| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Czy można podwyższyć emeryturę uwzględniając zarobki uzyskane po jej przyznaniu

Czy można podwyższyć emeryturę uwzględniając zarobki uzyskane po jej przyznaniu

Nasz pracownik przeszedł na emeryturę w 2005 r. Mimo że posiadał prawie 40-letni staż pracowniczy, jego emerytura jest niska. Pracownik nie dotarł do dokumentacji zarobkowej byłego nieistniejącego już zakładu pracy. Pracował w nim w latach 1962–1970 i miał stosunkowo wysokie zarobki, ale nie wie, gdzie znajdują się akta pracowników tego zakładu. Po przejściu na emeryturę, do września 2011 r. pracował, osiągając zarobki wyższe niż przyjęte do podstawy wymiaru emerytury. Czy przeliczenie pobieranej emerytury z uwzględnieniem zarobków uzyskanych po jej przyznaniu podwyższy jej wysokość?

Jeżeli do ustalenia podstawy wymiaru emerytury Państwa pracownik wskazał niskie zarobki, a po nabyciu prawa do emerytury pracował osiągając zarobki wyższe, to może zgłosić wniosek do ZUS o ponowne obliczenie wysokości emerytury od przeliczonej podstawy wymiaru, uwzględniającej te wyższe zarobki. Szczegóły w uzasadnieniu.

Osoby, które wskazały do ustalenia podstawy wymiaru emerytury lub renty niskie zarobki, a obecnie dotarły do dokumentacji płacowej, która pozwala na ustalenie podstawy od wyższych zarobków, mogą w każdej chwili zgłosić wniosek o ponowne obliczenie wysokości emerytury lub renty od przeliczonej podstawy wymiaru, uwzględniającej te wyższe zarobki.

Emeryt lub rencista może zgłosić wniosek o ustalenie podstawy wymiaru z tej samej liczby lat kalendarzowych i z tego samego okresu, wskazując jednocześnie inne lata niż te, które wskazał do ustalenia poprzedniej podstawy wymiaru. Podstawa wymiaru zostanie przeliczona, jeżeli nowy wskaźnik jej wysokości jest wyższy od ustalonego poprzednio. Wskaźnik wysokości podstawy wymiaru oblicza się przez porównanie wysokości wynagrodzenia (podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne/ubezpieczenia społeczne lub inne kwoty, które można przyjąć do podstawy wymiaru) do przeciętnego wynagrodzenia, za każdy rok oddzielnie (art. 15 ust. 4 ustawy emerytalnej). Dla każdego roku ustala się wskaźnik wysokości wynagrodzenia. Następnie sumuje się ustalone wskaźniki za poszczególne lata i dzieli przez liczbę lat.

Wysokość podstawy wymiaru oblicza się w tym przypadku przy zastosowaniu kwoty bazowej ostatnio przyjętej do obliczenia świadczenia, a następnie podwyższa w ramach wszystkich waloryzacji, jakie miały miejsce do dnia zgłoszenia wniosku o ponowne ustalenie podstawy wymiaru.

Możliwe jest również ponowne ustalenie wysokości podstawy wymiaru emerytury lub renty z kolejnych 10 lat kalendarzowych wybranych z ostatnich 20 lat kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio rok, w którym zgłoszono wniosek o ponowne ustalenie podstawy wymiaru lub z dowolnie wybranych 20 lat kalendarzowych ubezpieczenia wybranych z okresu przypadającego przed zgłoszeniem tego wniosku. Oznacza to, że jeżeli do obliczenia podstawy wymiaru emerytury np. w 2000 r. wskazano do podstawy wymiaru zarobki z kolejnych 10 lat kalendarzowych wybranych z ostatnich 20 lat kalendarzowych, tj. z okresu 1980–1999, a więc np. zarobki z lat 1990–1999, to obecnie można wskazać zarobki z innych kolejnych 10 lat kalendarzowych z ostatnich 20 lat, a więc np. zarobki z lat 1980–1989.

Warunkiem przeliczenia podstawy wymiaru emerytury lub renty jest w tej sytuacji posiadanie wskaźnika wysokości podstawy wymiaru wyższego niż ustalony poprzednio. Podstawa wymiaru zostanie obliczona przy zastosowaniu kwoty bazowej ostatnio przyjętej do obliczenia świadczenia, a następnie odpowiednio zwaloryzowana.

PRZYKŁAD

Kazimierz M. przeszedł na emeryturę w 2008 r. ZUS ustalił podstawę wymiaru świadczenia z uwzględnieniem zarobków z 10 kolejnych lat kalendarzowych (z okresu od 1998 r. do 2007 r.). Wskaźnik wysokości podstawy wymiaru emerytury wyniósł 105,25%. Kazimierz M. osiągał wyższe zarobki w latach 1980–1990, ale zakład pracy został zlikwidowany, a Kazimierz M. nie posiadał zaświadczenia o zarobkach. Ostatnio dotarł do archiwum, które przejęło dokumentację pracowniczą tego zakładu i uzyskał zaświadczenie o osiąganym wynagrodzeniu. Zgłosił wniosek do ZUS o przeliczenie emerytury z uwzględnieniem nowych, wyższych zarobków. Wskaźnik wysokości podstawy wymiaru wyniósł 124,50%. W tym przypadku ZUS obliczył wysokość podstawy wymiaru emerytury przy zastosowaniu kwoty bazowej ostatnio przyjętej do obliczenia świadczenia, następnie podwyższył w ramach wszystkich waloryzacji, jakie miały miejsce do dnia zgłoszenia wniosku o ponowne ustalenie podstawy wymiaru i rozpoczął wypłatę emerytury w nowej wysokości.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Soneta sp. z o.o.

Firma Soneta sp. z o.o. jest polskim producentem oprogramowania do zarządzania i księgowości – enova365.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »