| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Jakich pracowników w wieku przedemerytalnym nie będzie można zwolnić po zmianie przepisów

Jakich pracowników w wieku przedemerytalnym nie będzie można zwolnić po zmianie przepisów

Wydłużenie wieku emerytalnego, które będzie stopniowo następować od 1 stycznia 2013 r., spowoduje, że zmienią się okresy ochronne przed zwolnieniem z pracy pracowników w wieku przedemerytalnym. W wyniku wejścia w życie reformy emerytalnej ochrona przedemerytalna niektórych grup pracowników będzie dłuższa niż dotychczasowe 4 lata.

6. Ochrona przedemerytalna tylko przed wypowiedzeniem, a nie przed innymi sposobami utraty pracy

Przepisy Kodeksu pracy chronioną pracowników w wieku przedemerytalnym tylko i wyłącznie przed wypowiedzeniem umowy o pracę przez pracodawcę. Nie oznacza to, że stosunek pracy z takimi pracownikami nie może zostać rozwiązany w inny sposób. Oprócz rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem przepisy Kodeksu pracy przewidują inne sposoby, na podstawie których może zostać rozwiązany stosunek pracy. Przed tymi innymi niż wypowiedzenie sposobami rozwiązania umowy o pracę pracownicy w wieku przedemerytalnym nie są chronieni.

Do rozwiązania stosunku pracy nawet z pracownikiem w wieku emerytalnym może dojść:

  • na mocy porozumienia stron, czyli za zgodną wolą pracownika i pracodawcy (art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy),
  • na mocy wypowiedzenia dokonanego przez pracownika (art. 30 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy),
  • przez rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracodawcę: w trybie dyscyplinarnym (art. 52 Kodeksu pracy), z powodu długotrwałej nieobecności pracownika w pracy, najczęściej z powodu choroby (art. 53 Kodeksu pracy) albo przez pracownika, np. z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę obowiązków wobec pracownika (art. 55 Kodeksu pracy) – art. 30 § 1 pkt 3 Kodeksu pracy,
  • z upływem czasu, na który umowa była zawarta (art. 30 § 1 pkt 4 Kodeksu pracy) – dotyczy to umów o pracę na okres próbny, na czas określony, na zastępstwo,
  • z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania umowa była zawarta (art. 30 § 1 pkt 5 Kodeksu pracy),
  • za 7-dniowym uprzedzeniem przez pracownika – w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na nowego pracodawcę (art. 231 § 4 Kodeksu pracy),
  • za 3-dniowym uprzedzeniem, gdy pracownik zostanie przywrócony do pracy u poprzedniego pracodawcy (art. 48 § 2 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

Pracownik stawił się do pracy w stanie nietrzeźwości. Ma 64 lata i wymagany do emerytury staż pracy, zatem jest w przedemerytalnym wieku ochronnym. Pracodawca nie może mu zatem wypowiedzieć umowy o pracę z tego powodu, ale ma pełne prawo zwolnić go bez wypowiedzenia z jego winy, czyli w tzw. trybie dyscyplinarnym – na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy. Stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości jest bowiem powszechnie uznawane (także w orzecznictwie sądowym) za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.

Jeżeli są uzasadnione powody do zwolnienia pracownika w wieku przedemerytalnym w trybie dyscyplinarnym, to pracodawca może zwolnić pracownika tylko w tym trybie. Nie może natomiast, wykazując dobrą wolę, ograniczyć się do wypowiedzenia mu umowy o pracę, ponieważ taki pracownik jest chroniony przed wypowiedzeniem mu umowy. Dotyczy to także sytuacji, gdy pracodawca ma podstawy, by zwolnić go dyscyplinarnie, ale chce „pójść pracownikowi na rękę” i zastosować łagodniejszy tryb zwolnienia z pracy.

PRZYKŁAD

Pracodawca zatrudnił pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony od 1 września 2010 r. do 31 sierpnia 2012 r. W lipcu br. pracownik ten skończył 61 lat. Mimo to umowa rozwiąże się z upływem okresu, na jaki została zawarta.

Osiągnięcie wieku emerytalnego w trakcie zatrudnienia pracownika na podstawie terminowej umowy o pracę ani nie powoduje samoistnego przedłużenia umowy o pracę z pracownikiem do czasu osiągnięcia przez niego wieku emerytalnego, ani nie nakłada na pracodawcę obowiązku przedłużenia tej umowy do tego czasu.

reklama

Autorzy:

Źródło:

INFOR

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Mazurkiewicz

Partner – Senior Executive Search Consultant HRK S.A. /IRC Global Executive Search Partners posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, m.in. w branży finansowej i branży doradztwa personalnego. W latach 1998-2004 pracował dla szwajcarskich firm ubezpieczeniowych, m.in. na stanowiskach dyrektora regionalnego oraz dyrektora ds. rozwoju i szkoleń. Jako dyrektor departamentu szkoleń w dużej międzynarodowej organizacji stworzył i rozwinął system szkoleń dla kilku tysięcy przedstawicieli handlowych. Certyfikowany trener Insights Discovery. W swojej pracy zawodowej przeprowadził ponad 150 warsztatów z zakresu komunikacji, zarządzania, negocjacji i technik sprzedaży. W 2006 roku został partnerem zarządzającym HRK Financial Markets w HRK S.A. gdzie stworzył od podstaw zespół specjalizujący się w projektach rekrutacyjnych skierowanych do instytucji finansowych ze szczególnym uwzględnieniem rynku kapitałowego, od tego czasu miał okazję pracować dla ponad 120 klientów. Obecnie w HRK pozyskuje kandydatów na wysokie stanowiska dla wielu renomowanych instytucji finansowych i korporacji międzynarodowych oraz koordynuje realizację procesów rekrutacyjnych na stanowiska menedżerskie i eksperckie w obszarach: Banking & Insurance, Leasing & Financial Services, Legal & Profesional Services, FINANCE, SSC, BPO, HR, FMCG, RETAIL. Odpowiada za relacje z międzynarodową siecią IRC Global Executive Search Partners, nadzoruje Marketing, PR i innowacje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »