| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Gdzie należy szukać dokumentacji niezbędnej do ubiegania się o emeryturę

Gdzie należy szukać dokumentacji niezbędnej do ubiegania się o emeryturę

Nasza pracownica niebawem ukończy 60 lat i ma zamiar złożyć wniosek o emeryturę. W związku z tym rozpoczęła kompletowanie dokumentacji niezbędnej do ustalenia prawa do emerytury oraz jej wysokości. Okazało się, że jej dawny zakład pracy, w którym uzyskiwała wysokie zarobki, został zlikwidowany. Czy istnieje możliwość ustalenia, gdzie obecnie znajduje się dokumentacja osobowo-płacowa pracowników tego zakładu pracy?

W przypadku upadłości i likwidacji państwowego zakładu pracy, dokumentację pracowniczą powinien przejąć organ nadrzędny, z reguły właściwy minister lub wojewoda (§ 11 rozporządzenia Ministra Kultury z 16 września 2002 r.). Jeżeli proces likwidacji został zakończony, a zlikwidowany zakład pracy był przedsiębiorstwem państwowym, były pracownik powinien zwrócić się o wydanie dokumentacji płacowej do następcy prawnego, tj. utworzonej w wyniku przekształcenia spółki skarbu państwa, spółki prawa cywilnego lub handlowego, które powstały po sprywatyzowaniu przedsiębiorstwa.

Jeżeli organem założycielskim był minister, informacji o tym, gdzie znajdują się akta zlikwidowanego zakładu, należy szukać w obecnym Ministerstwie Gospodarki.

Jeżeli organem założycielskim był wojewoda, dokumentacja osobowa i płacowa zlikwidowanego zakładu powinna się znajdować w archiwach przejściowych przy byłych urzędach wojewódzkich. Ich adresy można uzyskać w Centralnym Ośrodku Informacji Archiwalnej. Ośrodek ten nie posiada żadnej dokumentacji pracowniczej, może natomiast udzielić informacji o miejscu przechowywania dokumentacji niektórych zlikwidowanych zakładów pracy. Istnieje również możliwość prześledzenia bazy danych, którą Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych zamieściła na stronie internetowej http://ewidencja.archiwa.gov.pl.

W przypadku wszelkiego rodzaju zlikwidowanych spółdzielni, ich likwidatorzy mieli obowiązek przekazania dokumentacji pracowniczej związkowi rewizyjnemu, w którym te spółdzielnie były zrzeszone, lub w przypadku braku takiego związku – Krajowej Radzie Spółdzielczej.

Pisemną informację o losach zlikwidowanego zakładu pracy można również uzyskać w Centralnym Rejestrze Sądowym w Warszawie. W Rejestrze tym można uzyskać informację o tym, kto na mocy decyzji Sądu Gospodarczego wykonywał obowiązki syndyka masy upadłości, a także o tym, komu syndyk zlecił przejęcie dokumentacji osobowo-płacowej pracowników zlikwidowanego zakładu pracy.

Od 1 czerwca 2004 r. działalność prowadzi Archiwum Państwowe Dokumentacji Osobowej i Płacowej. Archiwum to jest specjalistycznym archiwum o zasięgu ogólnopolskim. Archiwum przyjmuje na przechowanie dokumentację o czasowym okresie przechowywania likwidowanych i postawionych w stan upadłości pracodawców oraz firm przechowalniczych w razie braku środków na koszty dalszego jej przechowania. Do tego archiwum mogą zgłaszać się byli pracownicy zlikwidowanych firm i instytucji poszukujący dokumentów do celów emerytalnych i rentowych. Archiwum administruje ogólnopolską internetową bazą danych o miejscach przechowywania dokumentacji osobowej i płacowej.

Istnieje również możliwość skorzystania z opracowanej przez ZUS, na podstawie informacji z urzędów wojewódzkich, ministerstw, urzędów centralnych i archiwów państwowych, bazy zlikwidowanych lub przekształconych zakładów pracy. Baza zawiera aktualizowane na bieżąco i ułożone w porządku alfabetycznym informacje na temat zlikwidowanych bądź przekształconych zakładów pracy. Jest ona dostępna do wglądu w każdym oddziale, a także na stronie internetowej ZUS.

Podstawa prawna:

  • art. 51p–51z ustawy z 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2011 r. Nr 123, poz. 698 ze zm.),
  • rozporządzenie Ministra Kultury z 16 września 2002 r. w sprawie postępowania z dokumentacją, zasad jej klasyfikowania i kwalifikowania oraz zasad i trybu przekazywania materiałów archiwalnych do archiwów państwowych (Dz.U. Nr 167, poz. 1375),
  • rozporządzenie Ministra Kultury z 1 czerwca 2004 r. w sprawie utworzenia Archiwum Państwowego Dokumentacji Osobowej i Płacowej (Dz.U. Nr 142, poz. 1503).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Posyniak

Notariusz Szczecin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK