| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Czy pracodawca powinien złożyć za pracownika dokumentację wymaganą do przyznania renty wypadkowej

Czy pracodawca powinien złożyć za pracownika dokumentację wymaganą do przyznania renty wypadkowej

Pod koniec września 2010 r. pracownica uległa wypadkowi przy pracy. Od tego czasu przebywa na zwolnieniach lekarskich i odbywa zalecane rehabilitacje. Mimo to jej stan zdrowia nie uległ poprawie (w dalszym ciągu jest niezdolna do pracy). Pracownicy skończył się zasiłek chorobowy, a obecnie jest na świadczeniu rehabilitacyjnym. Czy pracownica może ubiegać się o przyznanie renty wypadkowej? Jakie dokumenty wymagane do uzyskania renty powinniśmy za nią złożyć do ZUS? Czy musimy czekać na jej wniosek w tej sprawie?

Renta wypadkowa z tytułu niezdolności do pracy przysługuje osobie, która w chwili wypadku przy pracy lub powstania narażenia na chorobę zawodową podlegała ubezpieczeniu wypadkowemu. Oznacza to, że nie musi być ona ubezpieczona w chwili składania wniosku o to świadczenie.

Możliwość uzyskania renty wypadkowej jest uzależniona od stwierdzenia, że w okresie trwania ubezpieczenia wypadkowego miał miejsce wypadek przy pracy lub że wystąpiły okoliczności, które spowodowały powstanie choroby zawodowej. Ponadto przyznanie przez ZUS renty wypadkowej z tytułu niezdolności do pracy jest możliwe tylko wówczas, gdy lekarz orzecznik lub komisja lekarska ZUS wydała orzeczenie stwierdzające, że:

  • ubezpieczony stał się niezdolny do pracy oraz
  • niezdolność ta powstała w związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.

WAŻNE!

Możliwość uzyskania renty wypadkowej z tytuły niezdolności do pracy istnieje wtedy, gdy wypadek przy pracy miał miejsce w trakcie trwania ubezpieczenia wypadkowego oraz gdy w związku z tym wypadkiem ubezpieczony stał się niezdolny do pracy.

Renta z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje niezależnie od długości podlegania temu ubezpieczeniu, a także bez względu na wymiar okresów składkowych i nieskładkowych, które osoba ubezpieczona przebyła w czasie swojej kariery zawodowej. Ponadto świadczenie to przysługuje bez względu na datę powstania niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. W związku z tym ubezpieczony ubiegający się o taką rentę nie musi udowadniać, że stał się niezdolny do pracy najpóźniej w ciągu 18 miesięcy od ustania okresów składkowych lub nieskładkowych.

Sytuacja taka ma miejsce wówczas, gdy – zgodnie z orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS lub komisji lekarskiej ZUS – uraz, który powstał w wyniku wypadku przy pracy, dopiero po pewnym czasie spowodował powstanie niezdolności do pracy. W takiej sytuacji nie musi zostać spełniony warunek, aby niezdolność do pracy, będąca podstawą do przyznania renty, powstała w ciągu 18 miesięcy od ustania ubezpieczenia.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK