| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Kompletowanie dokumentacji emerytalnej

Kompletowanie dokumentacji emerytalnej

Jeden z pracowników w tym roku kończy 65 lat i chciałby przejść na emeryturę. Pracownik jest u nas zatrudniony od 2000 r., ale wcześniej przez 15 lat pracował we Włoszech. Czy nabędzie prawo do emerytury w Polsce? Jak należy skompletować dokumentację w takiej sprawie? Czy musi to zrobić pracodawca, czy taki obowiązek należy wyłącznie do pracownika?

Państwa pracownik nabędzie prawo do polskiej emerytury, gdyż po zsumowaniu okresów składkowych i nieskładkowych w Polsce oraz okresów ubezpieczenia we Włoszech będzie miał wystarczający staż ubezpieczeniowy. Jako obecny pracodawca tej osoby powinni Państwo pomóc jej w skompletowaniu dokumentacji emerytalnej.

UZASADNIENIE

Osoby, które w trakcie swojej kariery zawodowej pracowały w więcej niż jednym państwie członkowskim Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Szwajcarii, mogą ubiegać się o przyznanie emerytury w każdym z tych państw. Aby nabyć uprawnienia do emerytury z danego państwa członkowskiego, należy spełnić warunki przewidziane przez ustawodawstwo tego państwa.

Warunki, jakie należy spełnić, aby uzyskać polską emeryturę, określa ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z przepisami tej ustawy, emeryturę może uzyskać osoba, która spełnia łącznie następujące warunki:

  • ukończyła powszechnie obowiązujący wiek emerytalny w wymiarze 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn,
  • udowodniła przynajmniej 20-letni (w przypadku kobiety) lub 25-letni (w przypadku mężczyzny) okres składkowy i nieskładkowy.

Osoba, która osiągnęła wymagany wiek emerytalny, ale nie zdołała udowodnić wystarczająco długiego okresu składkowego i nieskładkowego, ma możliwość uzyskania prawa do emerytury po ukończeniu powszechnie obowiązującego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), ale przy krótszym o 5 lat stażu ubezpieczeniowym, wynoszącym co najmniej 15 lat dla kobiet i 20 lat dla mężczyzn (art. 28 ustawy emerytalnej). Przyznana w ten sposób emerytura nie jest jednak objęta gwarancją wypłaty najniższego świadczenia.

W przypadku gdy okres ubezpieczenia przebyty w danym państwie członkowskim jest krótszy od wymaganego do nabycia prawa do emerytury na podstawie przepisów tego państwa, ale wynosi przynajmniej 1 rok, instytucja rozpatrująca wniosek o świadczenie uwzględnia – przy ustalaniu uprawnień – okresy ubezpieczenia przebyte w każdym innym państwie członkowskim. Wszystkie te okresy podlegają uwzględnieniu pod warunkiem, że się ze sobą nie pokrywają.

Wynika z tego, że przy ustalaniu prawa do emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ZUS będzie mógł zaliczyć Państwa pracownikowi okresy zatrudnienia we Włoszech. Jednocześnie polski staż emerytalny zostanie zaliczony przez włoską instytucję ubezpieczeniową przy ustalaniu uprawnień do emerytury z tego kraju.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »