| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Jakich pracowników w wieku przedemerytalnym nie będzie można zwolnić po zmianie przepisów

Jakich pracowników w wieku przedemerytalnym nie będzie można zwolnić po zmianie przepisów

Wydłużenie wieku emerytalnego, które będzie stopniowo następować od 1 stycznia 2013 r., spowoduje, że zmienią się okresy ochronne przed zwolnieniem z pracy pracowników w wieku przedemerytalnym. W wyniku wejścia w życie reformy emerytalnej ochrona przedemerytalna niektórych grup pracowników będzie dłuższa niż dotychczasowe 4 lata.

5. Brak ochrony przedemerytalnej pracowników przechodzących na emerytury częściowe

Przepisy ustawy z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS oraz niektórych innych ustaw wprowadzają możliwość wypłaty emerytury częściowej.

Do emerytury częściowej będą uprawnieni:

  • kobieta w wieku co najmniej 62 lat, posiadająca minimum 35-letni staż ubezpieczeniowy (składkowy i nieskładkowy),
  • mężczyzna w wieku co najmniej 65 lat, przy minimum 40-letnim stażu ubezpieczeniowym (składkowym i nieskładkowym).

Przepisy nowelizujące tzw. ustawę emerytalną nie zagwarantowały jednak pracownikom przechodzącym na częściowe emerytury prawa do skorzystania z 4-letniej ochrony przed wypowiedzeniem stosunku pracy. W odniesieniu do pracowników korzystających w przyszłości z możliwości pobierania częściowych emerytur musiałby się bowiem znaleźć stosowny zapis ustawowy w tym zakresie.

WAŻNE!

Pracownikom nie będzie przysługiwać ochrona przedemerytalna przed emeryturą częściową.

Pracownicy ci nie będą uprawnieni do skorzystania z ochrony przedemerytalnej, gdyż ochrona ta przysługuje wyłącznie pracownikom przechodzącym na „normalną” emeryturę po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego 67 lat lub niższego, który jest ustawowym wiekiem dla określonych grup pracowników, np. funkcjonariuszy lub nauczycieli. Możliwość skorzystania przez pracownika z emerytury częściowej można porównać do możliwości korzystania, w stanie prawnym sprzed reformy emerytalnej, z wcześniejszej emerytury przez pracowników urodzonych przed 1 stycznia 1949 r., którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego. Tacy pracownicy nie korzystali z ochrony przedemerytalnej. Prawa do wcześniejszej emerytury (a od 1 stycznia 2013 r. prawa do częściowej emerytury) nie można bowiem mylić z obniżonym wiekiem emerytalnym.

PRZYKŁAD

Pracownik urodzony 12 sierpnia 1953 r. wiek emerytalny według nowych przepisów emerytalnych osiągnie mając 66 lat i 11 miesięcy, zatem na „zwykłą” emeryturę będzie mógł przejść 12 lipca 2020 r. Natomiast z osiągnięciem 65 lat, czyli od 12 sierpnia 2018 r. będzie mógł skorzystać z emerytury częściowej. Jego przedemerytalny okres ochronny rozpocznie się na 4 lata przed wiekiem emerytalnym, czyli od 12 lipca 2016 r. i upłynie 11 lipca 2020 r. Nie będzie natomiast chroniony na 4 lata przed osiągnięciem wieku 65 lat, ponieważ nie jest to dla niego wiek emerytalny. Ma on wówczas jedynie przywilej skorzystania z emerytury częściowej.

W stanie prawnym obowiązującym przed wejściem w życie reformy emerytalnej, tj. do 31 grudnia 2012 r., w omawianej kwestii wielokrotnie wypowiadał się Sąd Najwyższy. Należy przyjąć, że jego orzecznictwo także w nowym stanie prawnym zachowuje swoją aktualność.

W wyroku z 10 czerwca 2008 r. (I BP 51/07) Sąd Najwyższy orzekł, że „nie ma żadnych racjonalnych przesłanek, które pozwalałyby na traktowanie ochrony przed wypowiedzeniem w okresie 2 lat (obecnie są to 4 lata) przed ukończeniem takiego wcześniejszego wieku emerytalnego, gdyż powstawałby stan niepewności co do okresu obowiązywania zakazu wypowiadania umowy o pracę w zależności od tego, czy chroniony tym zakazem pracownik skorzysta z wcześniejszych uprawnień emerytalnych w wieku 50 lat – kobieta i 60 lat mężczyzna, gdyż może skorzystać z prawa przejścia na emeryturę także po osiągnięciu tego wieku. Nie jest to bowiem »normalny« ustawowy wiek emerytalny”.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK