| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Jakich pracowników w wieku przedemerytalnym nie będzie można zwolnić po zmianie przepisów

Jakich pracowników w wieku przedemerytalnym nie będzie można zwolnić po zmianie przepisów

Wydłużenie wieku emerytalnego, które będzie stopniowo następować od 1 stycznia 2013 r., spowoduje, że zmienią się okresy ochronne przed zwolnieniem z pracy pracowników w wieku przedemerytalnym. W wyniku wejścia w życie reformy emerytalnej ochrona przedemerytalna niektórych grup pracowników będzie dłuższa niż dotychczasowe 4 lata.

Ochrona pracowników w wieku przedemerytalnym przed zwolnieniem z pracy polega na tym, że pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku (art. 39 Kodeksu pracy).

Reforma emerytalna nie zmienia wprawdzie przepisów Kodeksu pracy i okres ochrony przedemerytalnej nadal będzie wynosił dla większości pracowników 4 lata. Jednak stopniowe wydłużanie wieku emerytalnego spowoduje, że dla niektórych grup pracowników okres ochronny będzie dłuższy niż 4 lata (art. 18 ustawy z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych).

1. Warunki ochrony przedemerytalnej

Pracownik jest chroniony przed wypowiedzeniem umowy o pracę z powodu wieku przedemerytalnego, jeżeli zostaną spełnione 2 warunki:

  • brakuje mu nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego,
  • okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem wieku emerytalnego.

Drugi warunek jest istotny w praktyce tylko w stosunku do tych pracowników, którzy pozostają w „starym” systemie emerytalnym (w ZUS), czyli osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 r. (art. 27 i 27a ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych).

Osoby te, oprócz wieku emerytalnego: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, muszą jeszcze posiadać okresy składkowe i nieskładkowe: 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

W „nowym” systemie emerytalnym (dotyczy to osób, które zapisały się do OFE) nie jest natomiast wymagany żaden staż pracy, aby móc przejść na emeryturę. Wystarczające jest osiągnięcie określonego wieku emerytalnego (obecnie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn). Określony staż pracy jest istotny tylko z tego powodu, by otrzymać emeryturę w gwarantowanej ustawowo minimalnej wysokości. Natomiast osoby, które nie osiągną tego stażu pracy, otrzymają emeryturę wyliczoną tylko z odłożonego kapitału, nawet jeżeli będzie ona bardzo niska. Dotyczy to osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. (art. 24 i 24a ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych).

PRZYKŁAD

Pracownica 2 lata temu ukończyła 55 lat i osiągnęła wówczas 30-letni okres składkowy i nieskładkowy. Nabyła więc prawo do emerytury. Jednak ochronie przedemerytalnej podlega dopiero po ukończeniu 56 lat, czyli 4 lata przed osiągnięciem wieku emerytalnego, który do 31 grudnia br. wynosi dla niej 60 lat.

2. Wiek emerytalny

Jak wyjaśnił Sąd Najwyższy w uzasadnieniu do wyroku z 19 kwietnia 2010 r. (II PK 311/09), „przez wiek emerytalny, o którym mowa w art. 39 k.p., należy rozumieć wiek określony w przepisach emerytalnych zezwalający na uzyskanie uprawnień w normalnym trybie, z uwzględnieniem, iż niższy od powszechnego wiek emerytalny pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze jest dla nich normalnym ustawowym wiekiem emerytalnym, a to z kolei sprawia, że tacy pracownicy tylko w okresie 4 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego właściwego dla tych kategorii zatrudnienia korzystają ze szczególnej ochrony prawnej przewidzianej w art. 39 k.p.”

Powszechnym wiekiem emerytalnym – do końca 2012 r. – jest 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Oznacza to, że ochronie przedemerytalnej podlegają do końca tego roku:

Polecamy artykuły

Autorzy:

Źródło:

INFOR
Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "KM-LEX"

Kancelaria Prawna "KM-LEX" Roszczenia i usługi prawne Krzysztof Konopka. Kancelaria specjalizuje się w świadczeniu usług prawnych z zakresu dochodzenia roszczeń odszkodowawczych z tytułu zawartych umów ubezpieczeniowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK