| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Czy przyznanie renty szkoleniowej wyklucza prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy

Czy przyznanie renty szkoleniowej wyklucza prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy

Orzeczenie o konieczności przekwalifikowania się i przyznanie renty szkoleniowej wykluczają prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 7 grudnia 2010 r., I UK 206/10).

Jerzy Ł., z zawodu kierowca – mechanik, przez wiele lat pracował w górnictwie, a następnie prowadził działalność gospodarczą w zakresie handlu i transportu. W maju 2008 r. zatrudnił się w oczyszczalni ścieków jako konserwator urządzeń (nadal tam pracuje). W 2006 r. uzyskał prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Po kontroli orzeczniczej komisja lekarska stwierdziła, że ubezpieczony jest niezdolny do pracy, ale zachodzi celowość przekwalifikowania zawodowego. W marcu 2008 r. ZUS wydał więc decyzję odmawiającą Jerzemu Ł. renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy i wstrzymującą wypłatę renty od 1 marca 2008 r.

Orzeczenia sądów

Jerzy Ł. odwołał się od tej decyzji. ZUS, który nieco zmienił wcześniejszą decyzję, przyznał mu rentę szkoleniową za kwiecień 2008 r. Za dalszy okres wypłata renty szkoleniowej została wstrzymana ze względu na podjęcie przez Jerzego Ł. pracy i pobieranie z tego tytułu wynagrodzenia. Organ rentowy podtrzymał również wcześniejszą decyzję o cofnięciu renty z tytułu niezdolności do pracy. Stan zdrowia Jerzego Ł. opiniowali biegli lekarze (neurolog, okulista, psycholog), którzy zgodnie stwierdzili, że przekwalifikowanie zawodowe ubezpieczonego jest celowe.

Od tej decyzji Jerzy Ł. odwołał się do sądu. Rozpoznający sprawę w I instancji Sąd Okręgowy w K. uznał opinie biegłych lekarzy za miarodajne, ale orzekł, że wprawdzie rokowanie odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu wyklucza niezdolność do pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS, to jednak wypłata renty szkoleniowej musi być realizowana na bieżąco, aby spełniała swój cel, jakim jest przekwalifikowanie zawodowe. Skoro zaś organ rentowy odmówił wypłaty tej renty, ubezpieczonemu należało przyznać prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy i do renty szkoleniowej. Sąd zmienił więc decyzję ZUS i przyznał powyższe świadczenia Jerzemu Ł. ZUS złożył apelację, którą Sąd Apelacyjny w K. oddalił, wskazując, że fakt podjęcia pracy niżej płatnej i niewymagającej żadnych specjalnych kwalifikacji nie stanowił odzyskania zdolności do pracy w wyniku samodzielnego przekwalifikowania się.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK