| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Czy można podwyższyć emeryturę uwzględniając zarobki uzyskane po jej przyznaniu

Czy można podwyższyć emeryturę uwzględniając zarobki uzyskane po jej przyznaniu

Nasz pracownik przeszedł na emeryturę w 2005 r. Mimo że posiadał prawie 40-letni staż pracowniczy, jego emerytura jest niska. Pracownik nie dotarł do dokumentacji zarobkowej byłego nieistniejącego już zakładu pracy. Pracował w nim w latach 1962–1970 i miał stosunkowo wysokie zarobki, ale nie wie, gdzie znajdują się akta pracowników tego zakładu. Po przejściu na emeryturę, do września 2011 r. pracował, osiągając zarobki wyższe niż przyjęte do podstawy wymiaru emerytury. Czy przeliczenie pobieranej emerytury z uwzględnieniem zarobków uzyskanych po jej przyznaniu podwyższy jej wysokość?

Możliwość wskazywania do podstawy wymiaru przeliczanego świadczenia zarobków z okresu sprzed przyznania emerytury lub renty jest szczególnie korzystna dla osób, które prawo do emerytury lub renty nabyły dość dawno, a np. ostatnio dotarły do dokumentacji płacowej pozwalającej na korzystniejsze ustalenie podstawy wymiaru świadczenia, lub dla osób, dla których zarobki z 10 kolejnych lat kalendarzowych były korzystniejsze niż z okresu, z którego mogły być wskazane w dacie składania wniosku o przyznanie świadczenia.

Świadczeniobiorca, który pracował po przejściu na emeryturę lub rentę i osiągał korzystne zarobki, może zgłosić wniosek o przeliczenie podstawy wymiaru świadczenia z uwzględnieniem zarobków, które w całości lub w części uzyskał po przyznaniu emerytury, jesli wskaźnik wysokości przeliczonej podstawy wymiaru będzie wyższy od poprzednio obliczonego. Do przeliczenia podstawy wymiaru należy wskazać zarobki z 10 kolejnych lat kalendarzowych wybranych z ostatnich 20 lat kalendarzowych poprzedzających rok, w którym zgłoszono wniosek o przeliczenie, lub z dowolnie wybranych 20 lat kalendarzowych. Oznacza to, że jeżeli w 2000 r. wskazano do podstawy wymiaru zarobki z kolejnych 10 lat, tj. z lat 1990–1999, a następnie kontynuowano zatrudnienie do 2010 r., to obecnie można wskazać zarobki np. z lat 1996–2005 albo z lat 2000–2009. W tym przypadku podstawa wymiaru oraz wysokość emerytury zostaną obliczone od kwoty bazowej obowiązującej w dacie zgłoszenia wniosku o jej przeliczenie.

WAŻNE!

Jeżeli emeryt złoży wniosek o ponowne ustalenie wysokości emerytury, wskazując zarobki uzyskane po przyznaniu emerytury, podstawa wymiaru emerytury zostanie obliczona od kwoty bazowej z daty złożenia wniosku o przeliczenie.

PRZYKŁAD

Stanisław K. przeszedł na emeryturę w 2009 r. Organ rentowy ustalił podstawę wymiaru świadczenia z uwzględnieniem zarobków z 10 kolejnych lat kalendarzowych (z okresu od 1999 r. do 2008 r.). Wskaźnik wysokości podstawy wymiaru emerytury wyniósł 115,25%. Miesiąc po przyznaniu emerytury Stanisław K. podjął zatrudnienie w ramach stosunku pracy, które kontynuuje do dziś. Wskaźnik wysokości podstawy wymiaru świadczenia obliczony z uwzględnieniem zarobków z lat 2009–2011 wynosi 130,45%. W przypadku zgłoszenia przez Stanisława K. wniosku o przeliczenie emerytury z uwzględnieniem nowych zarobków, organ rentowy obliczy ją ponownie i zastosuje kwotę bazową obowiązującą od 1 marca 2012 r.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Narkiewicz-Tarłowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK