| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Zatrudnienie emeryta - doliczenie nowego okresu pracy do wymiaru emerytury

Zatrudnienie emeryta - doliczenie nowego okresu pracy do wymiaru emerytury

Pod koniec sierpnia br. ukończyłem 65 lat. Na początku września po rozwiązaniu stosunku pracy zgłosiłem wniosek o emeryturę. ZUS przyznał mi to świadczenie, uwzględniając 26 lat i 3 miesiące okresów składkowych oraz 3 lata nieskładkowe. Od 1 października br. ponownie podjąłem zatrudnienie. Czy na początku przyszłego roku będę mógł zgłosić wniosek o doliczenie nowego stażu pracy do wymiaru emerytury, czy też trzeba będzie dłużej poczekać na możliwość podwyższenia świadczenia?

Już w styczniu 2012 r. będzie mógł Pan zgłosić wniosek o doliczenie 3 miesięcy zatrudnienia w 2011 r. Z kolejnymi wnioskami będzie mógł Pan występować po zakończeniu każdego następnego kwartału.

Osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r. (a do takich osób zalicza się Czytelnik) przechodzą na emeryturę obliczaną według tzw. dotychczasowych zasad. Wysokość „starej” emerytury uzależniona jest m.in. od liczby przebytych okresów składkowych i nieskładkowych. Obliczając to świadczenie, ZUS mnoży po 1,3% podstawy wymiaru za każdy rok udowodnionych okresów składkowych oraz po 0,7% podstawy wymiaru za każdy rok przebytych okresów nieskładkowych.

Osoba, której ZUS przyznał już „starą” emeryturę, może kontynuować lub na nowo podjąć zatrudnienie. W takiej sytuacji ma możliwość zgłoszenia wniosku o doliczenie do wymiaru świadczenia nieuwzględnionych dotychczas okresów składkowych i nieskładkowych.

Doliczenie nowych okresów składkowych lub nieskładkowych polega na dodaniu do dotychczasowej kwoty świadczenia odpowiednio po 1,3% lub po 0,7% podstawy wymiaru ustalonej w wyniku waloryzacji za każdy rok tych okresów. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku obliczenia emerytury po raz pierwszy, tak i przy ponownym ustalaniu jej wysokości okresy składkowe i nieskładkowe ustala się z uwzględnieniem pełnych miesięcy. Te ostatnie mogą być uwzględnione w takim wymiarze, aby pełna liczba tych okresów nie przekraczała 1/3 uwzględnionych okresów składkowych.

Wniosek o doliczenie okresów zostanie uwzględniony przez ZUS wówczas, gdy został złożony po zakończeniu kwartału kalendarzowego, a więc nie wcześniej niż w styczniu, kwietniu, lipcu i październiku danego roku. Jedynie wówczas, gdy ubezpieczenie ustało w trakcie kwartału, wniosek ten można zgłosić w każdym czasie po ustaniu tego ubezpieczenia. ZUS ustala wysokość emerytury z uwzględnieniem doliczonych okresów od miesiąca zgłoszenia wniosku w tej sprawie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK