| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Zaliczenie przez ZUS okresów pobierania renty do stażu emerytalnego

Zaliczenie przez ZUS okresów pobierania renty do stażu emerytalnego

Niedługo ukończę 65 lat i chciałbym złożyć wniosek o emeryturę. Udowodniłem 15 lat składkowych, 7 lat nieskładkowych oraz 2 lata opłacania składek na ubezpieczenie społeczne rolników. Przez 7 lat pobierałem okresową rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy przyznaną na podstawie ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Uprawnienia do renty utraciłem z końcem sierpnia 2009 r., gdyż lekarz orzecznik ZUS stwierdził, że jestem zdolny do pracy. Czy przy ustalaniu wymaganego do przyznania tego świadczenia 25-letniego stażu ubezpieczeniowego ZUS uwzględni również okres, w którym pobierałem rentę?

ZUS wliczy Panu do wymaganego stażu ubezpieczeniowego 3 lata pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy. Pozwoli to na przyznanie emerytury.

Uzyskanie emerytury przysługującej po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego (wynoszącego 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn) przez osobę urodzoną przed 1 stycznia 1949 r. jest uzależnione od udowodnienia przynajmniej 20-letniego (w przypadku kobiety) lub 25-letniego (w przypadku mężczyzny) stażu ubezpieczeniowego. Przy ustalaniu, czy warunek ten został spełniony, ZUS uwzględnia przede wszystkim okresy składkowe i nieskładkowe wymienione w art. 6 i 7 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS (DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.). Okresy nieskładkowe są przy tym zaliczane w wymiarze nieprzekraczającym 1/3 udowodnionych okresów składkowych.

Jeśli suma okresów składkowych i nieskładkowych jest niewystarczająca do przyznania emerytury, ZUS zalicza do wymaganego stażu ubezpieczeniowego również tzw. okresy rolne, tj. wymienione w ustawie emerytalnej okresy prowadzenia gospodarstwa rolnego, pracy w tym gospodarstwie oraz okresy ubezpieczenia społecznego rolników. Ale tylko wówczas, gdy nie zostały uwzględnione przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Jeśli okresy składkowe, nieskładkowe oraz rolne są krótsze od wymaganego stażu ubezpieczeniowego, ZUS może wliczyć do tego stażu również okresy pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy przysługującej z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Taka możliwość została przewidziana dla osób, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny (60 lat – kobieta, 65 lat – mężczyzna) oraz utraciły prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy z powodu odzyskania zdolności do pracy. Odzyskanie zdolności do pracy ma miejsce zarówno wtedy, gdy lekarz orzecznik lub komisja lekarska ZUS orzekły zdolność do pracy, jak również wówczas, gdy pobierana była renta okresowa, a po upływie okresu, na jaki została przyznana, świadczeniobiorca nie zgłosił wniosku o przedłużenie uprawnień do renty.

Ustalając staż wymagany do przyznania emerytury, ZUS zaliczy 15 lat składkowych, 5 lat nieskładkowych (1/3 z 15), a także 2 lata opłacania składek na ubezpieczenie społeczne rolników. Ponieważ suma tych okresów nadal będzie niższa od 25 lat, a utracił Pan prawo do renty z powodu odzyskania zdolności do pracy, ZUS uzupełni wymagany staż, uwzględniając 3 lata pobierania tej renty.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

APRIL Polska Service sp. z o.o.

Multiagencja ubezpieczeniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK