| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Czy w trakcie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego można uzyskać rentę

Czy w trakcie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego można uzyskać rentę

Nasz pracownik pobiera świadczenie rehabilitacyjne. Okazuje się jednak, że leczenie i rehabilitacja nie rokują odzyskania przez niego zdolności do pracy. Czy w trakcie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego ZUS może przyznać mu (zamiast tego świadczenia) rentę z tytułu niezdolności do pracy? Jakie warunki powinien spełnić, aby uzyskać rentę i jakie dokumenty należy złożyć do ZUS?


Do wniosku o przyznanie tego świadczenia należy dołączyć następujące dokumenty:

  • kwestionariusz przebytych okresów składkowych i nieskładkowych na formularzu ZUS Rp-6 lub na formularzu unijnym E-207 PL (w przypadku posiadania okresów ubezpieczenia w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii),
  • dokumenty potwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe (np. świadectwa pracy, legitymacje ubezpieczeniowe),
  • dokumenty potwierdzające wysokość wynagrodzeń (najlepiej zaświadczenie płatnika składek wystawione według wzoru ustalonego przez ZUS na formularzu ZUS Rp-7 lub legitymację ubezpieczeniową zawierającą odpowiednie wpisy),
  • dokument stwierdzający datę urodzenia,
  • zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza prowadzącego leczenie, posiadaną dokumentację leczniczą wraz z podaniem nazwy i adresu zakładu opieki zdrowotnej (lub prywatnego gabinetu lekarskiego), w którym osoba ubiegająca się o rentę jest lub była leczona,
  • wywiad zawodowy wystawiony przez pracodawcę (na formularzu N-10),
  • dokumenty potwierdzające ewentualne okresy ubezpieczenia za granicą – w państwach, z którymi Polskę łączą umowy międzynarodowe w dziedzinie ubezpieczeń społecznych,
  • kartę wypadku w drodze do pracy lub z pracy (w przypadku zgłoszenia wniosku o rentę z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy).

Po otrzymaniu dokumentacji niezbędnej do przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy ZUS sprawdzi, czy wnioskodawca spełnia warunek stażowy wymagany do uzyskania tego świadczenia. W przypadku gdy wymóg ten zostanie spełniony, skieruje go na badanie przez lekarza orzecznika ZUS. Jeśli orzeczenie to stwierdzi całkowitą lub częściową niezdolność do pracy i niezdolność ta powstanie w wymaganym okresie, ZUS przyzna z tego tytułu rentę na okres wskazany w orzeczeniu lekarza orzecznika.

Podstawa prawna:

  • art. 8 i art. 18 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • art. 57–58, art. 100 ust. 2 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Marta Jeleń

Radca prawny LL.M.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »