| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > W jaki sposób ZUS obliczy wysokość emerytury

W jaki sposób ZUS obliczy wysokość emerytury

Nasza pracownica, urodzona 15 kwietnia 1952 r., chce przejść na emeryturę wraz z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego (60 lat). Słyszeliśmy, że osoby urodzone między 1949 r. a 1968 r. mogą wybrać sposób, w jaki ich emerytura zostanie ustalona. Czy nowy sposób obliczenia emerytury byłby korzystniejszy dla naszej pracownicy? Co należy zrobić, by emerytura dla takiej pracownicy została ustalona na nowych zasadach?

Jeżeli Państwa pracownica jest członkiem OFE oraz złoży wniosek o przyznanie emerytury na nowych zasadach (tj. po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego), ZUS przyzna jej emeryturę na nowych zasadach. Jeżeli natomiast Państwa pracownica nie pobierała wcześniejszej emerytury albo nie przystąpiła do OFE (lub złożyła wniosek o przekazanie środków zgromadzonych w OFE na dochody budżetu państwa), wówczas ZUS może obliczyć jej emeryturę także według mieszanego sposobu. ZUS będzie wypłacał emeryturę w wyższej wysokości. Szczegóły w uzasadnieniu.

Od 1 stycznia 2009 r. ZUS zaczął obliczać emerytury dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. na tzw. nowych zasadach. W zależności od daty urodzenia i przyznanych uprawnień do emerytury, emerytura jest obliczana:

  • na dotychczasowych zasadach,
  • na nowych zasadach albo
  • według mieszanego sposobu (w części na nowych, a w części na dotychczasowych zasadach).

Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r., które wiek emerytalny osiągną w okresie od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2013 r. i nie przystąpiły do OFE (lub przekazały środki zgromadzone w OFE na dochód budżetu państwa), będą miały obliczoną emeryturę według tzw. systemu mieszanego albo wyłącznie na nowych zasadach (jeżeli okazałoby się, że emerytura według nowych zasad jest korzystniejsza niż obliczona według mieszanego sposobu).

PRZYKŁAD

Kobieta urodzona w styczniu 1952 r. z chwilą osiągnięcia wieku emerytalnego 60 lat złożyła wniosek o przyznanie emerytury i obliczenie jej na nowych zasadach. Osoba ta nie jest członkiem OFE. ZUS obliczy emeryturę na nowych zasadach, następnie według mieszanego sposobu i zgodnie z obowiązującymi przepisami podejmie wypłatę emerytury w korzystniejszej wysokości.

Polecamy artykuły

Autor:

ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawa Sportowego i Gospodarczego „Dauerman”

Kancelaria specjalizuje się w prawie sportowym i gospodarczym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK