| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Przeliczenie nowej emerytury

Przeliczenie nowej emerytury

W maju 2011 r. ukończyłam 60 lat i nabyłam prawo do emerytury. ZUS ustalił mi świadczenie całkowicie na nowych zasadach. Rozwiązałam stosunek pracy, ale od 1 czerwca br. zatrudniłam się ponownie. W styczniu przyszłego roku chciałabym zgłosić wniosek o przeliczenie swojego świadczenia z uwzględnieniem nowych składek emerytalnych. Czy ZUS dokona wtedy ponownego ustalenia emerytury, czy też wyda decyzję odmowną ze względu na to, że nie upłynie jeszcze wówczas pełny rok od przyznania świadczenia?

ZUS uwzględni wniosek o przeliczenie emerytury, jeśli zostanie on zgłoszony po 31 grudnia br.

Osoby, które pracują po przyznaniu emerytury ustalonej według nowych zasad, mogą ubiegać się o przeliczenie i – tym samym – podwyższenie swojego świadczenia. Zasady tego przeliczenia zostały określone w art. 108 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Ponowne ustalenie emerytury na podstawie tego przepisu może nastąpić na wniosek świadczeniobiorcy zgłoszony nie wcześniej niż po upływie roku kalendarzowego. Nie oznacza to jednak, że od przyznania emerytury musi upłynąć pełne 12 miesięcy. Istotne jest to, aby zakończył się rok kalendarzowy, w którym ZUS ustalił prawo do tego świadczenia.

Od zasady, zgodnie z którą wniosek o przeliczenie „nowej” emerytury może zostać zgłoszony dopiero po upływie roku kalendarzowego, przewidziany został jeden wyjątek. Osoba, która nie podlega już ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, wniosek o ponowne ustalenie emerytury może zgłosić w każdym czasie po ustaniu tych ubezpieczeń.

Osoba, której ZUS przeliczył „nową” emeryturę i która nadal pozostaje w ubezpieczeniu, może ubiegać się o ponowne przeliczenie świadczenia. ZUS uwzględni taki wniosek, jeśli zostanie on zgłoszony po zakończeniu roku kalendarzowego, w którym nastąpiło poprzednie ustalenie wysokości emerytury lub po ustaniu ubezpieczenia.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Lege Artis

Ekspert wieszjak.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »