REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Emerytury i renty

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy warto tworzyć pracownicze programy emerytalne?

Pracownicze programy emerytalne są dodatkowym, dobrowolnym świadczeniem oferowanym pracownikom przez pracodawcę. Mogą one stanowić narzędzie motywujące pracowników. Pracownicze programy emerytalne działają od 15 lat, należy do nich jednak jedynie 2,5 proc. pracujących Polaków. Czy zatem warto w nie inwestować?

Zmiany w dorabianiu do emerytury

W efekcie zmiany od 1 września kwoty przychodu powodującej zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalnych i rentowych, emeryci i renciści będą mogli dorobić mniej niż dotychczas, aby nie stracić prawa do pobieranych świadczeń.

Waloryzacja emerytur w 2015 r.

Rząd przedstawił plany rządu na ostatni rok kadencji, które obejmują pozostawienie procentowej waloryzacji emerytur na 2015 r. przy jednoczesnym ustanowieniu minimalnej wysokości wzrostu świadczeń, których wartość nie przekraczałaby 3300 zł.

Wiek emerytalny

Podwyższenie i zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce następować będzie stopniowo. Osiągnięcie przez ubezpieczonego wieku emerytalnego jest uzależnione od daty urodzenia. W którym roku możliwe będzie przejście na emeryturę poszczególnych grup wiekowych Polaków?

Nie złożyłeś oświadczenia o wyborze OFE? Następna szansa za dwa lata

W dniu wczorajszym, 31 lipca, minął termin na podjęcie decyzji o pozostawieniu części składki emerytalnej w OFE lub przeniesieniu jej do ZUS-u. Wszyscy obecni członkowie OFE, którym zostało więcej niż 10 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego do dnia wczorajszego powinni byli złożyć stosowne oświadczenie. Co z osobami, które nie złożyły oświadczenia?

ZUS czy OFE - ostatni dzień na decyzję

Dziś ostatni dzień na decyzję o pozostawieniu części składki emerytalnej w OFE lub przeniesieniu jej do ZUS. Oświadczenie o przekazywaniu części składki do OFE należy złożyć do końca lipca do ZUS-u. Decyzję muszą podjąć wszyscy obecni członkowie OFE, którym zostało więcej niż 10 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego.

Emerytura osób pełniących czynną służbę wojskową przed 1 stycznia 1999 r. - wyrok TK

24 lipca 2014 r. TK uznał za zgodne z konstytucją przepisy stawy o emeryturach i rentach z FUS nie przewidujące dla okresu odbywania przez ubezpieczonego obowiązkowej służby wojskowej przed 1 stycznia 1999 r. przyjmowania za podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne kwoty obowiązującego w tym okresie minimalnego wynagrodzenia pracowników lub obowiązującej w tym okresie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne.

Wniosek o przekazanie składki do OFE

Do 31 lipca bieżącego roku przyszli emeryci muszą podjąć decyzję o pozostaniu w OFE lub przejściu do ZUS. Co należy zrobić, aby pozostać w OFE? Poniższy artykuł wyjaśnia jak prawidłowo złożyć wniosek o przekazanie swojej składki do OFE.

Dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe

Osoby, które nie podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu, mogą do niego przystąpić dobrowolnie. Co należy zrobić, aby zostać objętym dobrowolnym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym?

Dziedziczenie środków zgromadzonych w OFE – wskazanie osób przez zmarłego

Środki zgromadzone w Otwartych Funduszach Emerytalnych mogą być dziedziczone przez spadkobierców prawnych zmarłego ubezpieczonego bądź przez osoby wskazane w dyspozycji. Na jakich zasadach dochodzi do dziedziczenia przez wskazane uprawnione osoby?

Dziedziczenie środków zgromadzonych w OFE przez małżonka i byłego małżonka

Środki zgromadzone w OFE mogą być dziedziczone przez spadkobierców prawnych oraz inne, dowolne osoby wskazane przez członka OFE. W jaki sposób dochodzi do dziedziczenia przez małżonka i byłego małżonka?

Okresowa emerytura kapitałowa – nowe zasady

Od dnia 1 lutego 2014 r. obowiązują nowe zasady dotyczące ustalania i wypłacania okresowych emerytur kapitałowych. Obecnie ustalane są ze środków zewidencjonowanych na subkoncie w ZUS.

Ustawowe minimum wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2015 roku

Rząd postuluje o pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2015 r. na ustawowym minimum wynoszącym 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2014 r. Waloryzacja świadczeń nastąpi z dniem 1 marca 2015 r. Zachowując procentowa waloryzację emerytur, rząd zaproponował wprowadzenie minimalnej podwyżki świadczeń na poziomie 36 zł.

Wyższa emerytura funkcjonariusza bez udowodnienia bezpośredniego zagrożenia życia - wyrok TK

Funkcjonariusz starający się o wyższą emeryturę nie będzie miał obowiązku przedstawienia okresów służby w warunkach bezpośrednio zagrażających jego życiu lub zdrowiu. Po wykreśleniu słowa "bezpośrednio" przepis będzie nadal obowiązywał.

Urlop wychowawczy a podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe

Osoby przebywające na urlopach wychowawczych również mają opłacane składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Jaka jest podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe?

Renta socjalna niezależnie od miejsca zamieszkania

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej i ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, przedłożony przez ministra pracy i polityki społecznej. Projekt ten zakłada zmiany w przyznawaniu renty socjalnej.

Kto w 2015 r. może przejść na emeryturę?

Powszechny wiek emerytalny mężczyzn i kobiet ma być zrównany. Kobiety i mężczyźni będą przechodzili na emeryturę w wieku 67 lat, jednak przejście 67-latków na emeryturę nastąpi dopiero w 2020 r. w przypadku mężczyzn i w 2040 r. w odniesieniu do kobiet. Kto będzie mógł przejść na emeryturę w 2015 r.?

Emerytura częściowa i warunki jej przyznawania

Udowodnienie długiego stażu ubezpieczeniowego (kobiety 35 lat, mężczyźni 40 lat) uprawnia do przejścia na emeryturę częściową przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Emerytura częściowa nie oznacza rezygnacji z pracy, a pozwala na pobieranie świadczenia emerytalnego w pełnej wysokości.

Postępowanie o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy

Kto i gdzie składa wniosek o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy? Jaka jest procedura postępowania o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy?

Podwyższony wiek emerytalny zgodny z konstytucją - wyrok TK

Trybunał Konstytucyjny uznał, że podwyższony wiek emerytalny jest zgodny z konstytucją. Natomiast przepisy o emeryturze częściowej w określonym zakresie naruszają standard konstytucyjny. Na czym polega wspomniana niezgodność z konstytucją emerytur częściowych?

Reforma OFE

Reforma systemu emerytalnego obowiązująca od 1 lutego 2014 r., wprowadziła istotne zmiany w działanie OFE oraz ustaliła zasady i sposób wypłaty emerytur z ZUS. Na czym polegają zmiany wprowadzone w systemie emerytalnym i jaki wpływ będą one mieć na przyszłe emerytury Polaków?

Wybór między ZUS i OFE

Od 1 kwietnia 2014 r. Polacy mają wybór między ZUS i OFE. Do końca lipca tego roku należy zdecydować, gdzie będą przekazywane składki emerytalne. Jak dokonać wyboru?

ZUS czy OFE?

Wybrać ZUS czy OFE? – przed tym dylematem wciąż stoi wielu niezdecydowanych. Do 31 lipca 2014 r. członkowie OFE mogą zdecydować, czy przenieść część składki emerytalnej do OFE, czy na indywidualne subkonto w ZUS. Zgodnie z nowymi przepisami składka do OFE przekazywana będzie tylko do końca czerwca.

Staż emerytalny a prawo do emerytury

Staż emerytalny wpływa na prawo do emerytury. Od niego zależy również wysokość emerytury. Jak poprawnie obliczyć staż emerytalny za pomocą kalkulatora?

Wznowienie wypłat emerytur - Wyrok TK

Jak orzekł Trybunał Konstytucyjny, kwestionowany przepis ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin w zakresie, w jakim wypłata świadczeń pieniężnych jest wznawiana od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek o wznowienie wypłaty lub wydano decyzję z urzędu w związku z ustaniem przyczyny powodującej wstrzymanie wypłaty świadczenia pieniężnego, gdy świadczenie to nie mogło być doręczone z przyczyn niezależnych od wojskowego organu emerytalnego, jest niezgodny z konstytucją.

Oświadczenie o dalszym przekazywaniu składek do OFE

Zmiany w systemie emerytalnym tylko z pozoru wiążą się z dodatkowymi obowiązkami ze strony przyszłych emerytów. Decydując się na wybór OFE zmuszeni będziemy jedynie do złożenia jednego wypełnionego oświadczenia.

ZUS czy OFE - do kiedy wybór?

Od 1 kwietnia 2014 roku weszły w życie przepisy umożliwiające przyszłym emerytom decyzję, czy składka emerytalna będzie gromadzona jedynie w ZUS, czy także w OFE. W celu odprowadzenia części składki do OFE konieczne jest złożenie właściwej deklaracji. Do kiedy należy dokonać wyboru?

ZUS czy OFE – Wybór do końca lipca

Do 31 lipca 2014 r. przyszli emeryci mogą zadecydować czy ich składki ostatecznie ulokowane zostaną w ZUS, czy w ZUS i w OFE. Zarówno pierwsze, jak i drugie rozwiązanie wiąże się z pewnym stopniem ryzyka, którego charakter zróżnicowany jest w zależności od specyfiki miejsca, do którego ostatecznie trafią pieniądze.

Przejście z OFE do ZUS

Od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r. członkowie OFE mogą zdecydować, gdzie będzie kierowana część ich składek emerytalnych. Należy złożyć w tym celu stosowne oświadczenie w sprawie przejścia z OFE do ZUS. Jak złożyć oświadczenie o przejściu z OFE do ZUS?

Zmiany w OFE

W 2013 r. wprowadzone zostały istotne zmiany w systemie emerytalnym. Zasada zdefiniowanej składki z 1999 r. pozostała jednak bez zmian. Największe zmiany dotyczą Otwartych Funduszy Emerytalnych. Na czym polega reforma OFE?

System emerytalny - system zdefiniowanej składki

System zdefiniowanej składki zachęca do dłuższego pozostawania na rynku pracy, ponieważ dłuższa aktywność na rynku pracy skutkuje wyższym świadczeniem emerytalnym w przyszłości. Na czym dokładnie polega system zdefiniowanej składki?

Przejście na emeryturę

Każdy ubezpieczony w celu przejścia na emeryturę składa wniosek o ustalenie prawa do emerytury. Aby mógł to zrobić, musi osiągnąć odpowiedni wiek zwany emerytalnym. Kiedy przechodzi się na emeryturę? Czym jest emerytura częściowa?

O ile wzrosły emerytury i renty od 1 marca 2014 r.

Jak co roku, 1 marca 2014 r. ZUS przeprowadził waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych. Świadczenia te, a także kwoty najniższych emerytur i rent oraz różnego rodzaju dodatki zostały podwyższone wskaźnikiem 101,6%.

Emerytury i renty od 1 marca 2014 r.

Emerytury i renty podlegają waloryzacji. Od dnia 1 marca 2014 r. obowiązują nowe kwoty najniższych emerytur i rent, dodatków oraz kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent z tytułu osiągania przychodu z działalności zarobkowej. Jakie to kwoty?

Zawieszenie renty socjalnej

Prawo do renty socjalnej zawiesza się za miesiąc, w którym zostały osiągnięte przychody w łącznej kwocie wyższej niż 2 528,80 zł. Co ważne osoba pobierająca rentę lub jej przedstawiciel ustawowy są obowiązani niezwłocznie powiadomić organ wypłacający rentę o osiąganiu przychodu w kwocie powodującej zawieszenie prawa do renty socjalnej.

Śmierć rodziców a renta rodzinna

Śmierć ojca czy matki dla wielu rodzin oznacza utratę środków utrzymania. Ustawodawca, aby zabezpieczyć byt najbliższym zmarłego wprowadził instytucję renty rodzinnej, przysługującej uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń bądź też w chwili śmierci pobierała zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.

Renta socjalna 2014

Renta socjalna podlega waloryzacji na zasadach przewidzianych dla emerytur i rent z FUS. W 2014 r. wskaźnik waloryzacji rent i emerytur pozostanie na minimalnym ustawowym poziomie. Według szacunków, świadczenia w przyszłym roku wzrosną o 2,14 %. Oznacza to, że renciści mogą liczyć tylko na symboliczną podwyżkę.

Renta rodzinna 2014

W związku z faktem, iż w 2014 r. wskaźnik waloryzacji pozostanie na minimalnym ustawowym poziomie, osoby pobierające rentę rodzinną nie mają co liczyć na duże podwyżki. Według rządowych szacunków świadczenia w przyszłym roku wzrosną o 2,14 %.

Jakie dokumenty należy dołączyć we wniosku o rentę rodzinną w 2014 r.

Osoba ubiegająca się o rentę rodzinną musi złożyć wniosek na druku ZUS Rp-2 do właściwej jednostki ZUS-u. Do wniosku dołącza się dokumenty potwierdzające uprawnienia do renty rodzinnej.

Emerytura mundurowa 2014

Emerytura mundurowa należy się szczególnej grupie pracowników, do której należą m.in. funkcjonariusze policji czy straży pożarnej. Obecnie przysługuje już po 15 latach służby. Nowelizacja przepisów wprowadzona z początkiem 2013 r. zakłada, że funkcjonariusz przyjęty do służby po 31 grudnia 2012 r. przejdzie na emeryturę po 25 latach służby.

Dorabianie do renty socjalnej

Dorabianie do renty socjalnej jest ograniczone ustawowymi limitami po przekroczeniu których zawiesza się wypłatę świadczenia. Od września 1 września 2013 r. prawo do renty socjalnej podlega zawieszeniu w przypadku, gdy osoba uprawniona do renty osiągnęła przychód w łącznej kwocie przekraczającej 2 528,80 zł.

Wypłata emerytur zawieszonych od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r.

19 lutego 2014 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 13 grudnia 2013 r. o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od dnia 1 października 2011 r. do dnia 21 listopada 2012 r. Komu będzie przysługiwała wypłata zawieszonych emerytur?

Odwołanie się od prawomocnej decyzji ZUS dotyczącej wysokości emerytury

Osoba ubezpieczona może złożyć wniosek do ZUS o ponowne ustalenie wysokości emerytury w związku z zaniżonym stażem pracy. Może zdarzyć się, że po ponownym ustaleniu wysokości emerytury, ZUS w dalszym ciągu będzie ją zaniżał. Czy w takiej sytuacji możliwe jest odwołanie się od prawomocnej decyzji ZUS dotyczącej wysokości emerytury?

Zmiany w emeryturach od 1 lutego 2014 r.

Zmiany w emeryturach weszły w życie 1 lutego 2014 r. Wprowadzono okres przejściowy od 1 lutego 2014 r. do 30 października 2014 r., w którym dla potrzeb emerytalnych określono mechanizm przekazania całości środków zgromadzonych w OFE do ZUS.

Obowiązki ubezpieczonych w związku ze zmianami w OFE

Przepisy prawa nakładają na ubezpieczonych nowe obowiązki w związku ze zmianami w OFE. 1 lutego 2014 r. zmieniają się zasady oszczędzania w II filarze. Osoby zbliżające się do emerytury będą miały systematycznie przekazywane składki z otwartych funduszy emerytalnych na subkonto prowadzone w ZUS.

Wniosek do ZUS o przeliczenie kapitału początkowego

Ustawą z dnia 21 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zmieniły się warunki obliczania kapitału początkowego. Warto wystąpić z wnioskiem do ZUS o jego ponowne przeliczenie.

Przeliczenie renty rodzinnej

Przy ustalaniu wysokości renty rodzinnej została uwzględniona kwota bazowa w wysokości 2822,66 zł oraz staż za okres od 2000 r. do 2010 r. Czy pracownica powinna złożyć w ZUS zaświadczenie o wysokości wynagrodzenia uzyskanego w 2011 r., aby przeliczyć podstawę wymiaru renty oraz podwyższyć otrzymywaną rentę rodzinną przez dzieci? W jakich okolicznościach możliwe jest ponowne ustalenie wysokości świadczenia z tytułu renty rodzinnej? Czy przeliczenie renty rodzinnej jest dopuszczalne?

Podwyższenie wieku emerytalnego a praca w szczególnych warunkach

Osoby, które wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze mogą skorzystać z prawa do emerytury w obniżonym wieku. Podwyższenie wieku emerytalnego nie spowodowało wydłużenia wieku emerytalnego dla tych osób.

Podjęcie pracy zarobkowej przez emeryta

Przychody osiągane przez emerytów mogą sprawić, że ich świadczenie emerytalne ulegnie zawieszeniu lub zmniejszeniu. Jaki przychód może uzyskać emeryt, by jego emerytura pozostała bez zmian?

Emerytura częściowa dla ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1948 r.

Możliwość przejścia na emeryturę częściową przed ukończeniem podwyższonego wieku emerytalnego wprowadzona została ustawą z dnia 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Możliwość ta nie dotyczy jednak wszystkich ubezpieczonych, urodzonych po 31 grudnia 1948 r., a jedynie tych którzy mają ukończony wiek 62 lata dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn i nie mają ukończonego, określonego dla nich podwyższonego wieku emerytalnego, wyższego niż 62 lata dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

REKLAMA