| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Gdzie należy szukać dokumentacji niezbędnej do ubiegania się o emeryturę

Gdzie należy szukać dokumentacji niezbędnej do ubiegania się o emeryturę

Nasza pracownica niebawem ukończy 60 lat i ma zamiar złożyć wniosek o emeryturę. W związku z tym rozpoczęła kompletowanie dokumentacji niezbędnej do ustalenia prawa do emerytury oraz jej wysokości. Okazało się, że jej dawny zakład pracy, w którym uzyskiwała wysokie zarobki, został zlikwidowany. Czy istnieje możliwość ustalenia, gdzie obecnie znajduje się dokumentacja osobowo-płacowa pracowników tego zakładu pracy?

W przypadku upadłości i likwidacji państwowego zakładu pracy, dokumentację pracowniczą powinien przejąć organ nadrzędny, z reguły właściwy minister lub wojewoda (§ 11 rozporządzenia Ministra Kultury z 16 września 2002 r.). Jeżeli proces likwidacji został zakończony, a zlikwidowany zakład pracy był przedsiębiorstwem państwowym, były pracownik powinien zwrócić się o wydanie dokumentacji płacowej do następcy prawnego, tj. utworzonej w wyniku przekształcenia spółki skarbu państwa, spółki prawa cywilnego lub handlowego, które powstały po sprywatyzowaniu przedsiębiorstwa.

Jeżeli organem założycielskim był minister, informacji o tym, gdzie znajdują się akta zlikwidowanego zakładu, należy szukać w obecnym Ministerstwie Gospodarki.

Jeżeli organem założycielskim był wojewoda, dokumentacja osobowa i płacowa zlikwidowanego zakładu powinna się znajdować w archiwach przejściowych przy byłych urzędach wojewódzkich. Ich adresy można uzyskać w Centralnym Ośrodku Informacji Archiwalnej. Ośrodek ten nie posiada żadnej dokumentacji pracowniczej, może natomiast udzielić informacji o miejscu przechowywania dokumentacji niektórych zlikwidowanych zakładów pracy. Istnieje również możliwość prześledzenia bazy danych, którą Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych zamieściła na stronie internetowej http://ewidencja.archiwa.gov.pl.

W przypadku wszelkiego rodzaju zlikwidowanych spółdzielni, ich likwidatorzy mieli obowiązek przekazania dokumentacji pracowniczej związkowi rewizyjnemu, w którym te spółdzielnie były zrzeszone, lub w przypadku braku takiego związku – Krajowej Radzie Spółdzielczej.

Pisemną informację o losach zlikwidowanego zakładu pracy można również uzyskać w Centralnym Rejestrze Sądowym w Warszawie. W Rejestrze tym można uzyskać informację o tym, kto na mocy decyzji Sądu Gospodarczego wykonywał obowiązki syndyka masy upadłości, a także o tym, komu syndyk zlecił przejęcie dokumentacji osobowo-płacowej pracowników zlikwidowanego zakładu pracy.

Od 1 czerwca 2004 r. działalność prowadzi Archiwum Państwowe Dokumentacji Osobowej i Płacowej. Archiwum to jest specjalistycznym archiwum o zasięgu ogólnopolskim. Archiwum przyjmuje na przechowanie dokumentację o czasowym okresie przechowywania likwidowanych i postawionych w stan upadłości pracodawców oraz firm przechowalniczych w razie braku środków na koszty dalszego jej przechowania. Do tego archiwum mogą zgłaszać się byli pracownicy zlikwidowanych firm i instytucji poszukujący dokumentów do celów emerytalnych i rentowych. Archiwum administruje ogólnopolską internetową bazą danych o miejscach przechowywania dokumentacji osobowej i płacowej.

Istnieje również możliwość skorzystania z opracowanej przez ZUS, na podstawie informacji z urzędów wojewódzkich, ministerstw, urzędów centralnych i archiwów państwowych, bazy zlikwidowanych lub przekształconych zakładów pracy. Baza zawiera aktualizowane na bieżąco i ułożone w porządku alfabetycznym informacje na temat zlikwidowanych bądź przekształconych zakładów pracy. Jest ona dostępna do wglądu w każdym oddziale, a także na stronie internetowej ZUS.

Podstawa prawna:

  • art. 51p–51z ustawy z 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2011 r. Nr 123, poz. 698 ze zm.),
  • rozporządzenie Ministra Kultury z 16 września 2002 r. w sprawie postępowania z dokumentacją, zasad jej klasyfikowania i kwalifikowania oraz zasad i trybu przekazywania materiałów archiwalnych do archiwów państwowych (Dz.U. Nr 167, poz. 1375),
  • rozporządzenie Ministra Kultury z 1 czerwca 2004 r. w sprawie utworzenia Archiwum Państwowego Dokumentacji Osobowej i Płacowej (Dz.U. Nr 142, poz. 1503).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK