| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Jakich pracowników w wieku przedemerytalnym nie będzie można zwolnić po zmianie przepisów

Jakich pracowników w wieku przedemerytalnym nie będzie można zwolnić po zmianie przepisów

Wydłużenie wieku emerytalnego, które będzie stopniowo następować od 1 stycznia 2013 r., spowoduje, że zmienią się okresy ochronne przed zwolnieniem z pracy pracowników w wieku przedemerytalnym. W wyniku wejścia w życie reformy emerytalnej ochrona przedemerytalna niektórych grup pracowników będzie dłuższa niż dotychczasowe 4 lata.

Dodatkowe możliwości dokonania wypowiedzenia zmieniającego pracownikom w wieku przedemerytalnym mają pracodawcy zatrudniający 20 i więcej pracowników. Do nich bowiem mają zastosowanie przepisy ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. Nr 90, poz. 844 ze zm., dalej ustawa o zwolnieniach grupowych). Wprawdzie nawet w tych przypadkach nie jest dopuszczalne dokonanie pracownikom w wieku przedemerytalnym wypowiedzenia definitywnego, ale możliwe jest wypowiedzenie zmieniające.

Pracodawca zatem zarówno w ramach zwolnień grupowych, jak i indywidualnych (z przyczyn niedotyczących pracowników) może wypowiedzieć pracownikom w wieku przedemerytalnym dotychczasowe warunki pracy i płacy (art. 5 ust. 5 pkt 1 i art. 10 ust. 1 ustawy o zwolnieniach grupowych). Jeżeli jednak wypowiedzenie warunków pracy i płacy powoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownikom w wieku przedemerytalnym przysługuje, do końca okresu, w którym korzystaliby ze szczególnej ochrony przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy, dodatek wyrównawczy.

Wprawdzie dokonywanie tym pracownikom wypowiedzenia zmieniającego w zakresie wynagrodzenia nie jest finansowo opłacalne, ale pracodawca może im zmienić miejsce pracy albo stanowisko pracy.

PRZYKŁAD

Pracodawca zatrudniający 160 pracowników zwalnia część załogi, a produkcję przenosi do innego miejsca – odległego od dotychczasowego o 100 km. Pracodawca nie ma prawa dokonać pracownikom w wieku przedemerytalnym wypowiedzeń definitywnych, ale może im wręczyć wypowiedzenia zmieniające w zakresie miejsca pracy. Jeżeli pracownicy nie przyjmą oferty pracy w nowym miejscu, ich umowy o pracę rozwiążą się, mimo że są oni w wieku przedemerytalnym. Wówczas, tak jak pozostałym pracownikom, będzie im przysługiwać prawo do odprawy.

8. Ochrona w przypadku terminowych umów o pracę

Nikt nie kwestionuje, że ochrona przedemerytalna obejmuje także pracowników zatrudnionych na podstawie terminowych umów o pracę, tj. umów na okres próbny, na czas określony, na czas wykonania określonej pracy i na zastępstwo. Jednak dotychczas dominował pogląd, że w okresie 4 lat przed osiągnięciem przez pracownika wieku emerytalnego pracodawca bezwzględnie nie może wypowiedzieć mu umowy o pracę.

Inaczej jednak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 27 lipca 2011 r. (II PK 20/11), w którym wyraził pogląd – przez wielu oceniany jako kontrowersyjny – że „prawidłowa gramatyczna (językowa) wykładnia art. 39 k.p. [przepis dotyczący ochrony przedemerytalnej – przyp. red.] nie pozwala na uznanie, że przewidziana w nim ochrona pracownika przed wypowiedzeniem mu umowy o pracę ma charakter bezwzględny w tym znaczeniu, że dotyczy wszystkich pracowników w „wieku przedemerytalnym” pozostających w stosunku pracy, niezależnie od tego, czy zgodnie z zawartą umową o pracę ich zatrudnienie ma ustać przed czy po osiągnięciu przez nich wieku emerytalnego umożliwiającego im nabycie prawa do emerytury”.

PRZYKŁAD

Pracownik został zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony, od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2012 r. Wiek emerytalny osiągnąłby on z końcem marca 2013 r. Umowa zawiera klauzulę o dopuszczalności jej wypowiedzenia. Mimo że pracownik znajduje się w okresie 4 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego, zgodnie z poglądem Sądu Najwyższego, dopuszczalne jest wypowiedzenie mu tej umowy, ponieważ wiek emerytalny pracownik ten i tak osiągnie dopiero po terminie jej rozwiązania, wynikającym z tej umowy. Zatem dopracowanie do końca umowy i tak nie umożliwi mu przejścia na emeryturę. Pracownik byłby natomiast chroniony przed wypowiedzeniem, gdyby wiek emerytalny osiągnął najpóźniej 31 grudnia 2012 r.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK