| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Jakich pracowników w wieku przedemerytalnym nie będzie można zwolnić po zmianie przepisów

Jakich pracowników w wieku przedemerytalnym nie będzie można zwolnić po zmianie przepisów

Wydłużenie wieku emerytalnego, które będzie stopniowo następować od 1 stycznia 2013 r., spowoduje, że zmienią się okresy ochronne przed zwolnieniem z pracy pracowników w wieku przedemerytalnym. W wyniku wejścia w życie reformy emerytalnej ochrona przedemerytalna niektórych grup pracowników będzie dłuższa niż dotychczasowe 4 lata.

Korzyści (+)

Pracodawca nie musi przedłużać umowy terminowej z pracownikiem, który jest w wieku przedemerytalnym.

Wiek przedemerytalny nie chroni pracownika także przed wygaśnięciem umowy o pracę. Jest to bowiem odrębny sposób ustania stosunku pracy. Wygaśnięcie stosunku pracy następuje m.in. w razie:

  • śmierci pracodawcy będącego osobą fizyczną (jeśli nie dojdzie do przejęcia pracownika przez nowego pracodawcę na zasadach określonych w art. 231 Kodeksu pracy),
  • upływu 3-miesięcznego okresu tymczasowego aresztowania pracownika.

Do wygaśnięcia stosunku pracy dochodzi bowiem z mocy prawa – w razie zaistnienia zdarzenia, z którym ustawa wiąże ten skutek.

PRZYKŁAD

Zmarł pracodawca będący osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Ani jego spadkobiercy, ani nikt inny nie przejął firmy. Zatem stosunki pracy wszystkich bez wyjątku pracowników, także tych w wieku przedemerytalnym, wygasają (w dniu śmierci pracodawcy).

7. Ochrona przedemerytalna także przed wypowiedzeniem zmieniającym

Ponieważ przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia, wynikających z umowy, warunków pracy i płacy (art. 42 § 1 Kodeksu pracy), to ochrona pracowników w wieku przedemerytalnym, co do zasady, obejmuje także zakaz wypowiedzenia zmieniającego. Zatem w ten sposób pracodawca nie może zmienić pracownikom w wieku przedemerytalnym np. wysokości wynagrodzenia za pracę, stanowiska, miejsca pracy lub wymiaru czasu pracy.

Na podstawie art. 43 Kodeksu pracy pracodawca może jednak wypowiedzieć warunki pracy lub płacy pracownikowi w wieku przedemerytalnym, jeżeli stało się to konieczne ze względu na:

  • wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dotyczących ogółu pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy lub tej ich grupy, do której pracownik należy,
  • stwierdzoną orzeczeniem lekarskim utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy albo niezawinioną przez pracownika utratę uprawnień koniecznych do jej wykonywania.

PRZYKŁAD

W trakcie badań okresowych okazało się, że pracownik w wieku przedemerytalnym (62 lata, ma wymagany do emerytury staż pracy) nie może już wykonywać wszystkich obowiązków na swoim stanowisku pracy. Pracodawca nie może go zwolnić z pracy za wypowiedzeniem (co mógłby w tej sytuacji zrobić w stosunku do pracownika niepodlegającego szczególnej ochronie przed wypowiedzeniem), ale może mu w drodze wypowiedzenia zmieniającego zmienić stanowisko pracy na takie, na którym pracownik może pracować ze względu na swój stan zdrowia. Przepisy nie przewidują sytuacji, gdy pracodawca nie dysponuje takim stanowiskiem. Jeżeli pracodawca nie posiada takiego stanowiska, będzie musiał albo zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy z prawem do wynagrodzenia, albo – jeżeli pracownik nie będzie mógł wykonywać tylko pewnych czynności – skrócić mu czas pracy lub powierzyć więcej obowiązków, które może wykonywać. Nie ma zatem możliwości wypowiedzenia pracownikowi umowy definitywnie. Natomiast, jeżeli pracownik nie przyjmie propozycji nowego stanowiska pracy, umowa z nim rozwiąże się z upływem okresu wypowiedzenia (mimo że jest w okresie ochronnym).

Zakaz wypowiedzenia zmieniającego pracownikom w wieku przedemerytalnym nie obejmuje także sytuacji, gdy wypowiedzenie jest konieczne ze względu na zmiany w układzie zbiorowym pracy. Postanowienia układu zbiorowego mniej korzystne dla pracowników wprowadza się w drodze wypowiedzenia pracownikom dotychczasowych warunków umowy o pracę (lub innego aktu stanowiącego podstawę nawiązania stosunku pracy) i w tym przypadku nie mają zastosowania przepisy ograniczające dopuszczalność wypowiadania warunków takiej umowy lub aktu (art. 24113 § 2 Kodeksu pracy).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

r.pr. Bartosz Drozdowicz

Specjalista prawa pracy i ekspert ds. negocjacji, autor bloga www.oprawiepracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK