| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Czy po zmianach w ustalaniu kapitału początkowego pracodawca ma dodatkowe obowiązki wobec pracownika przechodzącego na emeryturę

Czy po zmianach w ustalaniu kapitału początkowego pracodawca ma dodatkowe obowiązki wobec pracownika przechodzącego na emeryturę

W 1999 r. przesłaliśmy do ZUS komplet dokumentacji niezbędnej do ustalenia kapitału początkowego dla jednego z naszych pracowników, którego zatrudniamy nieprzerwanie od 1975 r. Wśród przekazanych dokumentów były zaświadczenia na druku ZUS Rp-7, dokumentujące jego wynagrodzenia za lata 1980–1998. Nie potwierdzaliśmy wtedy zarobków za okres sprzed 1980 r., gdyż ZUS i tak nie mógł ich uwzględnić przy ustalaniu 10 najkorzystniejszych lat ubezpieczenia. W 2000 r. pracownik otrzymał decyzję ustalającą kapitał początkowy. Po ukończeniu w styczniu 2013 r. 60 lat zamierza on ubiegać się o wcześniejszą emeryturę z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach. Czy w związku z ostatnimi zmianami w zasadach ustalania kapitału początkowego może on ubiegać się o przeliczenie tego kapitału przed nabyciem uprawnień emerytalnych? Czy w celu dokonania tego przeliczenia, a także ustalenia wysokości emerytury powinniśmy potwierdzić dodatkowo zarobki pracownika za lata 1975–1979 oraz za okres po 1998 r.?

W związku z możliwością przeliczenia kapitału początkowego oraz zamierzonym przejściem pracownika na wcześniejszą emeryturę, należy wystawić mu zaświadczenie potwierdzające wynagrodzenia zarówno za lata 1975–1979, jak i za okres przypadający po 31 grudnia 1998 r.

Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. (do takich zalicza się Państwa pracownik) przechodzą na tzw. nową emeryturę uzależnioną od kwoty składek emerytalnych (z tytułu ubezpieczenia po 31 grudnia 1998 r.) oraz kapitału początkowego (za okres aktywności zawodowej przed 1 stycznia 1999 r.). Emerytura ta zasadniczo może być przyznana po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego wynoszącego obecnie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Nowa i wcześniejsza emerytura

Tak zwana nowa emerytura stanowi wynik podzielenia podstawy jej obliczenia (sumy kwoty zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz składek na ubezpieczenie emerytalne z uwzględnieniem ich waloryzacji) przez tzw. średnie dalsze trwanie życia ustalone dla wieku, w którym ubezpieczony przechodzi na to świadczenie.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK