| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Nowelizacja przepisów emerytalnych

Nowelizacja przepisów emerytalnych

Od 1 stycznia 2013 r. wiek emerytalny kobiet i mężczyzn będzie stopniowo wydłużany i docelowo ma wynieść 67 lat. Osoby, które będą chciały przejść na emeryturę w obniżonym wieku, będą mogły liczyć tylko na 50% pełnego świadczenia.

Ustalanie wysokości emerytury

Nowelizacja z 11 maja 2012 r. nie zmieni większości zasad ustalania wysokości emerytur, ale wprowadzi kilka istotnych zmian. Po pierwsze przewiduje pomniejszanie podstawy obliczenia tzw. nowej emerytury obliczanej osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r. o wypłacone kwoty emerytury częściowej, a także wcześniejszej emerytury przysługującej na podstawie ustawy emerytalnej lub Karty Nauczyciela. Oznacza to, że osoby, które skorzystają z wcześniejszych uprawnień emerytalnych, będą miały odpowiednio obniżoną emeryturę przyznaną po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego.

Nowelizacja z 11 maja 2012 r. dokona też poszerzenia kręgu osób uprawnionych do ustalenia emerytury mieszanej na podstawie art. 183 ustawy emerytalnej (częściowo według starych, a częściowo według nowych zasad). Na mocy jej regulacji emerytura ta będzie mogła być obliczona również tym osobom, które wymagany wiek emerytalny ukończą w 2014 r. Podobnie jak dla kończących ten wiek w 2013 r. emerytura ta zostanie obliczona w 20% według starych zasad oraz w 80% według nowych zasad.

Inna istotna zmiana zostanie wprowadzona do art. 87 ustawy emerytalnej regulującego zasady podwyższania tzw. nowej emerytury do kwoty minimalnego świadczenia. Obecnie podwyższenie to uzależnione jest od udowodnienia stażu składkowego i nieskładkowego wynoszącego co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

Na mocy omawianej nowelizacji staż składkowy i nieskładkowy gwarantujący  wypłatę dla kobiet co najmniej minimalnej emerytury będzie stopniowo wydłużany i wyniesie:

  • 21 lat – dla kobiet, które ukończą wydłużony wiek emerytalny od 1 stycznia 2014 r. do 31 grudnia 2015 r.,
  • 22 lata – dla kobiet, które ukończą wydłużony wiek emerytalny od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2017 r.,
  • 23 lata – dla kobiet, które ukończą wydłużony wiek emerytalny od 1 stycznia 2018 r. do 31 grudnia 2019 r.,
  • 24 lata – dla kobiet, które ukończą wydłużony wiek emerytalny od 1 stycznia 2020 r. do 31 grudnia 2021 r.,
  • 25 lat – dla kobiet, które ukończą wydłużony wiek emerytalny od 1 stycznia 2022 r.

Inne zmiany

W związku z procesem stopniowego wydłużenia wieku emerytalnego nowelizacja z 11 maja 2012 r. wydłuży również okres pobierania emerytur pomostowych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych oraz świadczeń przedemerytalnych. Będą one wypłacane aż do czasu ukończenia odpowiednio podwyższonego wieku emerytalnego (chyba że osoba uprawniona nabędzie wcześniej prawo do emerytury). Odpowiednie zmiany zostaną również wprowadzone co do wieku, od którego będzie mogła być przyznana okresowa emerytura kapitałowa ustalana wraz z emeryturą z FUS ze środków zgromadzonych w otwartym funduszu emerytalnym oraz na subkoncie w ZUS. Wiek ten będzie stopniowo wydłużany według takiego samego harmonogramu jak powszechny wiek emerytalny wymagany do przyznania emerytury z FUS. Odpowiednio wydłużany będzie również wiek, do którego osiągnięcia będzie przysługiwała okresowa emerytura kapitałowa. Docelowo po 31 sierpnia 2020 r. wiek ten ma wynosić 67 lat. Wraz z wydłużaniem tego wieku odpowiednio będzie podwyższany również wiek wymagany do nabycia dożywotniej emerytury kapitałowej.

Podstawa prawna:

  • art. 1–3, art. 6–7, art. 11–14 i art. 17–19 ustawy  z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 637).

 

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Narkiewicz-Tarłowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK