| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Czy przyznanie renty szkoleniowej wyklucza prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy

Czy przyznanie renty szkoleniowej wyklucza prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy

Orzeczenie o konieczności przekwalifikowania się i przyznanie renty szkoleniowej wykluczają prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 7 grudnia 2010 r., I UK 206/10).

Rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego

ZUS złożył skargę kasacyjną, którą Sąd Najwyższy uwzględnił – uchylił wyrok II instancji i sprawa wróciła do ponownego rozpoznania.

W uzasadnieniu orzeczenia Sąd Najwyższy wskazał, że ubezpieczony utracił zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu, lecz mimo to zachodzi pozytywne rokowanie co do odzyskania przez niego zdolności do pracy po przekwalifikowaniu. Konstrukcja prawna niezdolności do pracy jest oparta na jednoczesności występowania dwóch czynników: utraty zdolności do pracy i braku pozytywnego rokowania odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu. Ubezpieczony rokuje odzyskanie zdolności do pracy po przekwalifikowaniu, a zatem nie spełnia wymogu prawa do renty.

Natomiast reżim przekwalifikowania polega na tym, że ubezpieczony powinien mu się poddać niejako administracyjnie. Zgodnie bowiem z art. 119 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, w razie orzeczenia o celowości przekwalifikowania zawodowego organ rentowy wydaje decyzję o przyznaniu renty szkoleniowej na okres 6 miesięcy i kieruje zainteresowanego do powiatowego urzędu pracy w celu poddania przekwalifikowaniu zawodowemu. Renta szkoleniowa przysługuje zaś osobie, co do której orzeczono niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie i celowość przekwalifikowania się (art. 60 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS). Tym samym przekwalifikowanie i renta szkoleniowa wykluczają rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Wnioski z orzeczenia

Wprawdzie uzyskanie prawa do renty szkoleniowej stanowi potwierdzenie faktu niezdolności do pracy, ale jest to tylko niezdolność do pracy w konkretnym, wyuczonym zawodzie. Taka osoba ma prawo, a w praktyce nawet obowiązek podjęcia starań o zmianę kwalifikacji i w tym celu otrzymuje rentę szkoleniową. Nie zostanie natomiast uznana za osobę niezdolną do pracy z prawem do renty z tytułu tej niezdolności. Prawo do renty szkoleniowej uniemożliwia uzyskanie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Adamska

Specjalista ds. Public Relations

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK