| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem przechodzącym z renty na emeryturę

Rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem przechodzącym z renty na emeryturę

Zatrudniamy na 1/2 etatu pracownika, który pobiera rentę z tytułu niezdolności do pracy „z ogólnego stanu zdrowia”. W październiku br. ukończy on 65 lat i chciałby przejść na emeryturę. Czy będzie miał taką możliwość i w jaki sposób ZUS obliczy mu to świadczenie? Czy będzie mógł u nas dalej pracować? Jaki wpływ będzie miała wykonywana przez niego praca na pobieranie świadczenia emerytalnego?

Zarówno wtedy, gdy ZUS przyznał z urzędu emeryturę renciście urodzonemu przed 1 stycznia 1949 r., jak i wówczas, gdy pozytywnie rozpatrzył zgłoszony przez niego wniosek o przyznanie tego świadczenia, oblicza emeryturę na tzw. dotychczasowych zasadach, przewidzianych w art. 53 ustawy emerytalnej.

Zarówno emerytura przyznana na wniosek, jak i emerytura przyznana z urzędu nie może być niższa od kwoty najniższej emerytury (obecnie jest to kwota 728,18 zł). Jeśli zatem faktycznie wyliczona wysokość świadczenia jest niższa od tej gwarantowanej kwoty, podlega odpowiedniemu podwyższeniu. Gwarancja podwyższenia emerytury do kwoty najniższego świadczenia nie dotyczy osób, które udowodniły staż ubezpieczeniowy niższy niż 20 lat okresów składkowych i nieskładkowych w przypadku kobiety lub niższy niż 25 lat tych okresów w przypadku mężczyzn.

Ponadto emerytura przyznana z urzędu nie może być niższa od pobieranej dotychczas renty z tytułu niezdolności do pracy.

Emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny, mogą po przyznaniu emerytury pracować i uzyskiwać przychód w nieograniczonej wysokości, bez żadnej konsekwencji dla wypłacanego świadczenia emerytalnego. Zasada ta nie dotyczy jednak osób, które po uzyskaniu uprawnień emerytalnych kontynuują zatrudnienie z tym samym pracodawcą, co przed przejściem na emeryturę.

Od 1 stycznia 2011 r. osobom, które nie rozwiązały stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywały zatrudnienie bezpośrednio przed nabyciem prawa do emerytury, ZUS zawiesza prawo do tego świadczenia. Osoby te bez względu na to, czy ukończyły powszechny wiek emerytalny, mogą pobierać nowo przyznaną emeryturę, pod warunkiem że rozwiążą dotychczasowy stosunek pracy. Osoby, które nabywają prawo do emerytury po 31 grudnia 2010 r., kontynuujące zatrudnienie po nabyciu uprawnień emerytalnych, muszą liczyć się zatem z tym, że ZUS od razu zawiesi przyznane im świadczenie. Dopiero wówczas, gdy rozwiążą stosunek pracy i dostarczą do ZUS dokument potwierdzający tę okoliczność, np. świadectwo pracy, wypłata emerytury zostanie im wznowiona.

Zasada, zgodnie z którą prawo do emerytury ulega zawieszeniu w przypadku nierozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego zatrudnienie było wykonywane bezpośrednio przed nabyciem prawa do tego świadczenia, nie ma zastosowania do emerytury przyznanej z urzędu. Osoba uprawniona do takiego świadczenia może je pobierać bez względu na kontynuowanie zatrudnienia.

Korzyści

Jeżeli ZUS przyzna uprawnionemu emeryturę z urzędu, będzie on mógł kontynuować pracę i pobierać świadczenie nawet bez rozwiązywania stosunku pracy.

Jeśli Państwa pracownik nie zgłosi do końca października br., a więc do końca miesiąca, w którym ukończy 65 lat, wniosku o emeryturę i ZUS przyzna mu to świadczenie z urzędu, będzie mógł pobierać emeryturę bez rozwiązania stosunku pracy. W przeciwnym razie, gdy emerytura zostanie przyznana na wniosek ubezpieczonego, aby ZUS mógł wypłacać pracownikowi przyznane świadczenie, będą Państwo musieli rozwiązać z pracownikiem, przynajmniej na jeden dzień, stosunek pracy nawiązany jeszcze przed przejściem na emeryturę.

Podstawa prawna

  • art. 27, art. 27a, art. 53, art. 85, art. 103–103a ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »