| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Czy osoba pobierająca rentę wypadkową uzyska prawo do wcześniejszej emerytury

Czy osoba pobierająca rentę wypadkową uzyska prawo do wcześniejszej emerytury

Nasz pracownik, zatrudniony na podstawie umowy o pracę, w grudniu br. ukończy 60 lat. Posiada orzeczenie o częściowej niezdolności do pracy – w związku z wypadkiem przy pracy, któremu uległ w maju 1995 r., i z ogólnego stanu zdrowia. Pracownik ma 27-letni staż pracy (wypracowany też po wypadku) i pobiera rentę wypadkową. Czy będzie mógł uzyskać prawo do wcześniejszej emerytury z tytułu wykonywania pracy w szczególnych warunkach? Praca ta jest pracą wymienioną w wykazie A załącznika do rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. Jeżeli tak, to jakie dokumenty należy skompletować?

Natomiast prawo do emerytury pomostowej na warunkach określonych w art. 4 ustawy o emeryturach pomostowych przysługuje pracownikowi, który spełnia następujące warunki:

  • urodził się po 31 grudnia 1948 r.,
  • ma okres pracy w szczególnych warunkach (lub o szczególnym charakterze) wynoszący co najmniej 15 lat,
  • ma okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 25 lat (mężczyźni) lub co najmniej 20 lat (kobiety),
  • osiągnął wiek co najmniej 60 lat (mężczyźni) lub 55 lat (kobiety),
  • przed 1 stycznia 1999 r. wykonywał:
  • prace w szczególnych warunkach (lub w szczególnym charakterze), wymienione w rozporządzeniu Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r.,
  • prace w szczególnych warunkach (lub o szczególnym charakterze) wymienione w załączniku nr 1 lub nr 2 do ustawy o emeryturach pomostowych,
  • po 31 grudnia 2008 r. wykonywał prace w szczególnych warunkach (lub o szczególnym charakterze), wymienione w załącznikach nr 1 i nr 2 do ustawy o emeryturach pomostowych,
  • rozwiązał stosunek pracy.

Przy badaniu wymaganego 15-letniego okresu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przyjmuje się okresy pracy wykonywanej w pełnym wymiarze czasu pracy:

  • w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wymienione w rozporządzeniu Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r., przebyte do 31 grudnia 2008 r.,
  • w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienione w załączniku nr 1 lub nr 2, przebyte zarówno przed 1 stycznia 2009 r., jak i po 31 grudnia 2008 r.

Przy ustalaniu wymaganego 15-letniego okresu pracy powyższe okresy sumuje się.

PRZYKŁAD

Ubezpieczony urodzony w listopadzie 1951 r. posiada przebyte do 31 grudnia 2008 r. okresy pracy w szczególnych warunkach wymienione w złączniku A do rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w wymiarze 10 lat i wymienione w wykazie B w wymiarze 4 lat. Ponadto w latach 2009–2010 wykonywał pracę w szczególnych warunkach, wymienioną w załączniku nr 1 do ustawy, w wymiarze 2 lat. Łączny okres wykonywania pracy w szczególnych warunkach wynosi 16 lat. Zatem pracownik posiada wystarczająco długi okres pracy w szczególnych warunkach do przyznania emerytury pomostowej.

Pracownik, który po 31 grudnia 2008 r. nie wykonywał pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, wymienionej w załączniku nr 1 lub nr 2 do ustawy o emeryturach pomostowych, spełni warunek wymaganego 15-letniego stażu „szczególnego”, jeśli na 1 stycznia 2009 r. posiadał wymagany okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienionej w załącznikach do ustawy o emeryturach pomostowych.

Jeżeli Państwa pracownik spełnia warunki zarówno do przyznania wcześniejszej emerytury, jak i emerytury pomostowej, powinien zdecydować, o które świadczenie będzie składał wniosek.

Powinni Państwo pomóc skompletować pracownikowi niezbędne dokumenty do przyznania wcześniejszej emerytury lub emerytury pomostowej. Należą do nich:

  • wniosek o emeryturę (najlepiej, jeżeli będzie złożony na formularzu ZUS Rp-1E) albo o emeryturę pomostową (formularz ZUS Rp- 1Epom),
  • kwestionariusz dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych (formularz ZUS Rp-6), w którym należy zamieścić informacje o przebytych okresach składkowych i nieskładkowych oraz informacje o dokumentach, jakie są przedkładane na potwierdzenie tych okresów,
  • dokumenty potwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe (m.in. świadectwo pracy, legitymacja ubezpieczeniowa zawierająca odpowiednie wpisy),
  • zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu (formularz ZUS Rp-7) lub inne dokumenty potwierdzające wysokość zarobków za poszczególne lata, potwierdzające wysokość wynagrodzeń w celu ustalenia podstawy wymiaru wcześniejszej emerytury (dokument ten nie jest wymagany do przyznania emerytury pomostowej),
  • dokumenty potwierdzające wykonywanie pracy w szczególnych warunkach, którymi są:
  • świadectwo wykonywania prac w szczególnych warunkach,
  • świadectwo pracy,
  • kserokopie dokumentów potwierdzające okresy pracy, sporządzone przez archiwa na podstawie posiadanej przez nie dokumentacji osobowej – w przypadku braku następcy prawnego zlikwidowanego zakładu pracy,
  • zaświadczenie potwierdzające wykonywanie pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o których mowa w ustawie o emeryturach pomostowych.

WAŻNE!

Do przyznania emerytury pomostowej nie jest wymagany formularz ZUS Rp-7, chyba że jest konieczny dla potwierdzenia ogólnego stażu pracy (okresów składkowych i nieskładkowych).

Formularze wniosków, kwestionariusze oraz zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu są dostępne na stronie internetowej www.zus.pl.

Podstawa prawna:

  • art. 32, art. 184 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.),
  • § 1–15 rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników (Dz.U. Nr 8, poz. 43 ze zm.),
  • art. 4, art. 49 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz.U. Nr 237, poz. 1656 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Izabela Żurkowska-Mróz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »