| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Czy w trakcie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego można uzyskać rentę

Czy w trakcie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego można uzyskać rentę

Nasz pracownik pobiera świadczenie rehabilitacyjne. Okazuje się jednak, że leczenie i rehabilitacja nie rokują odzyskania przez niego zdolności do pracy. Czy w trakcie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego ZUS może przyznać mu (zamiast tego świadczenia) rentę z tytułu niezdolności do pracy? Jakie warunki powinien spełnić, aby uzyskać rentę i jakie dokumenty należy złożyć do ZUS?

ZUS będzie mógł przyznać Państwa pracownikowi rentę z tytułu niezdolności do pracy dopiero po zaprzestaniu pobierania przez niego świadczenia rehabilitacyjnego. Aby ZUS przyznał pracownikowi rentę z tytułu niezdolności do pracy, lekarz orzecznik ZUS musi stwierdzić u niego niezdolność do pracy oraz że niezdolność ta powstała w określonym terminie. Ponadto pracownik musi wykazać odpowiedni staż ubezpieczeniowy. Do wniosku o rentę należy dołączyć dokumentację medyczną, a także dokumenty potwierdzające przebyty staż oraz uzyskiwane zarobki. Szczegóły w uzasadnieniu.

Pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim ma prawo w pierwszej kolejności do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, a następnie do zasiłku chorobowego (nie dłużej niż przez 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży – nie dłużej niż przez 270 dni). Jeśli po wyczerpaniu zasiłku chorobowego pracownik jest nadal niezdolny do pracy, a lekarz orzecznik lub komisja lekarska ZUS stwierdzi, że jego dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokuje odzyskanie tej zdolności, może uzyskać świadczenie rehabilitacyjne. Świadczenie to przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy.

Jeżeli ubezpieczony pobiera zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne lub wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy wypłacane na podstawie przepisów Kodeksu pracy, prawo do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub renty szkoleniowej powstaje z dniem zaprzestania pobierania tego zasiłku, świadczenia lub wynagrodzenia (art. 100 ust. 2 ustawy emerytalnej). Oznacza to, że renta z tytułu niezdolności do pracy może przysługiwać dopiero po upływie okresu, na który zostało przyznane świadczenie rehabilitacyjne.

WAŻNE!

Ubezpieczony, który pobiera wynagrodzenie/zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne, prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy albo renty szkoleniowej uzyska od dnia zaprzestania pobierania świadczenia chorobowego.

PRZYKŁAD

Ubezpieczony w połowie 2010 r. poważnie zachorował i od dłuższego czasu przebywa na zwolnieniach lekarskich. Po wyczerpaniu okresu pobierania zasiłku chorobowego wystąpił z wnioskiem o świadczenie rehabilitacyjne. Lekarz orzecznik ZUS stwierdził, że ubezpieczony rokuje odzyskanie zdolności do pracy po odbyciu 12-miesięcznej rehabilitacji leczniczej. W związku z tym przyznano mu to świadczenie na okres 12 miesięcy, do 31 stycznia 2012 r. Ponieważ rehabilitacja nie przyniosła oczekiwanych rezultatów, na początku stycznia 2012 r. ubezpieczony zgłosił wniosek o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy. Jeśli lekarz orzecznik ZUS stwierdzi, że jest on niezdolny do pracy (częściowo lub całkowicie) i spełni pozostałe warunki wymagane do uzyskania tego świadczenia, ZUS przyzna mu rentę na okres wskazany w orzeczeniu lekarza orzecznika. Prawo do tego świadczenia będzie mogło zostać ustalone najwcześniej od dnia zaprzestania pobierania świadczenia rehabilitacyjnego, tj. od 1 lutego 2012 r.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Nationale-Nederlanden

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »