| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Zmiany w ustalaniu wysokości emerytur i rent

Zmiany w ustalaniu wysokości emerytur i rent

Od stycznia 2013 r. obowiązują zmienione zasady ustalania wysokości emerytur i rent. Stracą na nich emeryci, którzy pobierali wcześniejszą emeryturę, a zyskają osoby ubiegające się o rentę z tytułu niezdolności do pracy.

PRZYKŁAD

Maria K. urodziła się 2 grudnia 1954 r. Powszechny wiek emerytalny wydłużony nowelizacją z 11 maja 2013 r. wyniesie w jej przypadku 60 lat i 8 miesięcy. Wiek ten ukończy w sierpniu 2015 r. W związku z tym staż składkowy i nieskładkowy, który musi udowodnić, aby mieć zagwarantowaną co najmniej najniższą emeryturę, wynosi 21 lat.

Korzystniejsze zasady obliczenia renty

Wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy zależy od liczby udowodnionych okresów składkowych i nieskładkowych, podstawy wymiaru (będącej wypadkową zarobków z wybranych lat oraz przeciętnych płac z tych lat) oraz aktualnej kwoty bazowej.

Świadczenie to stanowi sumę:

  • 24% kwoty bazowej,
  • po 1,3% podstawy wymiaru renty za każdy rok okresów składkowych,
  • po 0,7% podstawy wymiaru renty za każdy rok okresów nieskładkowych,
  • po 0,7% podstawy wymiaru renty za każdy rok tzw. okresu hipotetycznego.

Przy ustalaniu wysokości renty okresy składkowe, nieskładkowe i hipotetyczne zaliczane są zawsze z uwzględnieniem pełnych miesięcy.

Jeśli renta przysługuje z tytułu częściowej niezdolności do pracy, stanowi ona 75% obliczonego w powyższy sposób świadczenia.

W wyniku wejścia w życie nowelizacji z 11 maja 2012 r. renta z tytułu niezdolności do pracy nadal jest obliczana według przedstawionego wyżej wzoru. Zmieniły się jednak zasady ustalania tzw. okresu hipotetycznego. Dotychczas staż ten był obliczany za miesiące brakujące do pełnych 25 lat okresów składkowych oraz nieskładkowych, przypadających od dnia zgłoszenia wniosku o rentę do dnia, w którym rencista ukończyłby powszechny wiek emerytalny przewidziany dla kobiet, tj. 60 lat. Od 1 stycznia 2013 r. w związku ze stopniowym wydłużaniem powszechnego wieku emerytalnego odpowiednio będzie podwyższany również wiek uwzględniany przy ustalaniu stażu hipotetycznego. Nadal będzie to powszechny wiek emerytalny przewidziany dla kobiet, ale dla osób urodzonych po 31 grudnia 1952 r. (zarówno kobiet, jak i mężczyzn) ubiegających się o przyznanie renty wiek ten będzie odpowiednio dłuższy (w zależności od kwartału, w którym się urodziły). Dzięki temu osoby te mogą liczyć na ustalenie stażu hipotetycznego w wyższej wysokości niż obecnie, a tym samym – na wyższą kwotę renty z tytułu niezdolności do pracy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marek Jurkiewicz

General Manager infoPraca (Grupo Intercom).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK