| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Zatrudnienie przy pracach w szczególnych warunkach pracownika, który przeszedł na wcześniejszą emeryturę

Zatrudnienie przy pracach w szczególnych warunkach pracownika, który przeszedł na wcześniejszą emeryturę

Zatrudniamy pracownika, który pracował w szczególnych warunkach przy pracach wymienionych w wykazie A. Chciałby on w sierpniu 2011 r. zwolnić się z pracy i przejść na wcześniejszą emeryturę przyznawaną na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej, a tuż po przyznaniu świadczenia zatrudnić się ponownie na tym samym stanowisku. Obecnie taka praca nie znajduje się w nowych wykazach prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Czy pracownik będzie mógł pobierać emeryturę po ponownym zatrudnieniu w szczególnych warunkach?

WAŻNE!

ZUS wypłaca emeryturę przyznaną pracownikowi, który ponownie zatrudni się w tej samej firmie, pod warunkiem że ponowne zatrudnienie nastąpi nie wcześniej niż w dniu, od którego została przyznana emerytura.

Wykonywanie pracy w szczególnych warunkach na podstawie nowo zawartej umowy o pracę nie stanowi podstawy do automatycznego zawieszenia wcześniejszej emerytury przez ZUS. Taka zasada dotyczy wyłącznie emerytur pomostowych. Osoba, która nabyła prawo do emerytury pomostowej, a następnie podjęła pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienioną w załączniku nr 1 lub 2 do ustawy o emeryturach pomostowych (tzw. nowych wykazach prac), nie może pobierać przyznanej emerytury.

Osoba uprawniona do wcześniejszej emerytury musi się natomiast liczyć z tym, że ZUS zawiesi jej emeryturę lub będzie ją wypłacał w niższej wysokości z powodu uzyskiwania zbyt wysokich zarobków z tytułu ponownie podjętego zatrudnienia. Emeryci wykonujący działalność podlegającą obowiązkowi ubezpieczeń społecznych (np. pozostający w stosunku pracy) lub pozostający w stosunku służby mają bowiem wyznaczone dwa progi zarobkowe, których przekroczenie wpływa na wypłatę świadczenia. Progi te zmieniają się co 3 miesiące (1 marca, 1 czerwca, 1 września i 1 grudnia każdego roku), a ich wysokość zależy od kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłaszanego przez GUS.

Niższa kwota graniczna wynosi 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy (od 1 czerwca do 31 sierpnia 2011 r. – 2426,50 zł). Jeśli miesięczny przychód emeryta przekroczy ten limit, ale nie przekroczy wyższego progu zarobkowego, ZUS zmniejsza emeryturę o kwotę przekroczenia niższego limitu. Kwota zmniejszenia nie może być jednak wyższa od maksymalnej kwoty zmniejszenia ustalonej dla emerytury w danym okresie. Kwoty maksymalnych zmniejszeń podwyższane są w marcu każdego roku wraz z waloryzacją świadczeń emerytalno-rentowych.

Wyższy próg zarobkowy obowiązujący emerytów wynosi 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ogłoszonego przez Prezesa GUS (od 1 czerwca do 31 sierpnia 2011 r. – 4506,30 zł). Przekroczenie tego progu powoduje, że ZUS wstrzymuje wypłatę emerytury.

Jeśli państwa pracownik ponownie podejmie zatrudnienie po przyznaniu emerytury, będzie musiał powiadomić ZUS o uzyskiwaniu przychodu. W zależności od kwoty wynagrodzenia ZUS zawiesi lub zmniejszy świadczenie albo będzie je wypłacał w pełnej wysokości.

Po zakończeniu roku kalendarzowego, w terminie do końca lutego następnego roku, trzeba będzie poinformować ZUS o wysokości całego ubiegłorocznego przychodu w celu jego rozliczenia. Jako pracodawca zatrudnionego emeryta będą Państwo musieli wystawić mu w związku z tym zaświadczenie potwierdzające jego zarobki osiągnięte w 2011 r.

Podstawa prawna

  • art. 103–104, art. 125 i art. 184 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK