| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Emerytura w dotychczasowym i podwyższonym wieku emerytalnym

Emerytura w dotychczasowym i podwyższonym wieku emerytalnym

Osoby, które do końca 2012 r. nie ukończyły dotychczas obowiązującego wieku emerytalnego, przejdą na emeryturę w wieku odpowiednio podwyższonym. Później niż pod rządami poprzednich przepisów uprawnienia emerytalne uzyskają też rolnicy, sędziowie i prokuratorzy.

Emerytura z urzędu i emerytura z II filaru

Wraz z procesem stopniowego wydłużania powszechnego wieku emerytalnego dla mężczyzn urodzonych po 31 grudnia 1947 r. oraz dla kobiet urodzonych po 31 grudnia 1952 r., począwszy od 1 stycznia 2013 r., w odpowiednio późniejszym wieku ZUS przyzna z urzędu emeryturę osobom pobierającym rentę z tytułu niezdolności do pracy. Jeśli renta została przyznana do czasu osiągnięcia 60 lat (65 lat), będzie można nadal ją pobierać, aż do ukończenia podwyższonego wieku emerytalnego.

Wydłużenie wieku emerytalnego wymaganego do uzyskania emerytury z I filaru będzie również skutkowało odpowiednio późniejszym przyznaniem okresowej emerytury kapitałowej (przysługującej kobietom urodzonym po 31 grudnia 1948 r. ze środków zgromadzonych w otwartym funduszu emerytalnym oraz na subkoncie w ZUS). Świadczenie to będzie przysługiwało również przez dłuższy okres, tj. nie tak jak dotychczas do ukończenia 65 lat, ale do ukończenia podwyższonego wieku emerytalnego. Kobiety, którym ZUS przyznał okresową emeryturę kapitałową do ukończenia dotychczas obowiązującego wieku emerytalnego dla mężczyzn (65 lat), z mocy ustawy zachowają prawo do tego świadczenia do czasu ukończenia odpowiednio podwyższonego wieku emerytalnego. Po ukończeniu tego wieku będą mogły uzyskać prawo do dożywotniej emerytury kapitałowej.

PRZYKŁADY

Jan G. urodził się 5 maja 1949 r. W 2009 r. ZUS przyznał mu rentę z tytułu niezdolności do pracy do 5 maja 2014 r., tj. do dnia osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, który do 31 grudnia 2012 r. wynosił dla mężczyzn 65 lat. W związku z wejściem w życie nowelizacji z 11 maja 2012 r. wiek emerytalny dla mężczyzn urodzonych w II kwartale 1949 r. wynosi 65 lat i 6 miesięcy. Wiek ten Jan G. ukończy 5 listopada

2014 r. Do tego czasu będzie mógł nadal pobierać rentę z tytułu niezdolności do pracy. Jeśli do końca listopada 2014 r. nie zgłosi wniosku o emeryturę, ZUS przyzna mu z urzędu to świadczenie od dnia ukończenia wieku 65 lat i 6 miesięcy.

***

Anna D. urodzona 12 kwietnia 1949 r. ma ustalone prawo do emerytury z FUS oraz okresowej emerytury kapitałowej. Zgodnie przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2013 r. podwyższony wiek emerytalny mężczyzny urodzonego w kwietniu 1949 r. wynosi 65 lat i 6 miesięcy. Wiek ten jest również wiekiem uprawniającym kobietę do dożywotniej emerytury kapitałowej. W związku z tym do 11 października 2014 r. ubezpieczona będzie pobierała okresową emeryturę kapitałową, a od 12 października 2014 r. będzie mogła nabyć prawo do dożywotniej emerytury kapitałowej.

Kiedy wcześniej na emeryturę

Nowelizacja z 11 maja 2012 r. nie wydłużyła wieku emerytalnego uprawniającego do uzyskania którejkolwiek z wcześniejszych emerytur, wynoszącego na ogół 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn. Podwyższenie powszechnego wieku emerytalnego spowoduje jednak, że dłużej będzie można ubiegać się o jedno ze wspomnianych świadczeń. Z wnioskiem o jego przyznanie będzie można wystąpić do czasu ukończenia właściwego (ze względu na datę urodzenia) podwyższonego powszechnego wieku emerytalnego.

Po 31 grudnia 2012 r. nie zmienił się również wiek wymagany do uzyskania wcześniejszej emerytury rolniczej, który nadal wynosi 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn. Nowelizacja z 11 maja 2012 r. przewiduje jednak docelowe zniesienie tego świadczenia. Możliwość jego uzyskania będą mieli tylko ci rolnicy, którzy warunki wymagane do przyznania tej emerytury spełnią najpóźniej 31 grudnia 2017 r.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

PORTA KMI POLAND

jest liderem wśród producentów skrzydeł i ościeżnic drzwiowych w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK