| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Czy można podwyższyć emeryturę uwzględniając zarobki uzyskane po jej przyznaniu

Czy można podwyższyć emeryturę uwzględniając zarobki uzyskane po jej przyznaniu

Nasz pracownik przeszedł na emeryturę w 2005 r. Mimo że posiadał prawie 40-letni staż pracowniczy, jego emerytura jest niska. Pracownik nie dotarł do dokumentacji zarobkowej byłego nieistniejącego już zakładu pracy. Pracował w nim w latach 1962–1970 i miał stosunkowo wysokie zarobki, ale nie wie, gdzie znajdują się akta pracowników tego zakładu. Po przejściu na emeryturę, do września 2011 r. pracował, osiągając zarobki wyższe niż przyjęte do podstawy wymiaru emerytury. Czy przeliczenie pobieranej emerytury z uwzględnieniem zarobków uzyskanych po jej przyznaniu podwyższy jej wysokość?

Osoby, które po przyznaniu emerytury lub renty nie pobrały świadczenia wskutek zawieszenia prawa do jego pobierania (np. osiągały zarobki przekraczające 130% przeciętnego wynagrodzenia lub kontynuowały bez rozwiązania stosunku pracy zatrudnienie podjęte przed przejściem na emeryturę), do przeliczenia podstawy wymiaru świadczenia nie muszą wskazywać wyższych zarobków. Mogą więc wskazać zarobki niższe, uzyskane w całości lub w części po przyznaniu emerytury. W wyniku uwzględnienia nawet niższego wskaźnika podstawy wymiaru, przy jednoczesnym zastosowaniu kwoty bazowej obowiązującej w dniu zgłoszenia wniosku o ponowne ustalenie wysokości emerytury, po jej przeliczeniu emerytura w każdym przypadku będzie wyższa od poprzednio pobieranej.

ZUS obliczy emeryturę przy zastosowaniu kwoty bazowej obowiązującej w dacie zgłoszenia wniosku o to przeliczenie. Przeliczając podstawę wymiaru emerytury z zastosowaniem nowej kwoty bazowej ZUS uwzględni tę samą kwotę bazową również do ustalenia części socjalnej przeliczonego świadczenia.

PRZYKŁAD

Jan S. przeszedł na wcześniejszą emeryturę w 1999 r. Wskaźnik wysokości podstawy wymiaru świadczenia wyniósł 135,00%. Po rozwiązaniu stosunku pracy podjął zatrudnienie i nadal pracuje. Obecnie Jan S. ma zamiar zgłosić wniosek o przeliczenie podstawy wymiaru emerytury. Do ustalenia podstawy wymiaru emerytury chce wskazać wynagrodzenie z okresu po przyznaniu emerytury, tj. z lat 2002–2011. Ze wstępnych wyliczeń wynika, że nowy wskaźnik wysokości podstawy wymiaru świadczenia wyniesie 131,40%. Będzie on wprawdzie niższy od wskaźnika obliczonego poprzednio, ale ponieważ będzie wynosił ponad 130,00%, organ rentowy na nowo obliczy podstawę wymiaru i wysokość świadczenia z zastosowaniem nowej kwoty bazowej obowiązującej od 1 marca 2012 r. W przypadku gdyby okazało się, że wysokość świadczenia jest niższa, ZUS będzie wypłacał emeryturę w dotychczasowej wysokości.

Ponadto, jeżeli emeryt w okresie od 1 stycznia 2009 r. do 30 września 2011 r. pobierał emeryturę, do której prawo zostało zawieszone od 1 października 2011 r. z powodu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury (art. 103a ustawy emerytalnej), będzie on mógł zgłosić wniosek o ponowne ustalenie wysokości emerytury na zasadach określonych w art. 194d–194h ustawy, jeżeli nie pobrał emerytury wskutek tego zawieszenia przez co najmniej 18 miesięcy.

Z możliwości przeliczenia emerytury będą mogli jednak skorzystać praktycznie dopiero w 2013 r. wyłącznie ci ubezpieczeni, którzy do końca września 2011 r. pobierali emeryturę łącząc ją z pracą zawodową, a dopiero od 1 października 2011 r. wybrali zatrudnienie. Ponowne ustalenie wysokości emerytury w trybie art. 194d–194h ustawy emerytalnej może nastąpić tylko jeden raz.

Również osobom, które nabyły emerytury według nowych zasad i nadal pozostają w ubezpieczeniu społecznym, np. pracują, przysługuje prawo do ponownego obliczenia ich wysokości. Polega ono na powiększeniu emerytury o kwotę wynikającą z podzielenia składek (odpowiednio zwaloryzowanych), zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego po dniu ustalenia prawa do emerytury, przez wyrażone w miesiącach średnie dalsze trwanie życia. Chodzi tu o składki zewidencjonowane od miesiąca, od którego została podjęta wypłata emerytury po raz pierwszy, a jeśli emerytura była już przeliczana – od miesiąca, w którym nastąpiło to przeliczenie, do miesiąca poprzedzającego miesiąc zgłoszenia wniosku o ponowne ustalenie emerytury.

Ponowne ustalenie wysokości emerytury następuje na wniosek zgłoszony nie wcześniej niż po upływie roku kalendarzowego lub po ustaniu ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

Podstawa prawna:

  • art. 108, art. 110–111 i art. 194d–194h ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Rabczewski

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »