| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Renta dla osób z długim stażem pracy

Renta dla osób z długim stażem pracy

Osoby, które mają długi staż pracy, mogą na preferencyjnych warunkach uzyskać rentę z tytułu niezdolności do pracy. ZUS nie wymaga od nich powstania tej niezdolności w określonym czasie oraz udowodnienia co najmniej 5-letniego stażu w ostatnim 10-leciu.

Długi staż zwalnia z niektórych warunków

Obowiązujące przepisy przewidują pewne wyjątki od obowiązku spełnienia dwóch warunków wymaganych do uzyskania renty z tytułu niezdolności do pracy. Dotyczą one tych osób, które na przestrzeni kariery zawodowej udowodniły długi staż ubezpieczeniowy.

Po pierwsze, z warunku powstania niezdolności do pracy w okresach składkowych i nieskładkowych wymienionych w przepisach ustawy emerytalnej lub nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów zwolnione są osoby, które udowodniły okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet lub 25 lat dla mężczyzn oraz zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy.

Ponadto od 23 września ubiegłego roku, na mocy ustawy z 28 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS osoby ubiegające się o rentę z tytułu niezdolności do pracy, które udowodniły okres składkowy wynoszący co najmniej 25 lat dla kobiety i 30 lat dla mężczyzny oraz są całkowicie niezdolne do pracy, nie muszą wykazywać co najmniej 5-letniego stażu w ostatnim 10-leciu przed dniem zgłoszenia wniosku o to świadczenie lub przed dniem powstania niezdolności do pracy.

Ta ostatnia regulacja to konsekwencja wcześniejszej uchwały Sądu Najwyższego z 23 marca 2006 r. (I UZP 5/05) stwierdzającej, że renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który udowodnił okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiety lub 25 lat dla mężczyzny oraz jest całkowicie niezdolny do pracy, bez potrzeby wykazywania 5-letniego okresu składkowego i nieskładkowego przypadającego w ciągu ostatniego 10-lecia przed zgłoszeniem wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy. Uchwała ta nie została nigdy zaakceptowana przez ZUS, choć sądy powszechne stosowały ją wprost, przyznając w takiej sytuacji rentę.

Wejście w życie nowelizacji z 28 lipca 2011 r. rozstrzyga dotychczasowe rozbieżności w interpretacji przepisów. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że przepisy ustawy zmieniającej, choć generalnie realizują kierunek wyznaczony uchwałą Sądu Najwyższego, to nie powtarzają wiernie jej postanowień. Po pierwsze, zgodnie z nowymi regulacjami przy ustalaniu stażu ubezpieczeniowego zwalniającego z udowodnienia co najmniej 5-letniego stażu w ostatnim 10-leciu mogą być uwzględnione wyłącznie okresy składkowe przewidziane w art. 6 ustawy emerytalnej. Nie podlegają więc zaliczeniu – wbrew wspomnianej uchwale Sądu Najwyższego – wszystkie okresy nieskładkowe wymienione w tej ustawie. Inną odmiennością w stosunku do wspomnianej uchwały jest podniesienie o 5 lat warunku stażu, którego spełnienie zwalnia z wymogu posiadania 5 lat składkowych i nieskładkowych w ostatnim 10-leciu przed dniem zgłoszenia wniosku o rentę lub przed powstaniem niezdolności do pracy.

Przykład

Hanna D. ma 57 lat. Udowodniła ogółem 25 lat składkowych oraz 2 lata nieskładkowe. Z dniem 31 grudnia 2004 r. rozwiązała stosunek pracy i od tego czasu nigdzie nie pracowała. W styczniu 2012 r. poważnie zachorowała i zgłosiła wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Lekarz orzecznik ZUS uznał, że jest ona od stycznia 2012 r. całkowicie niezdolna do pracy. Mimo że niezdolność ta powstała po upływie 18 miesięcy od ustania okresów składkowych i nieskładkowych, a w ostatnim 10-leciu przypadającym przed dniem zgłoszenia wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy ubezpieczona nie udowodniła co najmniej 5-letniego okresu składkowego i nieskładkowego, ZUS przyznał jej wnioskowane świadczenie. Obydwa wymienione warunki nie są bowiem wymagane od kobiety, która udowodniła 25 lat składkowych oraz jest całkowicie niezdolna do pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 57–58 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.),
  • art. 1 ustawy z 28 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU nr 187, poz.1112).

Orzecznictwo:

  • uchwała Sądu Najwyższego z 23 marca 2006 r. (I UZP 5/05, publ. OSNP 2006/19–20/305).

 

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

tanie-ubezpieczenie.eu

Porównywarka ubezpieczeń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK