. Do 31 grudnia 2012 r. wiek ten wynosił 65 lat dla obu płci. Docelowo zostanie on wydłużony do 67 lat. Stopniowe podwyższenie tego wieku będzie dotyczyło kobiet urodzonych po 31 grudnia 1967 r. oraz mężczyzn urodzonych po 31 grudnia 1947 r. Urodzeni w kolejnych kwartałach będę mieli podwyższony wiek przejścia w stan spoczynku o jeden miesiąc za każdy późniejszy kwartał urodzenia.

Nowelizacja z 11 maja 2012 r. docelowo znosi również możliwość wcześniejszego przejścia w stan spoczynku sędziego i prokuratora, tj. po ukończeniu 55 lat przez kobietę (jeśli przepracowała na stanowisku sędziego lub prokuratora nie mniej niż 25 lat) oraz 60 lat przez mężczyznę (jeśli przepracował na stanowisku sędziego lub prokuratora nie mniej niż 30 lat). W wyniku zmiany przepisów możliwość przejścia w stan spoczynku po osiągnięciu obniżonego wieku zachowają wyłącznie te osoby, które wymagane warunki spełnią do 31 grudnia 2017 r.

Podstawa prawna:

  • ustawa z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 637).

 

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

mgr. inż. Bogumił Leśniewski

Specjalista ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK