| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Czy po zmianach w ustalaniu kapitału początkowego pracodawca ma dodatkowe obowiązki wobec pracownika przechodzącego na emeryturę

Czy po zmianach w ustalaniu kapitału początkowego pracodawca ma dodatkowe obowiązki wobec pracownika przechodzącego na emeryturę

W 1999 r. przesłaliśmy do ZUS komplet dokumentacji niezbędnej do ustalenia kapitału początkowego dla jednego z naszych pracowników, którego zatrudniamy nieprzerwanie od 1975 r. Wśród przekazanych dokumentów były zaświadczenia na druku ZUS Rp-7, dokumentujące jego wynagrodzenia za lata 1980–1998. Nie potwierdzaliśmy wtedy zarobków za okres sprzed 1980 r., gdyż ZUS i tak nie mógł ich uwzględnić przy ustalaniu 10 najkorzystniejszych lat ubezpieczenia. W 2000 r. pracownik otrzymał decyzję ustalającą kapitał początkowy. Po ukończeniu w styczniu 2013 r. 60 lat zamierza on ubiegać się o wcześniejszą emeryturę z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach. Czy w związku z ostatnimi zmianami w zasadach ustalania kapitału początkowego może on ubiegać się o przeliczenie tego kapitału przed nabyciem uprawnień emerytalnych? Czy w celu dokonania tego przeliczenia, a także ustalenia wysokości emerytury powinniśmy potwierdzić dodatkowo zarobki pracownika za lata 1975–1979 oraz za okres po 1998 r.?

Przepisy umożliwiające ustalenie podstawy wymiaru kapitału początkowego z 10 kolejnych lat kalendarzowych, obejmujących również okres przypadający przed 1 stycznia 1980 r., mają zastosowanie nie tylko do nowych wniosków o ustalenie tego kapitału złożonych po wejściu jej w życie, ale również do wniosków zgłoszonych wcześniej. ZUS może zastosować nowe zasady również do osób, którym już ustalił kapitał początkowy, a nawet obliczył emeryturę z uwzględnieniem tego kapitału. W celu ponownego wyliczenia kapitału początkowego należy wystąpić z odpowiednim wnioskiem w tej sprawie. Do tego wniosku należy dołączyć dokument (najlepiej zaświadczenie płatnika składek) potwierdzający wynagrodzenia uzyskane przed 1 stycznia 1980 r., chyba że został on już wcześniej dostarczony do ZUS jako załącznik do wniosku o ustalenie kapitału początkowego.

Przeliczenie kapitału początkowego z urzędu

Jeśli ubezpieczony nie wystąpi z wnioskiem o ponowne ustalenie kapitału początkowego z uwzględnieniem nowych regulacji, ZUS przeliczy z urzędu ten kapitał obliczając na przyszłość emeryturę, jeżeli takie przeliczenie będzie dla ubezpieczonego korzystniejsze, a w aktach sprawy będzie znajdował się dokument pozwalający na jego dokonanie.

Z pytania wynika, że Państwa pracownik ma już ustalony kapitał początkowy, ale jeszcze nie zgłosił wniosku o emeryturę. W związku z tym, że przekazując za niego dokumentację potrzebną do ustalenia tego kapitału nie dołączyli Państwo zaświadczenia potwierdzającego wynagrodzenia z okresu przypadającego przed 1 stycznia 1980 r., należy obecnie wystawić pracownikowi taki dokument. Będzie mógł on wtedy, jeszcze przed przejściem na emeryturę, zgłosić do ZUS wniosek o ponowne ustalenie tego kapitału z uwzględnieniem wynagrodzeń z 10 kolejnych lat kalendarzowych obejmujących również lata 1975–1979.

WAŻNE!

Pracodawca, wydający zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach dla pracownika ubiegającego się o ustalenie kapitału początkowego, powinien uwzględnić w nim również okres sprzed 1980 r.

Przed przejściem pracownika na wcześniejszą emeryturę należy mu również wystawić zaświadczenie potwierdzające zarobki uzyskane po 31 grudnia 1998 r. Świadczenie to bowiem będzie mogło być obliczone według tzw. mieszanych zasad (20% emerytury obliczonej na starych zasadach i 80% emerytury obliczonej ze składek i kapitału początkowego), jeśli taki sposób obliczenia będzie dla niego korzystniejszy od wyliczenia świadczenia całkowicie „po nowemu”. Ustalając część emerytury obliczoną według dotychczasowych zasad ZUS obliczy podstawę jej wymiaru z 10 kolejnych lat kalendarzowych wybranych z ostatniego 20-lecia przypadającego przed rokiem zgłoszenia wniosku o to świadczenie lub z 20 dowolnie wybranych lat przypadających przed tym rokiem. Przy ustalaniu tej części emerytury będzie więc możliwe uwzględnienie również zarobków za okres po 31 grudnia 1998 r.

Podstawa prawna:

  • art. 15, art. 26, art. 173–177 i art. 184 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.),
  • art. 1–2 ustawy z 28 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz.U. Nr 187, poz. 1112).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

tanie-ubezpieczenie.eu

Porównywarka ubezpieczeń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK