| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Jak wykazać, że pracownik pracował w szczególnych warunkach lub wykonywał pracę o szczególnym charakterze

Jak wykazać, że pracownik pracował w szczególnych warunkach lub wykonywał pracę o szczególnym charakterze

Jestem kadrową w przedsiębiorstwie autobusowym. W lutym 2013 r. jeden z kierowców zamierza zgłosić wniosek o przyznanie emerytury pomostowej i odejść z pracy. Pracuje u nas w szczególnych warunkach nieprzerwanie od 1995 r. Od 1 stycznia 2009 r. jest to praca o szczególnym charakterze, wymieniona w załączniku nr 2 do ustawy pomostowej. W jaki sposób powinniśmy potwierdzić mu okres wykonywania pracy „szczególnej” w latach 1995–2008 oraz po 2008 r.? Czy powinniśmy wyłączyć okresy, w których pracownik faktycznie nie wykonywał wspomnianej pracy, gdyż np. przebywał na zwolnieniu lekarskim?

WAŻNE!

Okresy pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wykonywanej przed 1 stycznia 2009 r. muszą być potwierdzone przez pracodawcę.

Pracodawca, który stosował tzw. resortowe wykazy prac w szczególnych warunkach (wydane przez właściwego ministra lub kierownika urzędu centralnego), musi określić nie tylko okres i rodzaj pracy wykonywanej w szczególnych warunkach stale i w pełnym wymiarze czasu pracy ściśle według wykazu, działu i pozycji rozporządzenia Rady Ministrów, lecz także stanowisko pracy wymienione w wykazie, dziale, pozycji i punkcie zarządzenia resortowego lub uchwały. Nazwa stanowiska pracy wskazana w wystawianym dokumencie powinna zawsze odpowiadać nazwie stanowiska pracy w szczególnych warunkach wymienionego w przepisach resortowych.

Jeśli natomiast pracodawca od początku swojej działalności posiadał status zakładu prywatnego i nigdy nie stosował resortowych wykazów, zakres informacji, które powinien podać w świadectwie pracy, jest węższy. Potwierdzając bowiem okresy zatrudnienia w szczególnych warunkach wykonywanego na danym stanowisku pracy, musi powołać się wyłącznie na rodzaj pracy wymieniony w odpowiednim wykazie, dziale i pozycji rozporządzenia Rady Ministrów.

PRZYKŁAD

Marek P. przez 12 lat był zatrudniony w szczególnych warunkach w państwowych zakładach chemicznych przy produkcji nawozów sztucznych, na stanowisku zestawiacza mieszanek i roztworów. Zakład pracy, w którym pracował, stosował zarządzenie nr 7 Ministra Przemysłu Chemicznego i Lekkiego z 7 lipca 1987 r. W związku z tym, wystawiając pracownikowi świadectwo pracy lub świadectwo wykonywania pracy w szczególnych warunkach, powinien wskazać stanowisko pracy, na którym zatrudniał pracownika, powołując się na wykaz A dział IV, poz. 8 rozporządzenia Rady Ministrów oraz na wykaz A dział IV, poz. 8 punkt 3 wspomnianego zarządzenia Ministra Przemysłu Chemicznego i Lekkiego. Po ustaniu zatrudnienia w państwowych zakładach chemicznych Marek P. wykonywał przez 3 lata pracę w prywatnej firmie produkującej nawozy sztuczne (również na stanowisku zestawiacza mieszanek i roztworów). Z uwagi na to, że pracodawca nigdy nie stosował resortowych wykazów prac w szczególnych warunkach, wystawiając pracownikowi świadectwo pracy powinien powołać się wyłącznie na wykaz A dział IV, poz. 8 rozporządzenia Rady Ministrów.

Nowe wykazy prac

W nieco inny sposób potwierdzane są okresy pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienione w załącznikach nr 1 i 2 do ustawy o emeryturach pomostowych, które zostały przebyte przed wejściem w życie wspomnianej ustawy. Okresy te muszą zostać udowodnione świadectwem pracy zawierającym odpowiednie wpisy lub zaświadczeniem pracodawcy. Wystawiając jeden z tych dokumentów pracodawca musi wskazać okres i wymiar tej pracy, a także zajmowane stanowisko z powołaniem numeru załącznika oraz punktu tego załącznika.

Pracodawca nie musi natomiast wystawiać pracownikowi dokumentu potwierdzającego okresy wykonywania prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienionych w tzw. nowych wykazach prac, które zostały przebyte po 31 grudnia 2008 r. Dane dotyczące takiego zatrudnienia są obecnie ewidencjonowane na indywidualnych kontach ubezpieczonych na podstawie przekazywanych corocznie przez pracodawcę informacji. Chodzi o tzw. zgłoszenia danych, dotyczących pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, na formularzu ZUS ZSWA, które pracodawcy muszą przekazywać za wszystkich pracowników, za których są zobowiązani opłacać składki na Fundusz Emerytur Pomostowych.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

ELPIGAZ

ELPIGAZ jest czołowym producentem i dostawcą nowoczesnych rozwiązań dla motoryzacji w zakresie gazowych układów zasilania pojazdów, zbiorników LPG i ciśnieniowych zbiorników powietrza.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK