| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > W jaki sposób ZUS obliczy wysokość emerytury

W jaki sposób ZUS obliczy wysokość emerytury

Nasza pracownica, urodzona 15 kwietnia 1952 r., chce przejść na emeryturę wraz z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego (60 lat). Słyszeliśmy, że osoby urodzone między 1949 r. a 1968 r. mogą wybrać sposób, w jaki ich emerytura zostanie ustalona. Czy nowy sposób obliczenia emerytury byłby korzystniejszy dla naszej pracownicy? Co należy zrobić, by emerytura dla takiej pracownicy została ustalona na nowych zasadach?

Osoba, której ZUS ustalił wysokość emerytury na nowych zasadach, ma również prawo do okresowej emerytury kapitałowej. Okresowa emerytura kapitałowa przysługuje do ukończenia 65 lat osobie urodzonej po 31 grudnia 1948 r., która:

  • jest członkiem OFE,
  • ma ustalone prawo do emerytury na nowych zasadach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (I filar).

Ponadto okresowa emerytura kapitałowa przysługuje, jeżeli kwota środków zgromadzonych na rachunku członka otwartego funduszu emerytalnego, ustalona na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego zostanie przyznana emerytura, jest równa lub wyższa od 20-krotności kwoty dodatku pielęgnacyjnego. W okresie od 1 marca 2011 r. do 29 lutego 2012 r. kwota ta wynosiła 3734,20 zł (186,71 zł x 20), a od 1 marca 2012 r. do 28 lutego 2013 r. kwota ta wynosi 3913,40 zł (195,67 zł x 20). Jeżeli kwota środków zgromadzonych na rachunku OFE, ustalona na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego ma być przyznana emerytura, jest niższa od 20-krotności kwoty dodatku pielęgnacyjnego, okresowa emerytura kapitałowa nie przysługuje, a OFE przekazuje zgromadzone środki do funduszu emerytalnego ZUS. Kwota przekazanych środków przez OFE powiększy podstawę obliczenia emerytury.

PRZYKŁAD

Kobieta urodzona w styczniu 1952 r. z chwilą ukończenia 60 lat złożyła wniosek o przyznanie emerytury i obliczenie jej na nowych zasadach. Jest członkiem OFE. Kwota środków zgromadzonych na rachunku tej osoby w OFE, ustalona na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego zostanie przyznana emerytura, jest niższa od 20-krotności kwoty dodatku pielęgnacyjnego. W związku z tym okresowa emerytura kapitałowa nie przysługuje, a OFE przekaże zgromadzone środki do funduszu emerytalnego ZUS.

Wniosek o emeryturę na formularzu ZUS Rp-1E dla członka OFE jest zarówno wnioskiem o emeryturę z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, jak i o okresową emeryturę kapitałową. Jeżeli prawo do emerytury na nowych zasadach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ustala się z urzędu, to również z urzędu ustala się prawo do okresowej emerytury kapitałowej.

To, czy Państwa pracownica będzie miała prawo do okresowej emerytury kapitałowej, jest uzależnione od tego, jaki kapitał osoba ta zgromadziła w OFE. Jeżeli kwota zgromadzonych środków na rachunku OFE będzie niższa niż 20-krotność dodatku pielęgnacyjnego, środki te powiększą kwotę składek stanowiącą podstawę do obliczenia emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wówczas ZUS obliczy emeryturę z FUS:

  • wyłącznie na nowych zasadach albo
  • według mieszanego sposobu (35% według dotychczasowych zasad i 65% według nowych zasad).

W obydwu wariantach, przy obliczaniu emerytury według nowych zasad, podstawa wymiaru emerytury będzie powiększona o kwotę środków zgromadzonych na rachunku w OFE. W zależności od tego, która kwota emerytury: obliczona według mieszanego sposobu czy według nowych zasad będzie wyższa, ZUS będzie wypłacał emeryturę wyższą.

Podstawa prawna:

  • art. 24, art. 24a, art. 26, art. 183–184 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.),
  • art. 7–12 ustawy z 21 listopada 2008 r. o emeryturach kapitałowych (Dz.U. Nr 228, poz. 1507 ze zm.).

Czytaj także

Autor:

ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK