| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Jakich pracowników w wieku przedemerytalnym nie będzie można zwolnić po zmianie przepisów

Jakich pracowników w wieku przedemerytalnym nie będzie można zwolnić po zmianie przepisów

Wydłużenie wieku emerytalnego, które będzie stopniowo następować od 1 stycznia 2013 r., spowoduje, że zmienią się okresy ochronne przed zwolnieniem z pracy pracowników w wieku przedemerytalnym. W wyniku wejścia w życie reformy emerytalnej ochrona przedemerytalna niektórych grup pracowników będzie dłuższa niż dotychczasowe 4 lata.

Dodatkowe możliwości dokonania wypowiedzenia zmieniającego pracownikom w wieku przedemerytalnym mają pracodawcy zatrudniający 20 i więcej pracowników. Do nich bowiem mają zastosowanie przepisy ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. Nr 90, poz. 844 ze zm., dalej ustawa o zwolnieniach grupowych). Wprawdzie nawet w tych przypadkach nie jest dopuszczalne dokonanie pracownikom w wieku przedemerytalnym wypowiedzenia definitywnego, ale możliwe jest wypowiedzenie zmieniające.

Pracodawca zatem zarówno w ramach zwolnień grupowych, jak i indywidualnych (z przyczyn niedotyczących pracowników) może wypowiedzieć pracownikom w wieku przedemerytalnym dotychczasowe warunki pracy i płacy (art. 5 ust. 5 pkt 1 i art. 10 ust. 1 ustawy o zwolnieniach grupowych). Jeżeli jednak wypowiedzenie warunków pracy i płacy powoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownikom w wieku przedemerytalnym przysługuje, do końca okresu, w którym korzystaliby ze szczególnej ochrony przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy, dodatek wyrównawczy.

Wprawdzie dokonywanie tym pracownikom wypowiedzenia zmieniającego w zakresie wynagrodzenia nie jest finansowo opłacalne, ale pracodawca może im zmienić miejsce pracy albo stanowisko pracy.

PRZYKŁAD

Pracodawca zatrudniający 160 pracowników zwalnia część załogi, a produkcję przenosi do innego miejsca – odległego od dotychczasowego o 100 km. Pracodawca nie ma prawa dokonać pracownikom w wieku przedemerytalnym wypowiedzeń definitywnych, ale może im wręczyć wypowiedzenia zmieniające w zakresie miejsca pracy. Jeżeli pracownicy nie przyjmą oferty pracy w nowym miejscu, ich umowy o pracę rozwiążą się, mimo że są oni w wieku przedemerytalnym. Wówczas, tak jak pozostałym pracownikom, będzie im przysługiwać prawo do odprawy.

8. Ochrona w przypadku terminowych umów o pracę

Nikt nie kwestionuje, że ochrona przedemerytalna obejmuje także pracowników zatrudnionych na podstawie terminowych umów o pracę, tj. umów na okres próbny, na czas określony, na czas wykonania określonej pracy i na zastępstwo. Jednak dotychczas dominował pogląd, że w okresie 4 lat przed osiągnięciem przez pracownika wieku emerytalnego pracodawca bezwzględnie nie może wypowiedzieć mu umowy o pracę.

Inaczej jednak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 27 lipca 2011 r. (II PK 20/11), w którym wyraził pogląd – przez wielu oceniany jako kontrowersyjny – że „prawidłowa gramatyczna (językowa) wykładnia art. 39 k.p. [przepis dotyczący ochrony przedemerytalnej – przyp. red.] nie pozwala na uznanie, że przewidziana w nim ochrona pracownika przed wypowiedzeniem mu umowy o pracę ma charakter bezwzględny w tym znaczeniu, że dotyczy wszystkich pracowników w „wieku przedemerytalnym” pozostających w stosunku pracy, niezależnie od tego, czy zgodnie z zawartą umową o pracę ich zatrudnienie ma ustać przed czy po osiągnięciu przez nich wieku emerytalnego umożliwiającego im nabycie prawa do emerytury”.

PRZYKŁAD

Pracownik został zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony, od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2012 r. Wiek emerytalny osiągnąłby on z końcem marca 2013 r. Umowa zawiera klauzulę o dopuszczalności jej wypowiedzenia. Mimo że pracownik znajduje się w okresie 4 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego, zgodnie z poglądem Sądu Najwyższego, dopuszczalne jest wypowiedzenie mu tej umowy, ponieważ wiek emerytalny pracownik ten i tak osiągnie dopiero po terminie jej rozwiązania, wynikającym z tej umowy. Zatem dopracowanie do końca umowy i tak nie umożliwi mu przejścia na emeryturę. Pracownik byłby natomiast chroniony przed wypowiedzeniem, gdyby wiek emerytalny osiągnął najpóźniej 31 grudnia 2012 r.

reklama

Polecamy artykuły

Autorzy:

Źródło:

INFOR
PIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Łomozik

Dyplomowany konsultant feng shui

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK