| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Czy można podwyższyć emeryturę wykazując okresy pracy w gospodarstwie rolnym

Czy można podwyższyć emeryturę wykazując okresy pracy w gospodarstwie rolnym

Nasza pracownica urodzona w 1950 r. ma okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 35 lat. W maju 2005 r. ZUS przyznał jej z tego tytułu wcześniejszą emeryturę, którą pobiera do dnia dzisiejszego. Obecnie chciałaby podwyższyć swoje świadczenie wykazując 4 lata pracy w gospodarstwie rolnym, którą wykonywała przed rozpoczęciem zatrudnienia. Czy ZUS dokona przeliczenia tego świadczenia, jeśli przedłoży ona odpowiednie dokumenty potwierdzające pracę w gospodarstwie rolnym?

ZUS będzie mógł podwyższyć emeryturę, jeśli ubezpieczona potwierdzi zaświadczeniem KRUS lub urzędu gminy, że w czasie wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym opłacała składki na ubezpieczenie społeczne rolników. W przeciwnym razie podwyższenie emerytury okresami pracy w gospodarstwie nie będzie możliwe.

Ustalając prawo do emerytury ZUS uwzględnia przede wszystkim okresy składkowe wymienione w art. 6 ustawy emerytalnej, czyli m.in. okresy ubezpieczenia, pobierania zasiłku macierzyńskiego, służby m.in. w Policji, w Straży Granicznej, ABW oraz okresy nieskładkowe wymienione w art. 7 ustawy emerytalnej, czyli m.in. okresy pobierania świadczeń chorobowych, okres urlopu bezpłatnego, nauki w szkole wyższej czy okresy pobierania zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego. Jeśli jednak wnioskodawca nie udowodnił wystarczającej długości tych okresów, możliwe jest zaliczenie, w zakresie niezbędnym do ustalenia uprawnień, tzw. okresów uzupełniających, potocznie zwanych okresami rolnymi, tj.

  • okresów ubezpieczenia społecznego rolników, za które opłacono składki przewidziane w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników,
  • okresów prowadzenia gospodarstwa rolnego po ukończeniu 16. roku życia, przypadających przed 1 lipca 1977 r.,
  • okresów pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16. roku życia, przypadających przed 1 stycznia 1983 r. (art. 10 ustawy emerytalnej).

Okresy rolne mogą być uwzględnione przy ustalaniu prawa do emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, jeśli nie zostały one wcześniej zaliczone do celów przyznania emerytury lub renty na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników.

W przypadku gdy ZUS uwzględnił przy ustalaniu prawa do emerytury z FUS okresy rolne, osobie uprawnionej do emerytury przysługuje tzw. część składkowa emerytury rolniczej. Oblicza się ją mnożąc:

  • po 1% najniższej emerytury z dnia powstania prawa do tego świadczenia przez każdy rok podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników, za który opłacano składki na to ubezpieczenie, przypadający od 1 lipca 1977 r. oraz
  • po 0,5% najniższej emerytury przez każdy rok pracy lub prowadzenia gospodarstwa rolnego po ukończeniu 16 lat życia przypadający przed 1 lipca 1977 r. (jeśli okresy te przypadają nie wcześniej niż 25 lat przed ustaleniem prawa do emerytury).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK