| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Jak wysokie wynagrodzenie firma może wypłacić rencistce, aby mogła ona pobierać pełną rentę

Jak wysokie wynagrodzenie firma może wypłacić rencistce, aby mogła ona pobierać pełną rentę

Od niedawna zatrudniamy w ramach umowy zlecenia kobietę uprawnioną do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Jest ona też zatrudniona w innej firmie na podstawie umowy o pracę (na 1/8 etatu) z wynagrodzeniem w wysokości 400 zł. Od przychodu z umowy zlecenia nie opłacamy za nią składek na ubezpieczenia społeczne z uwagi na brak takiego obowiązku. Czy w związku z tym przychód ten będzie wpływał na zawieszenie lub zmniejszenie przyznanej tej kobiecie renty? Jeśli tak, to ile możemy jej wypłacać wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia, aby mogła ona pobierać rentę w pełnej wysokości i jakie mamy obowiązki związane z uzyskiwaniem przychodu przez rencistkę? Czy ZUS poprawnie zwaloryzował jej świadczenie od 1 marca 2012 r., skoro otrzymała tylko nieco ponad 53 zł podwyżki, a nie 71 zł, jak było zapowiadane. Czy waloryzacja renty była prawidłowa?

Jeśli przychód rencisty przekroczy niższą kwotę graniczną, ale okaże się niższy od wyższego progu zarobkowego, świadczenie będzie podlegało zmniejszeniu o kwotę przekroczenia tego pierwszego limitu, nie więcej niż o maksymalną kwotę zmniejszenia ustaloną dla emerytury w danym okresie. W razie przekroczenia wyższego progu zarobkowego świadczenie zostanie zawieszone.

Progi zarobkowe zmieniają się raz na kwartał, tj. od 1 marca, 1 czerwca, 1 września i 1 grudnia każdego roku. W okresie od 1 września do 30 listopada 2012 r. wynoszą one:

  • 2447,80 zł (niższa kwota graniczna),
  • 4545,90 zł (wyższa kwota graniczna).

Z kolei maksymalna kwota zmniejszenia poszczególnych rodzajów świadczeń zmienia się raz w roku, wraz z waloryzacją świadczeń emerytalno-rentowych. Od 1 marca 2012 r. dla renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi ona 396,03 zł.

Jeżeli z tytułu umowy o pracę rencistka uzyskuje miesięcznie 400 zł, to aby suma zarobków nie przekroczyła obecnie obowiązującego niższego progu zarobkowego, uzyskany przez nią przychód z umowy zlecenia może wynieść co najwyżej 2047,80 zł brutto.

PRZYKŁAD

Firma zatrudnia rencistę w ramach umowy zlecenia z miesięcznym wynagrodzeniem brutto wynoszącym 2500 zł. Rencista dodatkowo jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę w innym zakładzie pracy uzyskując z tego tytułu miesięczny przychód w wysokości 800 zł. Mimo że z umowy zlecenia nie podlega on obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, do ustalenia, czy renta przysługuje mu w pełnej wysokości albo czy podlega zawieszeniu lub zmniejszeniu, istotna jest suma jego zarobków z obydwu tytułów. Suma ta wynosi 3300 zł i przekracza obecnie obowiązujący niższy próg zarobkowy (2447,80 zł) o 852,20 zł. W związku z tym renta podlega zmniejszeniu o maksymalną kwotę zmniejszenia, tj. o 396,03 zł.

Osoba uprawniona do renty z tytułu niezdolności do pracy, która zamierza uzyskiwać przychód z działalności zarobkowej objętej obowiązkiem ubezpieczenia społecznego, musi o tym powiadomić właściwą jednostkę ZUS wypłacającą świadczenie. Najlepiej, gdy wypełni specjalnie przygotowany do tych celów formularz ZUS Rw-73 „Oświadczenie o osiąganiu przychodu”. W oświadczeniu tym wskazuje, czy zamierza uzyskiwać przychód powodujący zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia czy przychód niepowodujący takich skutków. Na podstawie przekazanego oświadczenia ZUS zawiesza bądź zmniejsza rentę albo nadal wypłaca ją w pełnej kwocie. Obowiązek poinformowania o zamiarze osiągania zarobków przez rencistę (jeśli on sam tego nie zrobił) ciąży również na pracodawcy, który go zatrudnia (np. na pracodawcy, zleceniodawcy) i to nawet wówczas, gdy nie musi opłacać za niego składek na ubezpieczenia społeczne. Ponadto, po zakończeniu roku kalendarzowego (w terminie do końca lutego następnego roku) płatnik składek musi wystawić zatrudnionemu renciście zaświadczenie potwierdzające przychód wypłacony mu w całym roku kalendarzowym oraz w poszczególnych jego miesiącach. Na podstawie tego dokumentu ZUS dokonuje rozliczenia przychodu świadczeniobiorcy.

Zasadą waloryzacji rent od 1 marca 2012 r. było podwyższenie wszystkich świadczeń o jednakową dla wszystkich kwotę, tj. o 71 zł (waloryzacja kwotowa). Niższą podwyżkę swoich świadczeń otrzymały jednak m.in. osoby uprawnione do rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy (zarówno „z ogólnego stanu zdrowia”, jak i z rent wypadkowych). Ich świadczenia wynoszą 75% renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. W związku z tym od 1 marca br. zostały one podwyższone o kwotę 53,25 zł. (tj. 75% z 71 zł). Oznacza to, że ZUS prawidłowo dokonał waloryzacji świadczenia zatrudnionej u Państwa rencistki.

Podstawa prawna:

  • art. 62 ust. 2, art. 103–104 oraz art. 127 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.),
  • art. 6 i art. 9 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 4 ustawy z 13 stycznia 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2012 r. poz. 118).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK